Դանիել Իոաննիսյանի ելույթը Հայաստանի եվրաինտեգրման հեռանկարներին նվիրված խորհրդարանական լսումներին
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի ելույթը Հայաստանի եվրաինտեգրման հեռանկարներին նվիրված խորհրդարանական լսումներին․
«Պարոն Եղոյան, Ձերդ գերազանցություն պարոն Մարագոս, հարգելի գործընկերներ,
Ես ուզում եմ նախ շնորհակալություն հայտնել այս լսումները նախաձեռնելու համար: Սա շատ կարևոր ֆորմատ է, որն այս գումարման խորհրդարանը, կարծես, այդքան էլ չի սիրում:
Գիտեք, ես ներկայացնում եմ մի կազմակերպություն, որը ստեղծվեց 10 տարի առաջ՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության շրջադարձի ֆոնին: Այո, հենց այսօր ԻՔՄ-ի ծնունդն է, մենք 10 տարեկան ենք դառնում: Եվ շատ սիմվոլիկ է, որ 10 տարի անց Հայաստանը սկսեց վերադառնալ այն ճանապարհին, որից շեղվել էր համազգային խայտառակության այն օրերին:
Խայտառակություն, որին գնացինք միմիայն այն պատճառով, որ հույս ունեինք, որ եթե դա էլ տանք Ռուսաստանին, ապա վերջինս կպաշտպանի Արցախը և Հայաստանը: Այն ժամանակ հայաստանյան հասարակությունը դեռ չէր հասկանում, որ որքան շատ ես կախման մեջ մտնում Ռուսաստանի նման պետությունից, այնքան շատ է նա քեզ դավաճանելու հնարավորություն ստանում:
Բայց այս ամենն արդեն պատմություն է, որը նաև կարևոր դաս է մեզ համար, որ մեզ պետք են դաշնակիցներ և ոչ փրկիչներ:
Եվ սա մենք պետք է մեր գլխում լավ պատկերացնենք: ԵՄ ինտեգրացիան լավ և պայծառ հնարավորությունների ուղղի է: Բայց մեր գլխին ոսկի կամ մեղր չի թափվելու, եվրոպական բանակներն էլ մեր սահմաններին չեն կանգնելու:
Եվրոպական միությունը մեզ քրտնաջան աշխատելով զարգանալու հնարավորություն է տալու: Զարգացնել տնտեսությունը, զարգացնել մարդկային կապիտալը, մարդու իրավունքները և անվտանգություն: Օգնելու են, բայց դա պետք է անենք մենք, մեր քրտնաջան աշխատանքով:
Արդյո՞ք ԵՄ-ն մեզ կօգնի, օրինակի համար, որ մեր սննդամթերք արտադրողները բարձրացնեն սննդամթերքի անվտանգության որակը: Այո, օգնելու է: Բայց արդյո՞ք ԵՄ-ն կընդունի մեր արտադրած սննդամթերքը, եթե մեր արտադրողները ջանք չգործադրեն փոխվելու: Ո՛չ:
Արդյո՞ք ԵՄ-ն մեզ կօգնի, որ ոստիկանությունը բարեփոխվի: Այո, օգնում է: Բայց արդյո՞ք կարող ենք ինտեգրվել ԵՄ-ին, եթե մեր ոստիկանությունում մարդ ծեծելը խրախուսվում է: Իհարկե՝ ոչ:
Սա, որոշակիորեն, նման է մարդու բուհ ընդունվելուն: Լավ բուհ ընդունվելը դժվար է, պետք է պարապես, սովորես, զարգանաս, հետո բուհում տարիներով քրտնաջան սովորես… Բայց դա է կյանքում մեծ հաջողությունների ճանապարհը: Կարող ես չտանջվել, կարող ես դպրոցից հետո մի տեխնիկում ավարտել ու մի կերպ ապրել: Դա էլ է ճանապարհ, Բելառուսի ճանապարհն էլ է ճանապարհ:
Գիտեք, այստեղ շատ է խոսվում Ռուսաստանից վախերի մասին: Այո, Ռուսաստանը և Իրանը երջանիկ չեն Հայաստանի եվրաինտեգրման կուրսով: Բայց սա մեր ճանապարհն է, որը պետք է հարգել:
Ամենայն հավանականությամբ, Ռուսաստանը կփորձի մեզ պատժել իրենից անկախանալու համար: Բայց համարյա բոլոր արհավիրքները, որ Ռուսաստանը կարող էր մեր գլխին բերել, արդեն եղել են. Արցախը չկա, իսկ Ադրբեջանին Ռուսաստանն արդեն երկու տարի է, ամեն կերպ սադրում է հարձակվելու Հայաստանի վրա: Էլ ի՞նչ պետք է անի:
Բարեբախտաբար, չարիք հանդիսացող Ռուսաստանը չունի իր վաղեմի ուժն ու ազդեցությունը: Ռուսաստանը, որը կար 2022 թվականի փետրվարից առաջ, այլևս չկա: Ռուսաստանն այլևս ջարդած ատամներով է: Ուկրաինայի կողմից ջարդված ատամներով, որի արդյունքում չի կարող հասցնել այն վնասը, որը կկարողանար հասցնել նախկինում:
Այո, կարող է գազը թանկացնել: Այո, կարող է մեր սննդամթերքի ներմուծումը արգելել: Եվ այս ռիսկերի մասով պետք է աշխատել: Հայաստանի էներգետիկ դիվերսիֆիկացիան շատ լուրջ հարց է, որը ակնհայտորեն վեր է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ու Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կարողություններից, և այդ հարցով արժե առանձին լսում կազմակերպել:
Իսկ ահա սննդամթերքի մասով կառավարությունը պետք է օր առաջ խստացնի սննդամթերքի անվտանգության նկատմամբ հսկողությունը, և, այո, ցավոտ լուծումների գնա: Այսօր, քանի դեռ դանակը կոկորդին չի հասել, պետք է խիստ վարչարարությամբ բարձրացվի սննդամթերքի անվտանգության որակը: Առաջին հերթին դա պետք է մեզ, մենք ենք ամենաշատը այդ սննդամթերքը ուտում, բայց դա նաև պետք է նրա համար, որ Ռուսաստանի կողմից ներմուծումը արգելելու պահից արտադրողները հեշտ թեքվեն դեպի եվրոպական շուկաներ:

Speech delivered by Daniel Ioannisyan at parliamentary hearing dedicated to prospects of Armenia’s European integration
Speech delivered by Programs Coordinator at Union of Informed Citizens NGO Daniel Ioannisyan at parliamentary hearing dedicated to prospects of Armenia’s European integration․
«Mr. Yeghoyan, Your Excellency Mr. Maragos, dear colleagues,
First of all, I would like to thank you for initiating this parliamentary hearing. It is a very important format, which the parliament of this convocation does not seem to like very much.
You know, I represent an organization that was created 10 years ago against the background of the turn in Armenia’s foreign policy line. Yes, today is the birthday of Union of Informed Citizens NGO, we are 10 years old. And it is very symbolic that after 10 years, Armenia begins to return to the path from which it diverged during those days of national disgrace.
…Disgrace we yielded to only because we hoped that if we made the concession to Russia, the latter would protect Artsakh and Armenia. At that time, the Armenian society still did not understand that the more you become dependent on a state like Russia, the more it gets the opportunity to betray you.
But it is already history, and also an important lesson for us that we need allies and not saviors.
And we have to keep this in our minds. EU integration is a path of good and bright opportunities. But gold or honey will not pour on our heads, and European armies will not stand on our borders.
The European Union will give us the opportunity to develop by working hard. …Develop the economy, develop human capital, human rights and security. They will help, but we have to do it through our hard work.
Will the EU help us, for instance, to ensure that our food producers improve the quality of food safety? Yes, it will. But will the EU accept the food we produce if our producers make no effort to change? The answer is No.
Will the EU help us reform the police? Yes, it does. But can we integrate into the EU if beating people is encouraged in our police? Of course not.
This is, in a way, similar to admission to a university. Getting into a good university is difficult. You have to prepare, study, develop, and then study hard for years at the university… But that is the path leading to great success in life. You may decide not to take pains, and may graduate from a vocational training center, and somehow make both ends meet. It is also a path. The path of Belarus is also a path.
You know, there is a lot of talk here about fears from Russia. Yes, Russia and Iran are not happy with Armenia’s European integration. But this is our way, which must be respected.
Most likely, Russia will try to punish us for becoming independent from it. But almost all the calamities that Russia could bring upon us have already happened. There is no Artsakh anymore, Russia has been provoking Azerbaijan to attack Armenia in every possible way for already two years. What else can they do?
Fortunately, the evil called Russia does not have the power and influence it once had. The Russia that existed before February 2022 does not exist anymore. Russia’s teeth have been broken. They have been broken by Ukraine, which means that they cannot do the damage they could do before.
Yes, they may increase the price of gas. Yes, they may ban our food imports. And these risks need to be addressed. Armenia’s energy diversification is a very serious issue, which is clearly beyond the capacities of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure and the Public Services Regulatory Commission, and it is worth organizing another hearing on that issue.
As for food safety, the government should tighten control over food safety as soon as possible and, yes, go for painful solutions. Today, before it is too late, the quality of food safety must be enhanced through strict administration. We need it in the first place because we are the main consumers of that food, but it is also essential for the producers so that they can easily turn to the European markets after Russia bans imports.