Մայիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «սահմանների ճշգրտման» պատրվակով խախտեցին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել հարավ-արևելյան (Վարդենիսի ուղղությամբ) և հարավային (Սիսիանի ուղղությամբ) սահմանային հատվածներում։ Ի պատասխան՝ ՀՀ զինված ուժերը, «անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար» ադրբեջանական կողմից պահանջեցին անհապաղ լքել տարածքն ու վերադառնալ իրենց ելման դիրքեր:
Նույն օրը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որի ընթացքում նա հայտարարեց, որ տեղի ունեցածն «իր բնույթով դիվերսիոն անցում է», ինչն «անընդունելի է», բայց «հաշվի առնելով իրադրությունը՝ առաջնային ծրագիրը բանակցությունների միջոցով, նաև դիվանագիտական եղանակներով այս խնդիրը լուծելն է»:
Ադրբեջանի կողմից ՀՀ պետական սահմանների հանդեպ ոտնձգությունն ունեցավ նաև միջազգային արձագանք: Ստորև կներկայացնենք միջազգային կառույցների և առանձին երկրների պաշտոնական դիրքորոշումները հայ֊ադրբեջանական սահմանային իրադրության վերաբերյալ:
ՀԱՊԿ անդամ երկրները չեն դատապարտել ներխուժումը
Անվտանգային ռազմական դաշինք ՀԱՊԿ֊ը, որի անդամ է նաև Հայաստանը, միջադեպին արձագանքեց մայիսի 13֊ին՝ նշելով, որ կազմակերպությունն «ուշադրությամբ հետևում է Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի զարգացմանը», և միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն հայտնեց «անհրաժեշտության դեպքում» ձեռնարկել ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ նախատեսվող գործողություններ:
Հատկանշական է, որ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ադրբեջանական ստորաբաժանումների սադրանքը ՀՀ պետսահմանների նկատմամբ չի ներկայացվում որպես կատարված իրողություն, փոխարենն ընդգծվում է, թե «ըստ հայկական կողմի» են ադրբեջանցիները խախտել ՀՀ սահմանը:
Նույն օրը կայացած անվտանգության խորհրդի նիստում Հայաստանն առաջին անգամ պաշտոնապես դիմեց ՀԱՊԿ՝ կազմակերպության կանոնադրության 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդակցություններ մեկնարկելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների դիրքորոշումները համակարգելու և ծագած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու համար:
ՀԱՊԿ անդամ, ՀՀ ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությունը 5 օր շարունակ պաշտոնական դիրքորոշում չհայտնեց միջադեպի մասին, փոխարենը երկրի բարձրաստիճան ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ եղան հեռախոսազրույցներ, որոնցում նույնպես չէր ուրվագծվում պաշտոնական Մոսկվայի կեցվածքը: Ուշագրավ է, որ սահմանային միջադեպերի հարցով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Փաշինյանի հեռախոսազրույցն անգամ հայկական կողմի նախաձեռնությամբ է եղել, իսկ Կրեմլի տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունում, ի տարբերություն ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության, հայ֊ադրբեջանական սահմանային միջադեպերի վերաբերյալ որևէ հիշատակում չկա:
Միջադեպից օրեր անց՝ մայիսի 17֊ին, ՌԴ ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, թե «էմոցիաների սրման որևէ պատճառ չի տեսնում»:
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի շուրջ հույզեր ուռճացնելու որևէ պատճառ չկա: Ոչ մի կրակոց չի արձակվել, որևէ փոխհրաձգություն տեղի չի ունեցել: Նրանք հանգիստ սկսել են պայմանավորվել, թե ինչպես կարելի է մեղմել իրավիճակը: Մեզնից օգնություն են խնդրել, մեր զինվորականներն օգնություն են ցույց տվել․ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել», ֊ ասել է նա:
Իսկ Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն անգամ տեղյակ չէր, թե ինչպես է արձագանքել կամ արձագանքելու՞ է արդյոք ՌԴ նախագահը՝ Հայաստանին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու Փաշինյանի խնդրանքին:
ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի պաշտոնական դիրքորոշումները նույնպես անհայտ են՝ չնայած այս երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հայկական կողմի ունեցած հեռախոսազրույցներին:
