Հուլիսի 23-ից Արցախում պաշտոնապես իր գործունեությունն է սկսել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակը», որի գործադիր տնօրեն է ընտրվել Վահրամ Թոքմաջյանը:
Այն հիմնադրվել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հայաստանյան ՀԿ-ի մի շարք անդամների կողմից և նպատակ ունի նպաստել Արցախում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը և ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Կազմակերպության առաջին փորձաքարը կլինի դիտորդական առաքելությունը և ընտրողների կրթությունը սեպտեմբերի 8-ին Արցախի բոլոր համայնքներում կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում:
Այդ նպատակով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի ղեկավարած պատվիրակության ներկայացուցիչները Արցախում հանդիպել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի, մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարայնի, հանրային հեռուստաալիքի՝ Արցախ TV-ի նախագահ Արսեն Առուստամյանի, Ոստիկանության և ԿԸՀ-ի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև տեղի քաղաքացիական ակտիվիստների հետ:
Ապագայում նախատեսվում է զարգացնել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակի» կարողությունները՝ այն վերածելով ամբողջությամբ արցախյան հասարակական կազմակերպության:

В Арцахе открылся «Степанакертский офис Союза информированных граждан»
С 23 июля в Арцахе официально начал свою деятельность «Степанакертский офис Союза информированных граждан», исполнительным директором которого избран Ваграм Токмаджян.
Офис основан рядом членов ереванского офиса НПО «Союз информированных граждан» и нацелен на содействие развитию гражданского общества в Арцахе и укреплению демократии.
Первым испытанием для организации станет миссия по наблюдению за выборами и образование избирателей на предстоящих 8 сентября выборах в органы местного самоуправления во всех общинах Арцаха.
С этой целью представители возглавляемой координатором программ «Союза информированных граждан» Даниелем Иоаннисяном делегации встретились в Арцахе со спикером НС Ашотом Гуляном, министром юстиции Араратом Даниеляном, омбудсменом Артаком Бегларяном, председателем общественного телевидения Арцах TVАрсеном Аустамяном, представителями Полиции и ЦИК, а также с местными гражданскими активистами.
В будущем планируется развить потенциал «Степанакертского офиса Союза информированных граждан», сделав из него полноценную арцахскую общественную организацию.