«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը հարցում էր ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով տեղեկություն տրամադրել այն մասին, թե ինչ հարցազրույցներ են տվել տարբեր երկրներում ՀՀ դեսպանատան ներկայացուցիչները 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում։
Համաձայն ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից տրամադրված տեղեկության՝ այդ ժամանակատվածում, ընդհանուր առմամբ, հրապարակվել է 103 հարցազրույց, որից մոնիթորինգի է ենթարկվել 67-ը։ Մնացած 36 հարցազրույցներն ու հրապարակումները հնարավոր չի եղել մոնիթորինգի ենթարկել, քանի որ կամ դրանք չեն հրապարակվել համացանցում, կամ հրապարակված են եղել միայն այլ լեզուներով։
Ստորև ներկայացված եզրակացություններն արվել են 67 հարցազրույցների ու հրապարակումների մոնիթորինգի հիման վրա։
Այսպես, սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցիչների հարցազրույցներում առաջ են տարվել մի քանի հիմնական թեզեր, որոնց ուղղություններն ու թիրախները փոխվել են պատերազմական իրավիճակի փոփոխմանը համընթաց։
Մասնավորապես, պատերազմի սկզբնական շրջանում այլ երկրներում Հայաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչներն իրենց հարցազրույցներում նշել են, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, միակ եղանակը խնդրի՝ խաղաղ ճանապարհով կարգավորումն է, պատերազմը խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքը, Ադրբեջանն ագրեսոր է և այլն։
Ընթացքում հայ դիվանագետերի կողմից ներկայացվող թեզերն ավելի համակարգված ու հստակ են դառնում, և առաջ է բերվում Թուրքիայի՝ հակամարտությանը միջամտելու վերաբերյալ թեզը, որի վրա ակտիվորեն ուշադրություն է հրավիրվում Հայաստանի դեսպանների տված հարցազրույցներում։
Ստորև ներկայացվող ինֆոգրաֆիկայում հստակ երևում է, որ աստիճանաբար հենց այդ թեզն է դառնում այլ երկրներում ՀՀ դեսպանների կողմից ամենաշատ արծարծած հարցը։
Մասնավորապես, այդ հարցը պատերազմի ողջ ընթացքում բարձրացվել է Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանի կողմից։ Այդ մասին ակտիվորեն խոսել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։ Նա իր գրեթե բոլոր հարցազրույցներում նշել է, որ Հայաստանը կռվում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմի դեմ, Թուրքիան ռազմական և քաղաքական դաշտում աջակցում է Ադրբեջանին, ինչպես նաև Սիրիայից ու տարբեր երկրներից վարձկաններ է բերում Ադրբեջան և այլն։
Այդ ընթացքում ամենաշատ տարածված թեզերից էր նաև այն, որ այս պատերազմը հերթական ցեղասպանության փորձն է հայ ժողովրդի նկատմամբ։ Կարևոր է նկատել, որ թեզի շրջանառումը աճել է ժամանակագրական կերպով։ Այսինքն, պատերազմի սկզբնական հատվածում չէր խոսվում այդ մասին, սակայն պատերազմի վերջում ՀՀ գրեթե բոլոր ներկայացուցիչները իրենց հարցազրույցներում նշել են, որ պատերազմը հերթական ցեղասպանության փորձն է հայերի նկատմամբ։ Այս թեզն ամենաշատը շրջանառվել է Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանի կողմից։ Նա իր բոլոր հարցազրույցներում խոսել է այդ մասին։
Ամենաշատ շրջանառվող թեզերից էր կոնֆլիկտի՝ ռազմական լուծում չունենալու վերաբերյալ պնդումը, որի համաձայն հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով՝ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձևաչափում։
Այս թեզն ամենաշատը շրջանառվել է ԱՄՆ-ում ՀՀ ներկայացուցիչների՝ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանի և հյուպատոս Արմեն Բարբուրդյանի կողմից։
Սրան զուգահեռ՝ հայ դիվանագետներն իրենց հարցազրույցներում պնդել են նաև, որ Ադրբեջանը երբեք էլ պատրաստ չի եղել հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու, իսկ Ադրբեջանի ռազմատենչությունը միշտ էլ վկայել է այն մասին, որ նրանք մտադրված են խնդիրը լուծել ուժային ճանապարհով։