Փաստացի, ՀԱՊԿ անդամ որևէ երկիր չի դատապարտել իր հետ նույն ռազմական դաշինքի մեջ գտնվող Հայաստանի տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունը:
Հարևան երկրները
Տարածաշրջանից հայ֊ադրբեջանական սահմանային միջադեպին արձագանքեց պաշտոնական Թեհրանը՝ երկրի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Սայեդ Խաթիբզադեի միջոցով: Վերջինս նշել էր, որ հետևում են զարգացումներին, և հույս հայտնել, որ կողմերը խաղաղ ճանապարհով կլուծեն վեճը: Ավելի ուշ, «Սպուտնիկի» իրանական ծառայության փոխանցմամբ, երկրի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Մոջթաբա Զոլնուրին ընդգծել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար անընդունելի է տարածաշրջանի երկրների տարածքային որևէ փոփոխություն:
«Եթե Հայաստանի տարածքի մի մասը ցանկանան վերցնել, և մեր սահմանները փոփոխության ենթարկվեն, այսինքն՝ ունենանք նոր հարևան, մեզ համար դա ընդունելի չի լինի: Առկա սահմանները պետք է ամբողջությամբ պաշտպանված լինեն, և պետք է պահպանվի Իրանի Իսլամական Հանրապետության ընդհանուր սահմանը Հայաստանի հետ»,- հայտարարել է Զոլնուրին:
Պաշտոնական արձագանք չկա Վրաստանի կողմից, որի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին օրերս պաշտոնական այցով գտնվում էր Հայաստանում: Լուռ է նաև պաշտոնական Անկարան, որի ԱԳՆ Մևլութ Չավուշօղլուն բոլորովին վերջերս հավաստիացնում էր, թե իրենք «աչք չունեն» Հայաստանի տարածքների վրա:
ԱՄՆ, Կանադա, Ֆրանսիա
Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ամենաբարձր մակարդակով պաշտպանեց Ֆրանսիան: Երկրի ղեկավար Էմանուել Մակրոնն իր ֆեյսբուքյան էջում հայերեն գրառմամբ պահանջեց Ադրբեջանից դուրս գալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:
«Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժել են հայկական տարածք։ Նրանք պետք է անհապաղ հետ քաշվեն: Եվս մեկ անգամ ասում եմ հայ ժողովրդին` Ֆրանսիան համերաշխ է ու այդպիսին էլ կմնա»,- գրել էր Մակրոնը:
Փաշինյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում, ինչպես տեղեկանում ենք, Ելիսեյան պալատի պաշտոնական հաղորդագրությունից, Մակրոնն առաջարկել է հայ֊ադրբեջանական սահմանային լարվածության հարցը տեղափոխել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ: Այս մասին, սակայն, ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքը լռել էր: Իսկ ավելի ուշ Փաշինյանի՝ ԱԺ֊ում ունեցած ելույթից պարզվեց, որ Ֆրանսիայի նախագահը անհրաժեշտության դեպքում պատրաստակամություն է հայտնել նաև ՄԱԿ-ի մանդատով ռազմական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ֊ին։
ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Նեդ Փրայսը մայիսի 13-ին թվիթերյան իր պաշտոնական միկրոբլոգում գրառում էր արել՝ անդրադառնալով Սյունիքում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ նշելով, որ «ուշադիր հետևում են» Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի «չդեմարկացված հատվածի» երկայնքով լարվածության աճի մասին հաղորդագրություններին:
Ուշագրավ է, որ Փրայսն իր գրառման մեջ նշում է, թե լարվածությունը սահմանի՝ դեմարկացիայի չենթարկված հատվածում է, այնինչ փաստերն ապացուցում են, որ ադրբեջանցիները ներխուժել են ՀՀ միջազգային ճանաչված սահմաններից ներս և մի քանի կիլոմետր խորացել:
Ավելի ուշ պետդեպի մեկ այլ պաշտոնյա՝ Ջալինա Փորթերն անդրադարձավ իրավիճակին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ հետ քաշի իր զորքերը «վիճելի տարածքներից»: Հայաստանյան Factor TV լրատվամիջոցը հարցում էր ուղարկել ԱՄՆ պետդեպ՝ պարզաբանում ակնկալելով, թե արդյո՞ք օգտագործված «վիճելի տարածքներ» արտահայտությունը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն կասկածի տակ է դրել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, և արդյո՞ք Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության`ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմանային տարածքներ ներխուժումից հետո ԱՄՆ-ն դրանք համարում է վիճարկելի երկու կողմի միջև:
