Փետրվարի 15-ի երեկոյան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղիղ եթերում հանդիպեցին Մյունխենում։ Սա երկու կողմերի մասնակցությամբ առաջին ուղիղ եթերով հեռարձակվող հանրային բանավեճ-քննարկումն էր։ Քննարկմանը հաջորդեց արդեն ներքին հանրային քննարկումը, որտեղ հակամարտության մի շարք մասնագետներ (և ոչ միայն) սկսեցին քննարկել բանավեճի բովանդակությունը։ Վերջին երկու օրերին բազմաթիվ կարծիքներ են հնչել այն մասին, թե ինչ ասվեց, որ պետք չէր ասել, և ինչ չասվեց, որ պետք էր ասել։ Այդուհանդերձ, դիտարկենք Փաշինյան-Ալիև բանավեճը հանրային խոսքի և բանավեճի տեխնիկաների տեսանկյունից։ Ցանկացած հանրային խոսք՝ հատկապես եթե խոսքը մի քանի հոգուց բաղկացած միջոցառման մասին է, ունի հասցեատեր և կառուցվածք։
Բանավե՞ճ, թե՞ քննարկում
Այն, որ հանդիպումը կառուցվածքային տեսանկյունից քննարկում էր, սակայն իրականում դարձավ բանավեճ, պարզ էր Իլհամ Ալիևի բացման խոսքից։ Իլհամ Ալիևի բացման խոսքի ընթացքում արդեն իսկ պարզ դարձավ, որ խոսակցությունը ծավալվելու է պատմության շուրջ անհամաձայնությունների և փոխադարձ մեղադրանքների մթնոլորտում։ Դասական բանավեճի տեսանկյունից, սովորաբար, բացման խոսք ասող կողմն ունի առավելություն բանավեճի ընթացքը և հիմնական ուղղությունը ձևավորելու հարցում։ Առաջինը խոսող կողմը թեման սկսում է քննարկել իրեն առավելագույնս հարմար տեսանկյունից, և այս դեպքում Իլհամ Ալիևը սկսեց այն քննարկել պատմական իրողությունների տեսանկյունից՝ գրեթե 5 րոպե անընդմեջ ներկայացնելով պատմական փաստերի մասին իր պատկերացումները։ Այս մոտեցումը, քննարկման նախապես համաձայնեցված ֆորմատի տեսանկյունից, ապակառուցողական էր։ Եթե համարենք, որ կողմերը հավաքվել էին միմյանց լսելու և հասկանալու համար, ապա նրանք ի սկզբանե ձախողեցին քննարկումը՝ այն վերածելով բանավեճի։
Ներքին լսարան, ոչ թե միջազգային հանրություն
Թեև Ալիևն ու Փաշինյանը հանդիպել էին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում, նրանց քննարկման ողջ բովանդակությունը ներքին աուդիտորիային էր ուղղված։ Երբ Ալիևը սկսեց պատմական քննարկումը, Փաշինյանը փորձեց ներկայացնել հակափաստարկներ՝ հիշելով Տիգրան Մեծին։ Թեև Տիգրան Մեծի անձը կարող էր ազդեցություն թողնել բանավեճի ոչ անմիջական լսարանի՝ տեսանյութը դիտող հայերի վրա, այն անհասկանալի էր դահլիճում ներկա անձանց համար։ Որպեսզի այս պնդումը բարեհաջող ազդեցություն թողներ Մյունխենում հավաքված տարբեր երկրների ներկայացուցիչների վրա, այն պետք է հստակ բացատրվեր՝ Տիգրան Մեծի կառավարման տարեթվերով։ Հակառակ պարագայում՝ այս փաստարկը կարող էր ազդեցիկ լինել միայն մի դեպքում, եթե դահլիճում հավաքված մարդիկ քաջատեղյակ լինեին Հռոմի պատմությունից, ինչը քիչ հավանական է։
Նմանատիպ օրինակները բանավեճի ընթացքում շատ էին։ Երկու կողմն էլ պարբերաբար ինչ-որ փաստեր էին հիշում, որոնց մասին անմիջական լսարանը՝ դահլիճում ներկա մարդիկ, ոչինչ կամ գրեթե ոչինչ չգիտեին։ Ողջ քննարկման ընթացքում այնպիսի տպավորություն էր, որ կողմերը հավաքվել են իրենց երկրների ներքին աուդիտորիայից քաղաքական դիվիդենտներ ստանալու նպատակով։
