Դանիել Իոաննիսյանի ելույթը Հայաստանի եվրաինտեգրման հեռանկարներին նվիրված խորհրդարանական լսումներին
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի ելույթը Հայաստանի եվրաինտեգրման հեռանկարներին նվիրված խորհրդարանական լսումներին․
«Պարոն Եղոյան, Ձերդ գերազանցություն պարոն Մարագոս, հարգելի գործընկերներ,
Ես ուզում եմ նախ շնորհակալություն հայտնել այս լսումները նախաձեռնելու համար: Սա շատ կարևոր ֆորմատ է, որն այս գումարման խորհրդարանը, կարծես, այդքան էլ չի սիրում:
Գիտեք, ես ներկայացնում եմ մի կազմակերպություն, որը ստեղծվեց 10 տարի առաջ՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության շրջադարձի ֆոնին: Այո, հենց այսօր ԻՔՄ-ի ծնունդն է, մենք 10 տարեկան ենք դառնում: Եվ շատ սիմվոլիկ է, որ 10 տարի անց Հայաստանը սկսեց վերադառնալ այն ճանապարհին, որից շեղվել էր համազգային խայտառակության այն օրերին:
Խայտառակություն, որին գնացինք միմիայն այն պատճառով, որ հույս ունեինք, որ եթե դա էլ տանք Ռուսաստանին, ապա վերջինս կպաշտպանի Արցախը և Հայաստանը: Այն ժամանակ հայաստանյան հասարակությունը դեռ չէր հասկանում, որ որքան շատ ես կախման մեջ մտնում Ռուսաստանի նման պետությունից, այնքան շատ է նա քեզ դավաճանելու հնարավորություն ստանում:
Բայց այս ամենն արդեն պատմություն է, որը նաև կարևոր դաս է մեզ համար, որ մեզ պետք են դաշնակիցներ և ոչ փրկիչներ:
Եվ սա մենք պետք է մեր գլխում լավ պատկերացնենք: ԵՄ ինտեգրացիան լավ և պայծառ հնարավորությունների ուղղի է: Բայց մեր գլխին ոսկի կամ մեղր չի թափվելու, եվրոպական բանակներն էլ մեր սահմաններին չեն կանգնելու:
Եվրոպական միությունը մեզ քրտնաջան աշխատելով զարգանալու հնարավորություն է տալու: Զարգացնել տնտեսությունը, զարգացնել մարդկային կապիտալը, մարդու իրավունքները և անվտանգություն: Օգնելու են, բայց դա պետք է անենք մենք, մեր քրտնաջան աշխատանքով:
Արդյո՞ք ԵՄ-ն մեզ կօգնի, օրինակի համար, որ մեր սննդամթերք արտադրողները բարձրացնեն սննդամթերքի անվտանգության որակը: Այո, օգնելու է: Բայց արդյո՞ք ԵՄ-ն կընդունի մեր արտադրած սննդամթերքը, եթե մեր արտադրողները ջանք չգործադրեն փոխվելու: Ո՛չ:
Արդյո՞ք ԵՄ-ն մեզ կօգնի, որ ոստիկանությունը բարեփոխվի: Այո, օգնում է: Բայց արդյո՞ք կարող ենք ինտեգրվել ԵՄ-ին, եթե մեր ոստիկանությունում մարդ ծեծելը խրախուսվում է: Իհարկե՝ ոչ:
Սա, որոշակիորեն, նման է մարդու բուհ ընդունվելուն: Լավ բուհ ընդունվելը դժվար է, պետք է պարապես, սովորես, զարգանաս, հետո բուհում տարիներով քրտնաջան սովորես… Բայց դա է կյանքում մեծ հաջողությունների ճանապարհը: Կարող ես չտանջվել, կարող ես դպրոցից հետո մի տեխնիկում ավարտել ու մի կերպ ապրել: Դա էլ է ճանապարհ, Բելառուսի ճանապարհն էլ է ճանապարհ:
Գիտեք, այստեղ շատ է խոսվում Ռուսաստանից վախերի մասին: Այո, Ռուսաստանը և Իրանը երջանիկ չեն Հայաստանի եվրաինտեգրման կուրսով: Բայց սա մեր ճանապարհն է, որը պետք է հարգել:
Ամենայն հավանականությամբ, Ռուսաստանը կփորձի մեզ պատժել իրենից անկախանալու համար: Բայց համարյա բոլոր արհավիրքները, որ Ռուսաստանը կարող էր մեր գլխին բերել, արդեն եղել են. Արցախը չկա, իսկ Ադրբեջանին Ռուսաստանն արդեն երկու տարի է, ամեն կերպ սադրում է հարձակվելու Հայաստանի վրա: Էլ ի՞նչ պետք է անի:
Բարեբախտաբար, չարիք հանդիսացող Ռուսաստանը չունի իր վաղեմի ուժն ու ազդեցությունը: Ռուսաստանը, որը կար 2022 թվականի փետրվարից առաջ, այլևս չկա: Ռուսաստանն այլևս ջարդած ատամներով է: Ուկրաինայի կողմից ջարդված ատամներով, որի արդյունքում չի կարող հասցնել այն վնասը, որը կկարողանար հասցնել նախկինում:
Այո, կարող է գազը թանկացնել: Այո, կարող է մեր սննդամթերքի ներմուծումը արգելել: Եվ այս ռիսկերի մասով պետք է աշխատել: Հայաստանի էներգետիկ դիվերսիֆիկացիան շատ լուրջ հարց է, որը ակնհայտորեն վեր է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ու Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կարողություններից, և այդ հարցով արժե առանձին լսում կազմակերպել:
Իսկ ահա սննդամթերքի մասով կառավարությունը պետք է օր առաջ խստացնի սննդամթերքի անվտանգության նկատմամբ հսկողությունը, և, այո, ցավոտ լուծումների գնա: Այսօր, քանի դեռ դանակը կոկորդին չի հասել, պետք է խիստ վարչարարությամբ բարձրացվի սննդամթերքի անվտանգության որակը: Առաջին հերթին դա պետք է մեզ, մենք ենք ամենաշատը այդ սննդամթերքը ուտում, բայց դա նաև պետք է նրա համար, որ Ռուսաստանի կողմից ներմուծումը արգելելու պահից արտադրողները հեշտ թեքվեն դեպի եվրոպական շուկաներ:

Выступление координатора программ общественной организации «Союз информированных граждан» Даниеля Ионнисяна в парламенте на слушаниях по теме «Новые перспективы и вызовы евроинтеграции Армении»:
«Господин Егоян, Ваше превосходительство, господин Марагос, уважаемые коллеги.
Прежде всего хочу поблагодарить вас за инициирование этого слушания. Это очень важный формат, который, похоже, не очень нравится парламенту этого созыва.
Вы знаете, что я представляю организацию, которая была создана на фоне политического разворота Армении 10 лет назад. Да, именно сегодня День рождения СИГ, нам 10 лет. Очень символично, что 10 лет спустя Армения возвращается на тот путь, с которого сошла на фоне общенационального позора.
Позора, на который мы пошли только потому, что надеялись, что если и это отдадим России, Россия защитит Армению и Арцах. В то время армянская общественность еще не понимала, что чем больше зависишь от России, чем больше отдаешь ей, тем больше у нее возможностей предать тебя.
Но это все в прошлом и стало для нас важным уроком, что нам нужны союзники, а не спасители.
И мы должны хорошо представить это в своей голове. Интеграция с ЕС – это направление хороших и ярких возможностей. Но золото и мед не упадут нам на головы, и европейские армии не встанут на наши границы.
Европейский Союз даст нам возможность упорно работая развиваться. Развивать экономику, развивать человеческий капитал, права человека и безопасность. Они помогут, но нам придется сделать это своим тяжелым трудом.
Поможет ли нам ЕС, например, улучшить качество безопасности пищевых продуктов для наших производителей продуктов питания? Да, поможет. Но примет ли ЕС продукты питания, которые мы производим, если наши производители не предпримут никаких усилий, чтобы измениться? Нет.
Поможет ли ЕС нам реформировать полицию? Да, помогает. Но сможем ли мы интегрироваться с ЕС, если в нашей полиции поощряется избиение людей? Конечно же нет.
В некотором смысле это похоже на поступление в ВУЗ. Поступить в хороший вуз сложно, надо заниматься, учиться, развиваться, а потом годами упорно учиться в ВУЗ-е… Но таков путь к большому успеху в жизни. Можешь не трудиться, можешь после школы закончить техникум и перебиваться кое-как. Это тоже путь, путь Беларуси – это тоже путь.
Знаете, здесь много говорят о страхах перед Россией. Да, Россию и Иран не устраивает курс Армении на европейскую интеграцию. Но это наш путь, который надо уважать.
Скорее всего, Россия попытается наказать нас за то, что мы стали независимыми от нее. Но почти все катастрофы, которые могла на нас навлечь Россия, уже произошли. Арцаха нет, а Россия уже два года всячески провоцирует Азербайджан на нападение на Армению. Что еще она может сделать?
К счастью, являющаяся злом Россия не имеет той силы и влияния, которые она когда-то имела. Той России, которая существовала до февраля 2022 года, больше нет. У России сломаны клыки. Со сломанными Украиной клыками она не может нанести тот ущерб, который могла нанести раньше.
Да, может повысить цены на газ. Да, может запретить нам импорт продуктов питания. И над этими рисками нужно работать. Диверсификация энергетики Армении – очень серьезный вопрос, который явно выходит за рамки возможностей Министерства территориального управления и инфраструктуры и Комиссии по регулированию общественных услуг, и по этому вопросу стоит организовать отдельные слушания.
Что касается продуктов питания, то правительству следует незамедлительно ужесточить контроль за безопасностью продуктов питания и, да, пойти на болезненные решения. Сегодня, прежде чем нож достигнет горла, качество безопасности пищевых продуктов должно быть улучшено за счет строгого управления. В первую очередь это нужно нам, мы едим эту еду, но также необходимо, чтобы производители легко перешли на европейские рынки после того, как Россия запретит импорт.