Ի պատասխան՝ պետդեպից հայտնել էին, թե «լրացուցիչ պարզաբանումներ են փնտրում» Ադրբեջանի զինված սահմանապահների տեղաշարժի վերաբերյալ այն տարածքում, որտեղ «սահմանի միջազգային սահմանազատում չկա», ապա հորդորել էին կողմերին պաշտոնական քննարկումներ սկսել՝ միջազգային սահմանը խաղաղ ճանապարհով սահմանազատելու համար:
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը այս հայտարարություններից հետո ևս մեկ անգամ ընդգծեց՝ ադրբեջանական կողմը ներխուժել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք:
Մայիսի 17-ին ամերիկյան կողմը հստակեցրեց իր դիրքորոշումը. Փաշինյանի հետ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում վերջինս ընդգծել է, որ ամերիկյան կողմն «անընդունելի և սադրիչ է համարում Հայաստանի սահմանից ներս ադրբեջանական ուժերի իրականացրած գործողությունները»։ Սալիվանը նաև տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ դիրքորոշումը ներկայացվելու է նաև ադրբեջանական ղեկավարությանը՝ իրենց ուժերը ՀՀ տարածքից դուրս բերելու պահանջով:
ՀՀ ղեկավարի հետ հեռախոսազրույցից հետո Սալիվանը կապ է հաստատել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որի ընթացքում «սադրիչ ու անպատասխանատու» է որակել չսահմանազատված սահմանի երկայնքով զինվորականների տեղաշարժը:
Կանադայի արտգործնախարար Մարկ Գարնոն իր թվիթերյան միկրոբլոգում մտահոգություն հայտնեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև լարվածության աճի վերաբերյալ, ինչպես նաև «հայկական տարածք ներխուժման մասին տեղեկությունների առնչությամբ»:
Լրացված 19․05․2021-ին
Մայիսի 19֊ին Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ արեց «օրինազանց կողմին» (Ադրբեջանին,֊ խմբ․) հետ քաշել զորքերն ու չդիմել հետագա սադրանքների:
Լրացված 27․05․2021-ին
Մայիսի 26-ին Չինաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Լը Յուչընը ՀՀ ԱԳՆ-ի հետ քաղաքական խորհրդակցությունների ժամանակ ասել է, որ Չինաստանը սատարում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը: Ավելի վաղ՝ մայիսի 24-ին, Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամլո վարչության փոխտնօրեն Չժաո Լիցզյանը Պեկինում հրավիրած ճեպազրույցում հույս էր հայտնել, որ «կողմերը կկարողանան տարաձայնությունները կարգավորել երկխոսության և խորհրդակցությունների ճանապարհով և միասին կգործեն հանուն տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության»։
Մայիսի 27-ին Լիտվայի ԱԳ նախարարությունը կոչ է արել «երկու կողմերին» ապաէսկալացնել իրավիճակը և «դուրս բերել զորքերը»: «Մենք մտահոգված ենք երկու երկրների զինված ուժերի սահմանային բախումների մասին հաղորդագրություններով, որոնք վտանգում են ինչպես զինվորների, այնպես էլ խաղաղ բնակիչների կյանքը»,- գրված է հաղորդագրության մեջ:
Միջազգային կառույցները
Միջազգային կառույցներից առաջինն արձագանքեց ԵԱՀԿ-ն․ կառույցի նախագահությունը ստանձնած Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեն իր թվիթերյան միկրոբլոգում հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ-ն «ուշադրությամբ հետևում է» հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին:
Զարգացումներին «ուշադրությամբ հետևում է» նաև Եվրամիությունը․ կառույցի արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեֆ Բորելը հայտարարել է, թե սահմանների դեմարկացիան որոշվում է բանակցությունների միջոցով՝ «տեղի բնակչության անվտանգության շահերից ելնելով», և որ իրենք ողջունում են «երկու երկրների միջև տեխնիկական մակարդակով շարունակվող շփումները»:

How the world reacted to violation of borders of the Republic of Armenia
On May 12, units of the Azerbaijani Armed Forces violated the sovereign territory of the Republic of Armenia on the pretext of “border adjustment”, trying to secure positional advances in the south-eastern (in the direction of Vardenis) and southern (in the direction of Sisian) border sections. In order to “avoid unpredictable developments”, the Armed Forces of Armenia responded with demanding that the Azerbaijani side withdraw from the territory immediately and return to their original positions.
