2019 թվականի օգոստոսը սկսվեց լուրերով այն մասին, որ Սոչիի օդանավակայանի հայ աշխատակիցներին զանգվածաբար ազատում են աշխատանքից։ Հուլիսի 31-ին Սոչիի միջազգային օդանավակայանի՝ ազգությամբ հայ 29 աշխատակիցներ հայտարարություն տարածեցին, որում ասվում է, որ օդանավակայանի ղեկավարությունը հայերի նկատմամբ խտրականություն է դրսևորում և, արդեն երկրորդ տարին է, աշխատանքից ազատում է ազգությամբ հայ աշխատողներին: Օգոստոսի 1-ին այս հայտարարությունը հերքվեցօդանավակայանի կողմից։ Ըստ Սոչիի օդանավակայանի բացատրության, աշխատանքից ազատված հայ աշխատակիցները պարզապես փորձում են ազգային պատկանելիության փաստարկը կիրառելով իրենց համար հատուկ պայմաններ ստանալ օդանավակայանից։ Օդանավակայանի՝ ազգությամբ հայ նախկին աշխատակիցներն էլ որոշեցին դիմել ՌԴ պատկան մարմիններին՝ հարցը օրենսդրական դաշտում կարգավորելու նպատակով։
Կա՞ արդյոք իրական խնդիր
Հաշվի առնելով կողմերի իրարամերժ հայտարարությունները՝ հարց է ծագում, թե արդյո՞ք հեռացումների պատճառն իսկապես ազգային խտրականությունն է։ Սոչիի օդանավակայանը պատկանում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մտերիմ օլիգարխ Օլեգ Դերիպասկայի «Բազել Աէրո» ընկերությանը: Ըստ 2018 թվականի տվյալների, «Բազել Աէրո» ընկերությանը պատկանող չորս օդանավակայանների աշխատակիցների ընդհանուր թիվը (Սոչի, Գելենջիկ, Անապա, Կրասնոդար) կազմում է 6000 մարդ։ Ըստ օդանավակայանի լրատվական ծառայության հայտարարության, աշխատանքից ազատված հայերը հեռացված աշխատակիցների ընդամենը երեք տոկոսն են կազմում։ Եթե անգամ համարենք, որ այս 6000-ի կեսը աշխատում է Սոչիի օդանավակայանում (օդանավակայանի աշխատակիցների թիվը հրապարակված չէ), ապա ստացվում է, որ օդանավակայանի դեմ հայտարարությունը ստորագրել է աշխատակիցների մոտ 1 տոկոսը (29 մարդ):
Սոչիի օդանավակայանի՝ վերոնշյալ հերքման տեքստում աշխատակիցների մոտ մեկ տոկոսը բնութագրվում է որպես «մարդկանց մի փոքր խումբ»։ Հայտարարության տեքստում, մասնավորապես, ասվում է․ «․․․ Մարդկանց մի փոքրիկ խումբ, որը վերջերս է դադարել աշխատել ընկերությունում, դիտավորյալ օգտագործում է ազգային պատկանելիությունը՝ պահանջելով հատուկ պայմաններ իրենց համար: Մենք համարում ենք, որ այս խմբի գործունեությունը ոչ միայն իրավական դաշտում չէ, այլ նաև հրահրում է ազգամիջյան ատելություն, ինչն անթույլատրելի է»: «Սպուտնիկի» հայկական ծառայությունն էլ հրապարակել է հոդված, ըստ որի՝ Սոչիի օդանավակայանի ղեկավարությունը «Սպուտնիկին» տեղեկացրել է, որ աշխատանքից ազատված մարդկանց ընդհանուր թվի միայն երեք տոկոսն են ազգությամբ հայ աշխատակիցներ։ Այսինքն, ըստ օդանավակայանի՝ աշխատանքից, ընդհանուր առմամբ, շուրջ 1000 մարդ է հեռացվել։ Սա «Բազել Աէրո» ընկերության աշխատակիցների ընդհանուր թվի մեկ վեցերորդն է։ Եթե այս տեղեկությունը ճիշտ է, ապա ընկերությունը լուրջ ֆինանսական խնդիրներ ունի։
Փաստորեն՝ եթե ազգային խտրականությունը բացառենք, ապա ենթադրվում է, որ օդանավակայանը ունի ֆինանսական խնդիրներ ու զանգվածային կրճատումներ է իրականացնում։ Օդանավակայանում, սակայն, այդպիսի կրճատումներ կարծես թե տեղի չեն ունենում, առնվազն՝ ֆինանսական խնդիրների և դրանցից բխող զանգվածային կրճատումների մասին լուրեր չեն պտտվում։ Ավելին՝ օդանավակայանի կայքի աշխատանքային հայտարարություններ բաժնից դատելով՝ օդանավակայանը ի վիճակի է նոր աշխատակիցներ վարձել։
Այլատյացությունը Ռուսաստանում
Արդյո՞ք Սոչիի օդանավակայանի դեպքը Ռուսաստանում այլատյացության օրինակ է։ Այն, որ Ռուսաստանում կա հստակ բացասական վերաբերմունք այլազգիների հանդեպ, նորություն չէ։ Այսպես, օրինակ, «Լևադա» հետազոտական կենտրոնի՝ 2018 թվականի հետազոտությանհամաձայն, հարցված ՌԴ քաղաքացիների 66%-ը կողմ է ՌԴ–ում այս կամ այն ազգի ներկայացուցիչների ներկայությունը սահմանափակելուն։ 2017 թվականին հարցման մասնակիցների 54%-ն էր նման կարծիք հայտնել, իսկ 2016-ին՝ 70%-ը: Փաստորեն, 2017 թվականի՝ այլատյացության նվազման դրական միտումը 2018 թվականին կրկին հետընթաց է ապրել։ Ընդ որում՝ հայերը ևս պարբերաբար դառնում են այլատյացության զոհ ՌԴ–ում։ Այսպես, օրինակ, 2013 թվականին բեռնատարով ավտոբուսի բախված Հրաչյա Հարությունյանին հիվանդանոցում հետաքննության պահանջով բժիշկները դուրս էին բերել դեղորայքային քնից և վթարի հաջորդ օրը տարել դատարան՝ ծաղկավոր խալաթով։