Բացի վերոնշյալ թեզերից՝ այլ երկրներում Հայաստանի ներկայացուցիչները ակտիվորեն խոսել են այն մասին, որ պատերազմը և Կովկասում վարձկանների առկայությունը կարող են սպառնալ տարածաշրջանի ու Եվրոպական միության անվտանգությանը, այդ պատճառով էլ հարկավոր է շտապ կերպով դադարեցնել պատերազմը։ Այս թեզն ամենաշատը շրջանառվել է Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանի կողմից։
Պատերազմի ընթացքում լայնորեն շրջանառվել են հետևյալ թեզերը ևս՝
- Հայերը պայքարում են իրենց հայրենքի, ապրելու ու ինքնորոշման իրավունքի համար, մինչդեռ Ադրբեջանի համար սա պատերազմ է տարածքների համար,
- Ադրբեջանում հայատյացություն են քարոզում, որն էլ խանգարում է խաղաղության հաստատմանը,
- Ադրբեջանը նախօրոք պլանավորել էր պատերազմը՝ հաշվի առնելով COVID-19-ի գործոնը, Ադրբեջանը նախօրոք պատրաստվել էր դրան։
Դիտարկելով այլ երկրներում ՀՀ դեսպանների ակտիվությունը լրատվամիջոցներին հարցազրույցներ տալու հարցում՝ կարող ենք նշել, որ այդ առումով ամենաակտիվ դեսպանը եղել են ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը և հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը, այնուհետև Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանն է, որի հարցազրույցները մոնիթորինգի չեն ենթարկվել (մի մասը հրապարակվել է իսպաներեն, մյուս մասը հրապարակվել է թերթերում), և երրորդ հորիզոնականում Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանն է։
Որպես ամփոփում, հաշվի առնելով մոնիթորինգի արդյունքները, կարող ենք եզրակացնել, որ մի շարք դեսպաններ ակտիվորեն աշխատել են մեդիայի հետ ու փորձել են իրենց հարցազրույցների միջոցով նպաստել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ուղերձների տարածմանը։ Սակայն եղել են նաև դեսպաններ, որոնք ողջ պատերազմի ընթացքում ընդամենը մեկ անգամ են հարցազրույց տվել։
Բացի այդ, կարևոր է նշել, որ եղել են նաև դեսպաններ, որոնք ակտիվորեն աշխատել են լրատվամիջոցների հետ, սակայն չեն անդրադարձել կամ քիչ են խոսել այս հոդվածում արծարծվող թեզերի մասի։ Օրինակ՝ բալթյան երկրներում ՀՀ դեսպան (արդեն նախկին դեսպան) Տիգրան Մկրտչյանը պատերազմի օրերին հարցազրույցներ տալիս շեշտադրել է Արցախում ապրող մարդկանց ինքնորոշման իրավունքը, առաջ է տարել այն թեզը, որ Ադրբեջանը թիրախավորում է խաղաղ բնակչությանը։
Իսկ Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մինասյանն իր հարցազրույցներում կարևորել է Արցախի՝ պատմականորեն հայերին պատկանելու հանգամանքը, խոսել է Ռուսաստանի Դաշնության՝ պատերազմում ցուցաբերսծ չեզոքության մասին, ինչպես նաև Արցախի ու Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցություններ վարելու անհրաժեշտության մասին։
Ստորև ներկայացված աղյուսակում կարող եք ավելի մանրամասն տեսնել, թե որ երկրում ՀՀ ներկայացուցիչը քանի հարցազրույց է տվել սեպտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում։

The Union of Informed Citizens NGO sent an inquiry to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, requesting to provide information on the interviews given by the representatives of the embassies of the Republic of Armenia in different countries in the period from September 27 to November 18, 2020.
According to the information provided by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, a total of 103 interviews were published during that period, of which 67 were monitored by our organization. The remaining 36 interviews and publications could not be monitored because either they were not published on the Internet or were published only in other languages.
The conclusions presented below were based on the monitoring of 67 interviews and publications.
Thus, in the period from September 27 to November 18, several main provisions were put forward in the interviews of the diplomatic representatives of Armenia, the directions and targets of which changed along with the change of the war situation.