On the same day, an extraordinary session of the Security Council chaired by Acting Prime Minister Nikol Pashinyan was held. During the session, the latter stated that what had happened was “a sabotage by nature”, which is “unacceptable”, but “given the situation, the primary plan is to resolve the issue through negotiations, and also by diplomatic means”.
The international community also responded to Azerbaijan’s encroachment on the state borders of the Republic of Armenia. Below we will present the official positions of international organizations and individual countries on the border situation between Armenia and Azerbaijan.
CSTO member states have failed to condemn the incursion
The CSTO, a security alliance, of which Armenia is a member, responded to the incident on May 13, noting that the organization “closely follows the development of the situation in the border regions of Armenia’s Syunik Province and at the same time expressed readiness to undertake actions envisaged by the CSTO Charter.
It is noteworthy that the official statement does not present the provocation of the Azerbaijani units against the state borders of Armenia as a reality. Instead it is emphasized that “according to the Armenian side” the Azeris violated the border of the Republic of Armenia.
At the Security Council meeting held on the same day, Armenia formally applied to the CSTO for the first time to launch consultations under Article 2 of the Charter of the Organization, in particular, to take measures to coordinate the positions of the CSTO member states and to eliminate the threat.
The Russian Federation, a CSTO member state and a strategic ally of the Republic of Armenia, has not expressed any official position on the incident for five days already. Instead, there were telephone conversations with the country’s top leadership, which also did not outline the position of official Moscow. It is noteworthy that the telephone conversation between Russian President Vladimir Putin and Pashinyan on border incidents was initiated by the Armenian side, and in the official statement issued by the Kremlin, there is no mention of border incidents between Armenia and Azerbaijan, unlike the statement on the official website of the Prime Minister of Armenia.
On May 17, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that he sees no reason to exaggerate emotions.”
“There is no reason to exaggerate emotions over the situation on the Armenian-Azerbaijani border. No shots were fired, there was no shooting,” he said.
And Putin’s spokesperson Dmitry Peskov did not even know how the Russian president reacted or whether he would respond to Pashinyan’s request for military assistance to Armenia.
The official positions of CSTO members Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan are also unknown, despite telephone conversations between high-ranking officials of Armenia and these countries.
In fact, no CSTO member state has condemned Azerbaijan’s encroachment on the territory of Armenia, which is a member state of the same military alliance.
Neighboring countries
Among the countries of the region, official Tehran has responded to the Armenian-Azerbaijani border incident. The Foreign Ministry Spokesperson Saeed Khatibzadeh noted that they are following the developments and expressed hope that the parties will resolve the dispute peacefully. Later, according to the Iranian service of Sputnik news agency, Mojtaba Zolnuri, Chairman of the National Security and Foreign Policy Committee of the Parliament, stressed that any territorial change in the region is unacceptable for the Islamic Republic of Iran.