Պատմություն և մեղադրանքներ
Քննարկման ողջ ընթացքում Ալիևը փորձում էր Հայաստանի մայրաքաղաքը ներկայացնել որպես պատմական Ադրբեջան և Հայաստանի հասցեին մեղադրական հայտարարություններ էր անում։ Բանավեճի ամենասկզբից արդեն պարզ էր, որ կողմերի քննարկումն այլևս չի կարող ընթանալ առանց հակադարձ մեղադրանքների։ Ալիևն իր առաջին երկու ելույթներում Հայաստանը ներկայացրեց որպես պատերազմի ոճրագործ, իսկ երկրորդ ելույթում անգամ ցինիզմ անվանեց Խոջալուի դեպքերի մասին Փաշինյանի ասածը։ Այս կոնտեքստում Փաշինյանին ոչինչ չէր մնում, բացի միջազգային հանրությանը հասկանալի ձևակերպումներով հակադարձ փաստարկներ բերելուց։
Թերևս, Մութալիբովի հարցազրույցի փաստարկից հետո ճիշտ կլիներ, որ Փաշինյանն անդրադառնար Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարման, Բաքվի և Սումգայիթի ջարդերի կամ Սաֆարովի հերոսացման խնդիրներին։ Բնականաբար, Բաքվի և Սումգայիթի կամ Սաֆարովի դեպքերին հղումները բանավեճը վերածելու էին փոխադարձ մեղադրանքների, սակայն Իլհամ Ալիևն արդեն իսկ մեղադրական ոճով էր սկսել բանավեճը, և Փաշինյանը, որպես երկրորդ խոսնակ, կամ պետք է հստակ շեղեր քննարկման ուղղությունը, կամ հարձակողական ստրատեգիա կիրառեր և կամ՝ երկուսը միասին։ Ժամանակակից Ադրբեջանում մարդու և հատկապես ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ոտնահարումների մասին փաստարկները միջազգային հանրության համար առավել հետաքրքիր կարող էին լինել։ Բացի այդ՝ նմանատիպ քննարկումը կարող էր լեգիտիմացնել Ադրբեջանի կազմում չլինելու Լեռնային Ղարաբաղի ցանկությունը՝ միջազգային հանրությանը հասկանալի լեզվով։
Տապալված բանավեճ
Արդյունքում՝ ողջ քննարկումը վերածվեց լեզվակռվի, որի ավարտից հետո անգամ Ալիևը փորձեց վերջին խոսքն ասել, սակայն անհաջող։ Հանրային խոսքի կանոնների տեսանկյունից այս պահվածքը բացարձակ նման չէր քաղաքակիրթ բանավեճի։ Միջազգային լսարանը, որպես արդյունք, ներկա գտնվեց քառասունհինգ րոպեանոց մի բանավեճի, որի ընթացքում քննարկվեցին իրենց անհայտ պատմական փաստեր, բազմաթիվ հղումներ կատարվեցին փաստաթղթերի, որոնք ներկաներից քչերին էին հայտնի, և այնպիսի տպավորություն էր, որ երկու երկրի ղեկավարներն էլ մոռացել են, թե որտեղ են գտնվում և որն է իրենց առաջնային լսարանը, ու խոսում են միայն իրենց ներքին լսարանների հետ։ Վարողն էլ, իր հերթին, չէր կարողանում դիպուկ հարցեր տալ կամ ճիշտ պահին քննարկման ուղղությունը փոխել, ինչն է՛լ ավելի էր փչացնում իրավիճակը։
Այդուհանդերձ, հարկ է նշել, որ անգամ այս տապալված բանավեճը կարևոր քայլ էր, որը մի քանի տարի առաջ անգամ դժվար էր պատկերացնել։

Вечером 15 февраля в Мюнхене состоялась встреча премьер-министра РАа Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Это были первые публичные дебаты с участием обеих сторон, которые транслировались в прямом эфире. За дебатами последовали уже внутренние публичные обсуждения: ряд экспертов по конфликту (и не только) начали обсуждать содержание дебатов.