In particular, at the beginning of the war, the representatives of Armenian embassies in other countries mentioned in their interviews that there was no military solution to the Karabakh conflict, the only way to resolve it was through peaceful means, the war violated international humanitarian law, Azerbaijan was an aggressor, and etc.
With time, the provisions put forward by Armenian diplomats became more systematic and clear, and the statement on Turkey’s intervention in the conflict was made, which is actively drawn to in the interviews given by the Armenian ambassadors.
In the infographic presented below, it is clear that this idea gradually became the most discussed issue by the ambassadors of the Republic of Armenia in other countries.
In particular, this issue was raised during the whole war by the Ambassador of the Republic of Armenia to Italy Tsovinar Hambardzumyan. The Ambassador of the Republic of Armenia to the USA Varuzhan Nersesyan also actively raised the issue. He mentioned in almost all his interviews that Armenia was fighting against the Turkish-Azerbaijani tandem, and Turkey was providing military and political support to Azerbaijan, by bringing mercenaries from Syria and other countries to Azerbaijan, and etc.
One of the most common provisions at that time was that this war was another attempt at genocide against the Armenian people. It can be noticed that the circulation of the idea increased chronologically. In other words, this was not mentioned at the beginning of the war, but at the end of the war, almost all the representatives of the Republic of Armenia mentioned in their interviews that the war was yet another attempt at genocide against Armenians. Most of all, it was highlighted by the Ambassador of the Republic of Armenia to Italy Tsovinar Hambardzumyan. She spoke about it in all her interviews.
One of the most widely circulated assertions was the one that there was no military solution to the conflict, and the conflict should be settled peacefully within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. It was mostly circulated by the representatives of the Republic of Armenia in the United States, Ambassador Varuzhan Nersesyan and Consul Armen Barburdyan.
At the same time, the Armenian diplomats insisted in their interviews that Azerbaijan was never ready to settle the issue peacefully, and that Azerbaijan’s militarism had always indicated that they intended to resolve the issue by force.
In addition, the representatives of Armenia in other countries actively spoke about the fact that the war and the presence of mercenaries in the Caucasus could threaten the security of the region and the European Union, that is why it was necessary to stop the war immediately. This was mostly mentioned by the Ambassador of the Republic of Armenia to Italy Tsovinar Hambardzumyan.
The following provisions were also widely circulated during the war:
- Armenians fight for their homeland, right to live and self-determination, while for Azerbaijan this is a war for territories;
- Hatred against Armenia is preached in Azerbaijan;
- Azerbaijan had planned the war in advance, taking into account the COVID-19 factor; Azerbaijan had prepared for it in advance.
In terms of media interviews given by ambassadors of the Republic of Armenia in other countries, we can mention that the most active ambassadors in that respect were the Ambassador of the Republic of Armenia to the United States Varuzhan Nersesyan, Consul Armen Bayburdyan, followed by the Ambassador of the Republic of Armenia to Argentina Estera Mkrtumyan, whose interviews were not monitored (part of them was published in Spanish, the other part was published in newspapers), and the Ambassador of the Republic of Armenia to Italy Tsovinar Hambardzumyan.
In conclusion, taking into account the results of the monitoring, we can state that a number of ambassadors actively worked with the media and tried to contribute to the dissemination of the messages of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia through their interviews. However, there were also ambassadors who gave only one interview during the whole war.
In addition, it should be noted that there were also ambassadors who actively worked with the media, but did not address or spoke little about the issues discussed in this article. For example, in his interviews during the war, the already former Ambassador of the Republic of Armenia to the Baltic States Tigran Mkrtchyan emphasized the right of the people living in Artsakh to self-determination, and noted that Azerbaijan was targeting the civilian population.
In his interviews, the Ambassador of the Republic of Armenia to Romania Sergey Minasyan emphasized the circumstance that Artsakh historically belonged to the Armenians, spoke about the neutrality of the Russian Federation in the war, as well as the need to hold direct talks between Artsakh and Azerbaijan.
In the table below you can see in more detail how many interviews the representative of the Republic of Armenia gave in the period from September 26 to November 18.
Number of interviews given by ambassadors of the Republic of Armenia to other countries during the war.