Դանիել Իոաննիսյանի ելույթը՝ Կուսակցությունների մասին օրենքի խորհրդարանական լսումների ժամանակ • ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ազգային ժողովի մեծարգո փոխնախագահ, հարգելի պատգամավորներ, տիկնայք և պարոնայք,
Սա կարևորագույն հարց է, և ես ուրախ եմ, որ հեղափոխությունից հետո, ի վերջո, Կուսակցությունների մասին օրենքը դարձավ հանրային քննարկման առարկա:
Հայաստանի Հանրապետությունում կուսակցական համակարգը տարիների ընթացքում սպանվել է: Հայաստանի Հանրապետությունում կուսակցական համակարգ համարյա չկա: Կուսակցությունների ինստիտուտի նկատմամբ հանրային վտահությունը, տարբեր տվյալներով, 2-5 տոկոս է:
Այս խորհրդարանի ֆունկցիան է լուծել այս խնդիրը՝ կերտել կուսակցությունների ինստիտուտը Հայաստանում: Եթե այս խորհրդարանը չհաջողի այս հարցում, ապա մենք երբեք չենք ունենա խորհրդարանական ժողովրդավարություն:
Այն միջազգային փորձը, որն այստեղ մեջբերվում է, 90 տոկոսով ռելևանտ չէ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի հետ: Բերեք այն երկրների օրինակը, որոնցում ոչ կուսակցական ուժերի կողմից կատարվել է ժողովրդավարական տրանսֆորմացիա, և որտեղ հետո ձևավորվել է կուսակցական համակարգ, և ոչ թե տասնամյակների ընթացքում կուսակցական համակարգ ձևավորած երկրների օրինակը:
Ես սա ասում եմ, որովհետև մենք պետք է հստակ հասկանանք, որ ոչ թե կուսակցությունների ինստիտուտը պետք է զարգացնենք, այլ պետք է ստեղծենք այն:
Կուսակցությունների ինստիտուտի ստեղծման հիմնական լծակներից մեկը դրանց հանրային ֆինանսավորումն է: Բոլորս ենք համակարծիք, որ պետական ֆինանսավորումը պետք է արմատապես ավելացնել, բայց ի՞նչ մեխանիզմով որոշենք, թե որ կուսակցությունը որքան գումար պետք է ստանա:
Եվ միանգամից պետք է արձանագրեմ, որ հանրային ֆինանսավորման թե՛ գործող և թե՛ առաջարկվող մեխանիզմներն իրարից արմատապես չեն տարբերվում, երկուսն էլ ենթադրում են, որ ֆինանսավորումը կապված է վերջին ընտրությունների արդյունքների հետ և նոր ուժերին հնարավորություն չի տալիս զարգանալ ու մտնել քաղաքականություն:
Միգուցե «Իմ քայլին» ձեռնտու է մրցակցության մեջ լինել հին ուժերի հետ: Բայց ես չեմ ուզում հավատալ, որ հեղափոխությամբ իշխանության եկած ուժը այդ շահը կգերադասի հանրային ու պետական շահից:
Ասեմ, թե ինչ ենք մենք առաջարկում: Մենք առաջարկում ենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ընձեռել հնարավորություն, որ այցելելով հարկային կամ որևէ այլ մարմին՝ կարողանան ինքնուրույն որոշել, թե իրենց վճարած հարկի որոշակի, ասենք, 0.2 տոկոսը որ կուսակցությանը ուղղվի:
Այս կարգավորմամբ մենք կլուծենք 3 խնդիր.
Նախևառաջ, քաղաքացին հնարավորություն կստանա ազդել քաղաքականության վրա ոչ միայն ցույցերի, փակվող փողոցների ու 5 տարին մեկ ընտրությունների միջոցով:
Երկրորդ, ի վերջո կիմանանք, թե կուսակցությունը քանի իրական համակիր ունի: Ոչ թե քանի ստորագրություն կարող է հավաքել, այլ քանի համակիր ունի, որոնք էքսկլյուզիվորեն հենց այդ կուսակցության համակիրն են: Եվ միգուցե հնարավոր կլինի համապատասխան կարգավորումներ ներմուծելով կասեցնել այն կուսակցությունների գործունեությունը, որոնք չեն ունենա նույնիսկ, ասենք, 50 կամ 100 այդպիսի համակիր:
Երրորդ, և, ամենակարևորը, այս կարգավորմամբ մենք դուրս կգանք կուսակցությունների ֆինանսավորման փակ շղթայից: Ընտրություններում լավ արդյունք ստանալու համար պետք է փող, իսկ փողի համար պետք է ընտրություններում լավ արդյունք ունենալ: Այս մեխանիզմով զարգացման հնարավորություն կտանք նաև այն կուսակցություններին, որոնք ԱԺ վերջին ընտրություններին չեն մասնակցել կամ էական ձայն չեն ստացել:
Հայեցակարգում այս մեխանիզմի մասով նշված է, որ այն պարունակում է ռիսկեր և կարող է կիրառվել տարիներ անց, երբ ներդրվի եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրումը: Ո՛չ, ո՛չ և նորից ո՛չ: Այս մեխանիզմը պետք է կիրառվի հենց հիմա, հենց այսօր:
5-10 տարի հետո այդ մեխանիզմը էլ պետք չի, անկախ նրանից այժմ կընդունվի, թե ոչ: Տարիներ հետո մենք կամ կունենանք կայացած կուսակցական համակարգ և կկարողանանք ֆինանսավորումը կապել վերջին ընտրությունների հետ, կամ չենք ունենա կուսակցական համակարգ և այլևս էական չի, թե ինչ կսահմանենք:
Այս մեխանիզմի ռիսկերը շատ էլ լավ կառավարելի են: Կարդացեք քրեական օրենսգիրքը և կպատկերացնեք, թե ինչ իրավակարգավորումներ կարող եք կառավարել այդ ռիսկը: Ավելին, խիստ կասկածում եմ, որ սա գրողները կարող են բացատրել, թե եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրումը ինչ կապ ունի եկամտային հարկի մի մասը որոշակի կուսակցությանը ուղղելու մեխանիզմի հետ:
Տիկնայք և պարոնայք, այս հայեցակարգը չի արտահայտում հեղափոխության տրամաբանական շարունակությունը և հայկական իրականությունը: Այս հայեցակարգը կողջունվի միջազգային հանրության կողմից և չի լուծի Հայաստանի Հանրապետությունում կուսակցությունների ինստիտուտի բացակայության խնդիրը:

Выступление Даниеля Иоаннисяна на парламентских слушаниях по конституционному закону «О партиях» • ВИДЕО
Уважаемый вице-спикер НС, уважаемые депутаты, дамы и господа!
Это важный вопрос, и я рад, что после революции закон «О партиях» наконец стал предметом публичного обсуждения.
Партийная система в Республике Армения убивалась в течение многих лет. В Республике Армения практически нет партийной системы. Доверие населения к институту политических партий, по разным данным, составляет 2-5%.
Задача этого парламента – решить эту проблему – создать в Армении институт политических партий.
Если этот парламент потерпит неудачу в этом вопросе, у нас никогда не будет парламентской демократии.
Приведенный здесь международный опыт на 90% не имеет отношения к ситуации в Армении. Привидите пример стран, где беспартийные силы претерпели демократические преобразования и где сформировалась партийная система, а не стран, которые десятилетиями формировали партийную систему.
Я говорю это потому, что нам нужно четко понимать, что мы должны не развивать институт политических партий, а создавать его.
Одним из основных рычагов создания института политических партий является их государственное финансирование. Мы все согласны с тем, что государственное финансирование должно быть резко увеличено, но по какому механизму мы должны решать, какая партия сколько средств должна получить?
И я должен сразу отметить, что как существующие, так и предлагаемые механизмы государственного финансирования принципиально не отличаются, и оба предполагают, что финансирование связано с итогами последних выборов и не позволяет новым силам развиваться и вступать в политику.
Возможно, фракции «Мой шаг» выгодно конкурировать со старыми силами. Но я не хочу верить, что сила, пришедшая к власти в результате революции, предпочтет этот интерес общественности и государству.
Вот что мы предлагаем. Мы предлагаем гражданам Республики Армения предоставить возможность при посещении налогового или любого другого органа, самим решать, какой из партий будет направлен, скажем 0,2% от уплачиваемого налога.
С помощью этой регулировки мы решим 3 проблемы.
Во-первых, граждане получат возможность влиять на политику не только через демонстрации, закрытые улиц и выборы, проводимые раз в пять лет.
Во-вторых, мы наконец узнаем, сколько реальных сторонников у партии. Не сколько подписей она может собрать, а сколько у нее сторонников, которые являются исключительно сторонниками этой партии. И, возможно, путем введения соответствующих регулировок будет возможно приостановить деятельность тех партий, у которых не будет, скажем, 50 или 100 таких сторонников.
И самое главное, в-третьих, с этим регулированием мы выйдем из замкнутой цепочки партийного финансирования. Для получения хороших результатов на выборах необходимы деньги, а для получения денег необходимо иметь хорошие результаты на выборах. Этим механизмом мы предоставим также возможность тем партиям, которые не участвовали в последних парламентских выборах или не получили весомого количества голосов.
По части этого механизма в концепции отмечается, что он содержит риски и может применяться спустя годы после введения всеобщего декларирования доходов. Нет, нет и снова нет. Этот механизм должен быть применен сегодня же.
Через 5-10 лет этот механизм будет не нужен, независимо от того, будет он сейчас или нет. Спустя годы у нас будет либо установленная партийная система, и мы сможем связать финансирование с последними выборами, либо у нас не будет партийной системы, и будет уже не важно, какое регулирование мы установим.
Риски этого механизма очень хорошо управляются. Прочитайте Уголовный кодекс. Вы сможете представить, какими правовыми регулированиями вы сможете управлять этими рисками. Более того, я сильно сомневаюсь, что авторы написанного смогут объяснить, что общего между всеобщим декларированием доходов и направлением части подоходного налога определенной партии.
Дамы и господа, эта концепция не отражает логического продолжения революции и армянской действительности. Эта концепция будет приветствоваться международным сообществом и не решит проблему отсутствия института политических партий в Республике Армения.