Հուլիսի 23-ից Արցախում պաշտոնապես իր գործունեությունն է սկսել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակը», որի գործադիր տնօրեն է ընտրվել Վահրամ Թոքմաջյանը:
Այն հիմնադրվել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հայաստանյան ՀԿ-ի մի շարք անդամների կողմից և նպատակ ունի նպաստել Արցախում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը և ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Կազմակերպության առաջին փորձաքարը կլինի դիտորդական առաքելությունը և ընտրողների կրթությունը սեպտեմբերի 8-ին Արցախի բոլոր համայնքներում կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում:
Այդ նպատակով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի ղեկավարած պատվիրակության ներկայացուցիչները Արցախում հանդիպել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի, մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարայնի, հանրային հեռուստաալիքի՝ Արցախ TV-ի նախագահ Արսեն Առուստամյանի, Ոստիկանության և ԿԸՀ-ի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև տեղի քաղաքացիական ակտիվիստների հետ:
Ապագայում նախատեսվում է զարգացնել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակի» կարողությունները՝ այն վերածելով ամբողջությամբ արցախյան հասարակական կազմակերպության:

Union of Informed Citizens Stepanakert Office opens in Artsakh
On July  23, Union of Informed Citizens Stepanakert Office officially launched its activities in Artsakh, with Vahram Toqmajyan as Executive Director.
It was founded by a number of members of the Union of Informed Citizens NGO and aims to contribute to the development of civil society and enhancement of democracy in Artsakh.
The first test of the organization will be the observation mission and the training of voters for local elections to be held on September 8 in all the communities of Artsakh.
For this purpose, representatives of the delegation led by Programs Coordinator of Union of Informed Citizens NGO Daniel Ioannisyan met with Speaker of National Assembly of Artsakh Ashot Ghulyan, Justice Minister Ararat Danielyan, Human Rights Defender Artak Beglaryan, President of Public Artsakh TV Arsen Arustamyan, representatives of the Police and CEC, and local civic activists.
Future plans include building the capacities of Union of Informed Citizens Stepanakert Office, making it a completely local Artsakh NGO.