Аэропорт Сочи и растущий национализм в России
Август 2019 года начался с известий о массовом увольнении сотрудников аэропорта Сочи армянской национальности. 31 июля 29 сотрудников международного аэропорта Сочи армянского происхождения выступили с заявлением, в котором говорилось, что руководство аэропорта проявляет дискриминацию по отношению к армянам и уже второй год подряд увольняет сотрудников с армянскими фамилиями. Это заявление 1 августа было опровергнуто руководством аэропорта. Согласно объяснению аэропорта Сочи, уволенные армяне намеренно использует национальный мотив в своих личных интересах, требуя для себя особых условий. Бывшие сотрудники сочинского аэропорта армянского происхождения решили обратиться к надлежащим органам власти России с просьбой урегулировать вопрос в законодательном поле.
Есть ли реальная проблема?
Учитывая противоречивые заявления сторон, возникает вопрос, действительно ли причиной увольнений стала дискриминация по национальному признаку? Международный аэропорт Сочи принадлежит компании «Базэл Аэро» олигарха Олега Дерипаска, близкому к президенту РФ Владимиру Путину. По данным за 2018 год, число сотрудников 4 аэропортов (Сочи, Геленджик, Анапа, Краснодар) принадлежащих «Базэл Аэро», составляет 6000 человек. Согласно заявлению пресс-службы аэропорта, уволенные армяне составляют лишь 3% из общего числа сотрудников, покинувших компанию. Даже если учесть, что половина из этих 6000 человек работает в аэропорту Сочи (число сотрудников аэропорта не опубликовано), то получается, что около 1 процента сотрудников (29 человек) подписали заявление против аэропорта.
В вышеупомянутом заявлении пресс-служба аэропорта называет около 1% сотрудников «небольшая группа сотрудников». В заявлении, в частности, говорится: «Однако небольшая группа сотрудников, недавно расторгнувших трудовые отношения с аэропортом, намеренно использует национальный мотив в своих личных интересах, требуя для себя особых условий. Мы считаем, что действия этой группы лиц не только не правомерны, но и ведут к разжиганию межнациональной розни, что недопустимо». Армянская служба российского агентства «Спутник» опубликовала статью, согласно которой из пресс-службы аэропорта Сочи «Спутник» сообщили, что из общего числа сотрудников, покинувших компанию, только 3% составляют представители армянской диаспоры. То есть, согласно пресс-службе аэропорта, в целом было уволено около 1000 человек (одна шестая от общего числа сотрудников компании «Базэл Аэро»). Если эта информация верна, то у компании серьезные финансовые проблемы.
Фактически, если исключить национальную дискриминацию, предполагается, что у аэропорта  финансовые проблемы, в связи чем производятся массовые сокращения. В аэропорту, однако, таких сокращений, по-видимому, не производится, по крайней мере, сообщений о финансовых проблемах и связанных с этим массовых сокращениях, пока нет. Более того, судя по объявлениям о вакансиях на сайте аэропорта, аэропорт в состоянии нанимать новых сотрудников.
Ксенофобия в России
Является ли этот случай в аэропорту Сочи примером ксенофобии в России? Тот факт, что в России явно негативно относятся к иностранцам, не новость. Так, например, согласно исследованию, проведенному в 2018 году «Левада-центром»,  66% россиян выступают за ограничение присутствия представителей той или иной нации в России. В 2017 году подобное мнение высказали 54% респондентов, а в 2016 году – 70%. Фактически, положительная тенденция снижения ксенофобии в 2017 году вновь пережила регресс в 2018 году. При этом, армяне также периодически становятся жертвами ксенофобии в России. Так, например, в 2013 году Грачья Арутюнян – водитель врезавшегося в рейсовый автобус грузовика, по требованию следствия был выведен врачами из искусственной комы и на следующий день после аварии доставлен в суд в женском халате.