“If they want to take a part of the territory of Armenia, and our borders are changed, that is, if we have a new neighbor, that will not be acceptable for us. The existing borders must be fully protected, and the common border of the Islamic Republic of Iran with Armenia must be kept,” Zolnuri said.
There is no official response from Georgia, whose Prime Minister Irakli Garibashvili was on an official visit to Armenia the other day. Official Ankara is also silent. Note that Foreign Minister of Turkey Mevlut Cavusoglu recently assured that they do not “have an eye” on the territories of Armenia.
The US, Canada, France
France has defended the territorial integrity of Armenia at the highest level. On his Facebook page, President Emmanuel Macron demanded that Azerbaijan withdraw from the sovereign territory of Armenia.
“Azerbaijani armed forces have made an incursion into Armenian territory. They must withdraw immediately. I say to the Armenian people once again that France is in solidarity with them and will remain so,” Macron wrote.
During a telephone conversation with Pashinyan, as reported by the official statement of the Élysée Palace, Macron suggested moving the issue of the Armenian-Azerbaijani border tension to the UN Security Council. However, the official website of the Prime Minister of the Republic of Armenia has remained silent on the issue. Later, it became clear from Pashinyan’s speech in the National Assembly that the President of France has also expressed readiness to provide military assistance to Armenia under the UN mandate, if necessary.
Spokesperson for the US Department of State Ned Price commented on the recent events in Syunik on his official Twitter microblog on May 13, noting that they are “closely following” reports of rising tensions along the “non-demarcated section” of the Armenia-Azerbaijan border.
It is noteworthy that Price states in his post that the tension is in the non-demarcated section of the border, while evidence shows that the Azeris have made a few kilometers deep incursion into the internationally recognized borders of Armenia.
Later, another official of the Department of State, Jalina Porter, referred to the situation, saying that Azerbaijan should immediately withdraw its troops from “disputed territories“. The Armenian Factor TV media outlet has sent an inquiry to the US Department of State, requesting clarification on whether the term “disputed territories” means that the US has questioned the territorial integrity of Armenia, and whether after the incursion of the Azerbaijani armed forces into the UN-recognized border territories of the Republic of Armenia, the United States considers them disputed territories between the two sides.
In response, the Department of State said it was “seeking further clarification” on the movement of Azerbaijani border guards in the area where “there is no international demarcation of the border,” and urged the parties to hold formal discussions to demarcate the international border peacefully․
Following these statements, Spokesperson for the Foreign Ministry of the Republic of Armenia Anna Naghdalyan once again emphasized that the Azerbaijani side has made an incursion into the sovereign territory of Armenia.
On May 17, the American side clarified its position. During a telephone conversation with Pashinyan initiated by Jake Sullivan, National Security Adviser to the US President, the latter stressed that the American side “considers the actions of Azerbaijani forces inside Armenia’s state borders unacceptable and provocative”. Sullivan also informed that the US position will be presented to the Azerbaijani leadership with a demand to withdraw its forces from the territory of Armenia.
After the telephone conversation with the Armenian leader, Sullivan also contacted Azerbaijani President Ilham Aliyev, describing the movements of troops along the non-demarcated border as “provocative and irresponsible.”
On his Twitter microblog, Foreign Minister of Canada Mark Garneau expressed concern about rising tensions between Armenia and Azerbaijan, as well as “reports of an incursion into Armenian territory.”
Updated on 19․05․2021
On May 19, the Ministry of Foreign Affairs of India called on the “violating party” (Azerbaijan – Ed.) to withdraw its troops and not resort to further provocations.
International organizations
The OSCE was the first international organization to react․ Foreign Minister of Sweden Anne Linden (Sweden is OSCE Chair for 2021) has stated in her Twitter microblog that the OSCE is “following” the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
The European Union is also “closely following ” the developments. Josep Borrell, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, has stated that border demarcation must be resolved through negotiations “for the benefit of the security of local populations“, and that they welcome “ongoing contacts at the technical level” between the two sides.