Իրավապահ համակարգի, արտաքին քաղաքականության և մեդիագրագիտության վերաբերյալ սոցիոլոգիական հետազոտություն
2024 թ․ մարտի 26-ին ներկայացվեցին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» պատվերով «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» ՀԿ-ի կողմից իրականացված՝ Իրավապահ համակարգի գործունեության ընկալման և վերաբերմունքի, ՀՀ արտաքին քաղաքականության և ՀՀ բնակչության մեդիագրագիտության ուսումնասիրության արդյունքները:
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է հարցման միջոցով, որին մասնակցել է 1200 մարդ ՀՀ բոլոր մարզերից և Երևան քաղաքից:
Իրավապահ համակարգ և ոստիկանություն
Հետազոտության արդյունքներով վեր են հանվել իրավապահ համակարգի և դրա հանդեպ հասարակության վերաբերմունքի մի շարք խնդրահարույց հարցեր: Մասնավորապես, հարցման մասնակիցների 44 տոկոսը համարում է, որ վարորդի կարգավիճակն ազդում է նրանց հանդեպ պարեկների վերաբերմունքի վրա:
Հարցման արդյունքները վկայում են նաև այն մասին, որ քաղաքացիները, որևէ հանցագործության տուժող կամ ականատես լինելու դեպքում, այդքան էլ հակված չեն այդ մասին իրավապահներին հայտնելու: Մասնավորապես, նման դեպքում հարցվածների միայն 20.5 տոկոսն է նշել, որ դիմել է ոստիկանություն:
Որպես ոստիկանություն դիմելուց խուսափելու հիմնական պատճառ (37.4 տոկոս)՝ քաղաքացիները նշել են ավելորդ քաշքշուկը, 17.4 տոկոսը հայտնել է, որ անընդունելի է ոստիկանություն դիմելը՝ «գործ տալու» երևույթի պատճառով, իսկ ևս 17.3 տոկոսն էլ անհանգստանում է, որ ոստիկանություն դիմելու դեպքում կարող է վատ լինել հենց իրենց համար:
Հարցման մասնակիցները, որոնք երբևէ եղել են ոստիկանությունում, նշել են այնտեղ արատավոր երևույթների հանդիպելու մասին (19.6 տոկոս): Ընդ որում, երբևէ ոստիկանության հետ առնչված քաղաքացիների 42 տոկոսից ավելին չի դիմի ոստիկանություն հանցագործության ականատես լինելու դեպքում:
Սրանով հանդերձ, հարցման մասնակից քաղաքացիների մեծ մասը՝ շուրջ 90 տոկոսը, համարում է, որ քաղաքացիները, այդուհանդերձ, պետք է օգնեն ոստիկանությանը:
Արտաքին քաղաքականություն
Ի տարբերություն իրավապահ համակարգի և ոստիկանության, արտաքին քաղաքականության և մեդիագրագիտության ու մեդիա սպառման վերաբերյալ տվյալների դեպքում մենք հնարավորություն ենք ունեցել համեմատելու 2019 թվականի և ներկայիս հարցման արդյունքները:
Ինչ վերաբերում է արտաքին քաղաքականությանը, ապա այստեղ ամենաակնհայտ փոփոխությունը երկրի ապագայի վերաբերյալ քաղաքացիների կարծիքն է: Եթե 2019 թվականի հարցման մասնակիցների 67 տոկոսը համարում էր, որ երկրի վիճակը գնալով լավանում է, ապա այժմ այդպես է կարծում հարցվածների միայն 34 տոկոսը: Եվ եթե 2019 թվականի հարցման մասնակիցների միայն 9 տոկոսն էր համարում, որ վիճակը գնալով վատանում է, ապա հիմա այդպես է կարծում հարցվածների 41 տոկոսը:
Էական է նաև փոփոխությունը Ռուսաստանի վերաբերյալ քաղաքացիների կարծիքում: Մասնավորապես, 2019 թվականի հարցման մասնակիցների 72 տոկոսը համարում էր, որ Ռուսաստանը բարեկամական վերաբերմունք ունի Հայաստանի նկատմամբ, այնինչ ներկայիս հարցման մասնակիցների միայն 21 տոկոսն է այդպես համարում: Եվ հակառակը՝ 2019 թվականին քաղաքացիների ընդամենը 6 տոկոսն էր Հայաստանի նկատմամբ Ռուսաստանի վերաբերմունքը թշնամական համարում, իսկ հիմա այդ ցուցանիշը հասել է 34 տոկոսի: Միաժամանակ, հարցվածների շուրջ 70 տոկոսը համարում է, որ Ռուսաստանը շարունակում է կարևոր ազդեցություն ունենալ ինչպես աշխարհում, այնպես էլ՝ մեր տարածաշրջանում:
