ԻՔՄ հաղորդագրությունը փետրվարի 20-ի հանրահավաքի մասնակիցների քանակի վերաբերյալ
Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, ժամը 15։00-ից Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի ունեցավ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող ընդդիմության՝ «Հայրենիքի փրկության շարժման» հրավիրած հանրահավաքը։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» աերոնկարահանման միջոցով իրականացրել է հանրահավաքի մասնակիցների հաշվարկ, որի արդյունքում պարզվել է, որ 15։40-ի դրությամբ Ազատության հրապարակում գտնվել է 12 000 մարդ։ Հաշվարկն իրականացվել է մասնակիցների անհատական հաշվարկի միջոցով։
Նշենք, սակայն, որ հանրահավաքի մասնակիցների մի մասը, եղանակային պայմանների պատճառով, պատսպարվել էր հրապարակին հարակից սրճարանների ծածկերի տակ։ Տեղում իրականացված մեր հաշվարկի տվյաներով, այդպիսի մասնակիցների քանակը կազմել է շուրջ 800:

UIC statement on the number of February 20 rally participants
On February 20, a rally demanding Prime Minister Nikol Pashinyan’s resignation was organized by the Homeland Salvation Movement in Yerevan’s Freedom Square. The rally started at 15:00.
The Union of Informed Citizens counted the number of participants of the rally through aerial photography. The counting revealed that as of 15:40, there were 12 000 people in the Freedom Square. The calculation was done through the individual count of the rally participants.
However, it should be noted that due to weather conditions, some of the participants of the rally sheltered under the roofs of cafes near the square. According to our on-site count, the number of these rally participants was about 800.