В течение последних двух дней прозвучало множество мнений касательно того, что было сказано из того, что говорить не следовало, и что не было сказано из того, что следовало было сказать. Тем не менее, рассмотрим дебаты Пашинян-Алиев с точки зрения публичных выступлений и методов дебатов. Любое публичное выступление, особенно если речь идет о мероприятии, в котором участвуют несколько человек, имеет адресатов и структуру
Дебаты или обсуждение
То, что встреча с точки зрения конструктивности изначально была обсуждением, однако позже превратилась в дебаты, было ясно из вступительной речи Ильхама Алиева. Во время вступительной речи Ильхама Алиева уже было ясно, что разговор будет проходить об истории в атмосфере разногласий и взаимных обвинений.
С классической точки зрения, та сторона, которая говорит втупительное слово, как правило имеет преимущество в формировании хода и основных направлений дебатов. Первый участник дебатов начинает обсуждать тему с наиболее подходящей ему точки зрения, и в этом случае Ильхам Алиев начал обсуждать тему с точки зрения исторической реальности, говоря в течение почти 5 минут о своих представлениях об исторических фактах.
Этот подход, с точки зрения заранее согласованного формата обсуждения, был неконструктивным. Если предположим, что стороны собрались, чтобы выслушать и понять друг друга, они изначально провалили обсуждения, превратив их в дебаты.
Внутренняя аудитория, а не международное сообщество
Хотя Алиев и Пашинян встретились в рамках Мюнхенской конференции по безопасности, все содержание дебатов было направлено на внутреннюю аудиторию. Когда Алиев начал историческую дискуссию, Пашинян попытался представить контраргументы, вспомнив Тиграна Великого. Хотя личность Тиграна Великого могла повлиять на непосредственную аудиторию дебатов – армян, которые следили за дебатами, однако для присутствующих в зале это упоминание было неясным. Для того, чтобы это утверждение оказало успешное влияние на представителей разных стран, собравшихся в Мюнхене, оно должно быть четко объяснено датами правления Тиграна Великого. В противном случае этот аргумент мог бы быть эффективным только в одном случае, если люди в аудитории знали об истории Рима, что маловероятно.
Таких примеров во время дебатов было множество. Обе стороны периодически вспоминали факты, о которых непосредственная публика, люди в зале, ничего или почти ничего не знали. На протяжении всего обсуждения сложилось впечатление, что стороны собрались, чтобы получить политические дивиденды от внутренних аудиторий своих стран.
История и обвинения
На протяжении всего обсуждения Алиев пытался представить столицу Армении как исторический Азербайджан и озвучивал обвинения в адресАрмении. С самого начала дебатов было ясно, что обсуждение больше не может продолжаться без каких-либо встречных обвинений. В первых двух своих выступлениях Алиев представил Армению военным преступником, а во втором своем выступлении назвал цинизмом слова Пашиняна о событиях в Ходжалу. В этом контексте Пашиняну ничего не оставалось, кроме как приводить контраргументы с понятными для международного сообщества формулировками.
Возможно, после аргумента об интервью Муталибова, было бы правильным, если бы Пашинян коснулся проблем нарушения прав человека в Азербайджане, массовых убийств в Баку и Сумгаите или героизации Сафарова. Естественно, ссылки на события в Баку и Сумгаите или инцидента с Сафаровым превратили бы дебаты во взаимные обвинения, однако Ильхам Алиев уже начал дебаты в обвинительном стиле, и Пашинян, как второй оппонент, должен был либо изменить направление дебатов, либо применить наступательную стратегию, либо же все вместе. Аргументы о нарушениях прав человека в современном Азербайджане, особенно в отношении национальных меньшинств, могли бы быть более интересными для международного сообщества. Кроме того, такая дискуссия могла бы узаконить желание Нагорного Карабаха не быть частью Азербайджана на языке, понятном международному сообществу.
Провальные дебаты
В результате дебаты превратились в словесную перепалку, после завершения которых Алиев попытался сказать последнее слово, но безрезультатно. С точки зрения правил публичных выступлений, такое поведение было абсолютно не похоже на цивилизованные дебаты. В результате международная аудитория приняла участие в 45-минутных дебатах, в ходе которых были обсуждены неизвестные им исторические факты, приведены многочисленные ссылки на документы, о которых мало кто из присутствующих знал, и было такое впечатление, что лидеры обеих стран забыли, где они находятся и говорят только со своей внутренней аудиторией. Ведущая, в свою очередь, не могла задавать правильные вопросы или в нужный момент менять направление дебатов, что еще больше усугубляло ситуацию.
Тем не менее, стоит отметить, что даже эти провальные дебаты были важным шагом, который несколько лет назад трудно было даже представить.