Ընդհանուր առմամբ, հարցման մասնակիցների ընկալմամբ, Հայաստանի հանդեպ դրական վերաբերմունքով առաջատար երկրներն են Ֆրանսիան, Իրանը և Հնդկաստանը, դրական են տրամադրված նաև Գերմանիան, ԱՄՆ-ն ու Վրաստան: Հայաստանի նկատմամբ բացասական վերաբերմունքով առաջատար երկրները, ըստ հարցման արդյունքների, Թուրքիան, Ադրբեջանը և Ռուսաստանն են:
Հարցվածների մոտ 29 տոկոսը համարում է, որ Հայաստանում պետք է տեղակայված լինեն ֆրանսիական զորքեր, 19 տոկոսը՝ ռուսական զորքեր, մոտ 13 տոկոսը՝ ամերիկյան զորքեր: Հարցվածների 33 տոկոսի համոզմամբ՝ Հայաստանում պետք է լինեն միայն հայկական զորքեր:
Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության դերը դրական է համարում հարցվածների 45 տոկոսը, բացասական՝ 11 տոկոսը: Միաժամանակ, հարցվածների միայն 21 տոկոսն է դրական համարում ՀԱՊԿ-ի դերը Հայաստանում, բացասական՝ 33 տոկոսը: Միևնույն ժամանակ, սակայն, հարցվածների միայն շուրջ 57 տոկոսն է կողմ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հեռանալուն, դեմ են 43 տոկոսը:
Ինչ վերաբերում է Արցախի կորստին, ապա հարցված քաղաքացիների կարծիքով՝ մեղավորությունը բաշխված է հավասարապես Արցախի իշխանությունների և Հայաստանի նախկին ու ներկա իշխանությունների միջև: Հարցվածների միայն 25 տոկոսն է մատնանշել աշխարհքաղաքական ընդհանուր վիճակի փոփոխությունը՝ որպես Արցախի կորստի պատճառ:
Մեդիա
Ի տարբերություն արտաքին քաղաքականության, մեդիայի և մեդիայի սպառման տվյալներում, 2019 թվականի ուսումնասիրության հետ համեմատած, էական շրջադարձեր տեղի չեն ունեցել:
Կարելի է արձանագրել համացանցի՝ որպես տեղեկատվություն ստանալու աղբյուր կշռի մեծացումը՝ հեռուստատեսության համեմատ:
Մեծացել է մեդիագրագիտության, տեղեկությունների հավաստիության ստուգման, տեղեկությունների գրագետ սպառման ու տարածման համաթիվը, նվազել է մեդիագրագիտության համաթիվը տեղեկությունների որոնման ունակության մակարդակի մասով:
Ամենապոպուլյար ու հեղինակավոր հեռուստաընկերություններն են, ինչպես և 2019 թվականին, «Արմենիան», «Շանթը» և Հանրային հեռուստաընկերությունը: Ամենանախընտրելի հեռուստաընկերությունների 5-րդ և 8-րդ հորիզոնականներում են ռուսական պետական հեռուստաալիքները։
Ամենավստահելի ռադիոալիքն ու համացանցային տեղեկատվական կայքը «Ազատություն» ռադիոկայանն է:
Սոցիալական ցանցերից հարցման մասնակիցները նախապատվություն են տալիս Ֆեյսբուքին, Յութուբին, Տելեգրամին և Ինստագրամին, իսկ Տիկ-տոկը համարում են անվստահելի աղբյուր՝ տեղեկատվություն ստանալու համար: Ընդ որում, հարցվածների շուրջ 23 տոկոսը համացանցում քննարկում է ներքին ու արտաքին քաղաքական հարցեր, այնինչ սոցիալ-տնտեսական հարցերը համացանցում քննարկում է մոտ 14 տոկոսը:
Հետազոտությունն իրականացվել է Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) ֆինանսավորմամբ: Հետազոտության ամբողջական տարբերակին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

26 марта 2024 года были подведены итоги исследования восприятия и отношения к правоохранительной системе, внешней политике Республики Армения и медиаграмотности населения Республики Армения, проведенного НПО «Ведущая группа общественных исследований» по заказу «Союза информированных граждан».
Исследование проводилось методом опроса, в котором приняли участие 1200 человек из всех областей Армении и города Еревана.
Правоохранительная система и полиция
Результаты исследования выявили ряд проблемных вопросов в правоохранительной системе и отношении к ней общественности. В частности, 44% респондентов считают, что статус водителя влияет на отношение к нему патрульных.
Результаты опроса также свидетельствуют о том, что граждане, ставшие жертвами или свидетелями какого-либо преступления, не столь склонны сообщать об этом правоохранителям. В частности, только 20.5% респондентов заявили, что обратились в полицию после подобного случая.
В качестве основной причины того, почему граждане избегают обращаться в полицию, 37.4% респондентов назвали чрезмерную волокиту, 17.4% респондентов отметили, что недопустимо обращаться в полицию из-за такого явления как «стукачество», а еще 17.3% респондентов обеспокоены тем, что если они пойдут в полицию, все может плохо закончиться для них самих.
Участники опроса, когда-либо бывавшие в полиции, отметили, что сталкивались там с негативными явлениями (19.6%). При этом более 42% граждан, когда-либо контактировавших с полицией, не обратятся в полицию, если станут свидетелями преступления.
При этом большинство опрошенных (около 90%), считают, что тем не менее граждане должны помогать полиции.
В отличие от данных относительно правоохранительной системы и полиции, мы смогли сравнить результаты опроса 2019 года и текущего года касательно внешней политики, медиаграмотности и медиапотребления.
Что касается внешней политики, то здесь наиболее очевидным изменением является мнение граждан относительно будущего страны. Если в 2019 году 67% респондентов опроса считали, что ситуация в стране улучшается, то сейчас так считают только 34% респондентов. И если в 2019 году только 9% участников опроса считали, что ситуация ухудшается, то сейчас так считает 41% респондентов.
Значительно изменилось также мнение граждан о России. В частности, в 2019 году 72% респондентов считали, что Россия дружелюбно относится к Армении, в то время как так считает только 21% участников нынешнего опроса. Напротив, в 2019 году только 6% граждан считали отношение России к Армении враждебным, а сейчас эта цифра достигла 34%. При этом около 70% респондентов считают, что Россия продолжает оказывать важное влияние как в мире, так и в нашем регионе.
В целом, по восприятию участников опроса, Франция, Иран и Индия являются лидирующими странами с позитивным отношением к Армении, позитивно настроены также Германия, США и Грузия. Лидирующими странами с негативным отношением к Армении, согласно результатам опроса, являются Турция, Азербайджан и Россия.
Около 29% респондентов считают, что в Армении должны быть размещены французские войска, 19% – российские войска, 13% – американские войска. По убеждению 33% респондентов, в Армении должны находиться только армянские войска.
45% респондентов считают роль наблюдательной миссии ЕС в Армении положительной, 11% – отрицательной. При этом только 21% респондентов считают роль ОДКБ в Армении положительной, 33% – отрицательной. Однако в то же время, лишь около 57% респондентов выступают за выход Армении из ОДКБ, против – 43%.
Что касается потери Арцаха, то, по мнению опрошенных граждан, вина в равной степени разделена между властями Арцаха, бывшими и нынешними властями Армении. Лишь 25% респондентов указали в качестве причины потери Арцаха изменение общей геополитической ситуации.
Медиа
В отличие от данных по внешней политике, в данных относительно медиа и медиапотребления, существенных изменений по сравнению с исследованием 2019 года не произошло.
Можно зафиксировать увеличение значимости Интернета как источника информации по сравнению с телевидением.
Вырос индекс медиаграмотности, проверки достоверности информации, грамотного потребления и распространения информации, снизился индекс медиаграмотности с точки зрения умения поиска информации.
Самыми популярными и престижными телеканалами, как и в 2019 году, являются «Армения», «Шант» и Общественное телевидение. Российские государственные телеканалы находятся на 5-й и 8-й позициях среди наиболее предпочитаемых телеканалов.
Самым надежным радиоканалом и информационным интернет-сайтом участники опроса назвали Радио «Азатутюн».
Среди социальных сетей респонденты отдают предпочтение Facebook, YouTube, Telegram и Instagram, а Tik-tok считают ненадежным источником информации. При этом около 23% респондентов обсуждают в Интернете внутри- и внешнеполитические вопросы, а социально-экономические вопросы – около 14%.
Исследование финансировалось Национальным фондом демократии (NED). Полную версию исследования можно найти здесь.