- 29 Դեկտեմբերի, 2021
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանը և ընդհանուր առմամբ՝ տարածաշրջանը, հայտնվեցին նոր աշխարհքաղաքական իրողություններում: Այդ նոր իրողություններն արտահայտվում են, առաջին հերթին, Հայաստանի արտաքին քաղաքական շփումներում:
Այս հոդվածում փորձ ենք արել ի մի բերել 44-օրյա պատերազմին վերջ տված՝ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ (Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան) հայտարարությունից հետո միջազգային պատվիրակությունների, հումանիտար պատվիրակությունների, տարբեր երկրների պաշտոնական ներկայացուցիչների, ղեկավարների կատարած այցերը Հայաստան: Որպես տեղեկատվության աղբյուր օգտագործվել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքը` այն նկատառմամբ, որ նշված ժամանակահատվածում Հայաստան կատարված բոլոր նշանավոր այցերի դեպքում եղել է հանդիպում վարչապետի հետ:
Ստորև շարադրվածը, հնարավոր է, օգնի պատկերացում ստանալ միջազգային ու տարածաշրջանային դերակատարների՝ Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրվածության չափի ու շփումների ինտենսիվության և բնույթի մասին: Բնականաբար, հարկ է նշել, որ դիտարկվող ժամանակահատվածում աշխարհում շարունակվում է կորոնավիրուսի համավարակը, որը, անխոս, որոշակի ազդեցություն է ունենում այցելությունների ու փոխայցելությունների բնականոն օրակարգերի վրա:
Միակ ղեկավարը
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Հայաստան ժամանած միակ օտարերկրյա պետության ղեկավարը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին է: Ուշագրավ է, որ վերջինս այս ժամանակահատվածում Հայաստան է այցելել երկու անգամ՝ 2021 թ․ մայիսի 12-ին և հոկտեմբերի 9-ին: Ղարիբաշվիլիից բացի, որևէ այլ պետության առաջին դեմք նշված ժամանակահատվածում Հայաստան չի այցելել:
Առաջին ու ամենահաճախ հյուրերը
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստան այցելած առաջին օտարերկրյա պատվիրակությունը Ռուսաստանի կառավարական պատվիրակությունն էր, որը Հայաստան էր ժամանել 2020 թ․ նոյեմբերի 21-ին: Պատվիրակության կազմում էին ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, որոնք առանձին հանդիպումներ էին ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Բացի դա, դեկտեմբերի 23-ին Հայաստան էր այցելել նաև ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարար Եվգենի Զինիչևը:
Ռուսական պատվիրակությունների ու պաշտոնյաների այցելությունները Հայաստան հատկապես ինտենսիվանում են 2021 թվականին, իսկ, թերևս, ամենահաճախ հյուրն է դառնում ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը: Վերջինս Հայաստան է այցելել 2021 թ․ հունվարի 3-ին, սեպտեմբերի 20-ին, նոյեմբերի 5-ին, նոյեմբերի 24-ին և դեկտեմբերի 22-ին:
2021 թ․ մայիսի 6-ին պատվիրակությամբ Հայաստան էր ժամանել նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը,
Ապրիլի 8-ին՝ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը,
Հուլիսի 17-ին և հոկտեմբերի 28-ին՝ ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Սերգեյ Իստրակովը,
Սեպտեմբերի 14-ին՝ «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը,
Հոկտեմբերի 2-ին՝ «Գեոպրոմայնինգի» ղեկավար Ռոման Տրոցենկոն,
Նոյեմբերի 5-ին՝ ՌԴ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ալեքսանդր Սերգեևը:
Բացի սա, օգոստոսի 10-ին և դեկտեմբերի 23-ին Հայաստան էր ժամանել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Նշենք, որ նոյեմբերի 18-ին Երևանում անցկացվել էր Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը, որին մասնակցում էին ԵԱՏՄ երկրների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի վարչապետները: Սա, թերևս, միակ միջազգային բարձր մակարդակի միջոցառումն էր Հայաստանում 2021 թվականի ընթացքում:
Եվրահյուրեր
Այցերի ինտենսիվությամբ ռուսական կողմին շատ գրեթե չեն զիջում Եվրամիության երկրների ու եվրոպական կառույցների պատվիրակությունները: Մասնավորապես, պատերազմից հետո առաջին եվրոպական հյուրը Ֆրանսիայի արտգործնախարարության պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմանն էր՝ հունվարի 28-ին: Վերջինս Հայաստան է ժամանել նաև ապրիլի 23-ին՝ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի և խորհրդարանականների հետ պատվիրակությամբ:
Ապրիլի 26-ին Հայաստան էր ժամանել նաև Լիտվայի արտգործնախարար Գաբրիելուս Լանդսբերգիսը, իսկ հունիսի 25-ին Լանդսբերգիսը Հայաստան էր այցելել Ավստրիայի արտգործնախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգի և Ռումինիայի արտգործնախարար Բոգդան Աուրեսկուի հետ: Վերջինս, ի դեպ, դեռևս 2020 թ․ նոյեմբերի 19-ին ԵՄ անդամ 10 երկրների արտգործնախարարների հետ նախաձեռնել էր ակտիվացնել ԵՄ մասնակցությունը հետխորհրդային տարածաշրջանում կոնֆլիկտների հանգուցալուծմանը:
Բացի սա, նշված ժամանակահատվածում Հայաստան են ժամանել նաև
Մարտի 16-ին՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեն, հուլիսի 9-ին՝ Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեն,
Հուլիսի 17-ին՝ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը,
Հուլիսի 20-ին՝ ԵԽ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոն,
Սեպտեմբերի 13-ին, հոկտեմբերի 21-ին և նոյեմբերի 30-ին՝ ԵՄ Հարավային Կովկասի և Վրաստանի հարցերով հատուկ հանձնակատար Տոյվո Կլաարը: Վերջինս Հայաստան էր այցելել նաև դեկտեմբերի 19-ին՝ իր հետ Բաքվից բերելով 10 գերիների: Նշենք, սակայն, որ դեկտեմբերի 19-ին Կլաարի և Փաշինյանի հանդիպում, ըստ ՀՀ վարչապետի կայքի, տեղի չի ունեցել:
Սեպտեմբերի 14-ին Հայաստան էր ժամանել Սլովակիայի արտգործնախարար Իվան Կորչոկը,
Հոկտեմբերի 1-ին՝ Չեխիայի արտգործնախարար Յակուբ Կուլհանեկը,
Հոկտեմբերի 19-ին՝ ԵԽ պատվիրակությունը,
Նոյեմբերի 5-ին՝ ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի՝ Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենը և Բորիանա Աբերգը,
Նոյեմբերի 19-ին՝ Լիտվայի Սեյմի փոխնախագահ Անդրիուս Մազուրոնիսը:
ԱՄՆ և ՆԱՏՕ
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստան այցելած առաջին ամերիկացի պաշտոնյան Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերն էր՝ հունիսի 10-ին: Նոյեմբերի 3-ին Հայաստան էր այցելել նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնը:
ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյաներից պատերազմից հետո՝ 2021 թ․ հոկտեմբերի 21-ին, Հայաստան է այցելել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսը:
Այլ
Ինչպես արդեն նշեցինք, ամենաբարձր մակարդակով Հայաստան կատարված այցը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիինն էր: Բացի դա, սակայն, նոյեմբերի 2-ին Հայաստան էր ժամանել Վրաստանի պաշտպանության նախարարը: Հայաստանը, ի դեպ, մարտի 25-ին հյուրընկալել էր նաև Իրաքի պաշտպանության նախարարին՝ պատվիրակությամբ հանդերձ:
Հունվարի 27-ին և մայիսի 26-ին Հայաստան էր այցելել Իրանի արտգործնախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆը, հոկտեմբերի 13-ին՝ գլխավոր դատախազը:
Օգոստոսի 16-ին Հայաստան էր ժամանել Ուրուգվայի արտգործնախարարը, հոկտեմբերի 5-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության ղեկավար Լուիզ Մուշիկիվաբոն, հոկտեմբերի 13-ին՝ Հնդկաստանի արտգործնախարարը:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցելություններին, ապա եռանախագահության լիակազմ այց եղել է միայն 2020 թ․ դեկտեմբերի 12-ին: 2021 թ․ սեպտեմբերի 6-ին Հայաստան այցելել է ՌԴ համանախագահ Իգոր Խովաևը, սեպտեմբերի 13-ին՝ ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին:
Հայաստան այցելել են նաև «Այր Արաբիա» ավիաընկերության խորհրդի նախագահ Շեյխ Աբդուլլահ Բին Մոհամադ Ալ Թանին՝ հուլիսի 14-ին, Համաշխարհային բանկի փոխնախագահը՝ նոյեմբերի 15-ին, Վատիկանի պետքարտուղարի փոխանորդը՝ հոկտեմբերի 28-ին, տարբեր հանրային գործիչներ ու գործարարներ և այլն:
Ամփոփելով, թերևս, կարող ենք արձանագրել, որ ամենամեծ ուշադրությունը Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի նկատմամբ, բնականաբար, ցուցաբերում են Ռուսաստանն ու ԵՄ երկրները: Նախապատերազմյան և նախահամավարակային ժամանակաշրջանի հետ համեմատած՝ խիստ պակասել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցելությունները:

После 44-дневной войны в 2020 году Армения, да и в целом регион, оказались в новых геополитических реалиях. Эти новые реалии отражаются, прежде всего, во внешнеполитических контактах Армении.
В этой статье мы постарались свести воедино визиты международных делегаций, гуманитарных делегаций, официальных представителей и глав разных стран в Армению, которые были совершены после трехстороннего заявления от 9 ноября (Армения-Россия-Азербайджан), положившего конец 44-дневной войне 2020 года․ В качестве источника информации был использован официальный сайт премьер-министра РА, с учетом того, что в указанный период во время всех знаменательных визитов в Армению проходила встреча с премьер-министром.
Возможно, изложенное ниже поможет составить представление о степени интереса международных и региональных игроков к Армении и интенсивности и содержании контактов. Естественно, следует отметить, что в течение наблюдаемого периода в мире продолжается эпидемия коронавируса, что, безусловно, оказывает определенное влияние на нормальную повестку визитов и взаимных посещений.
Единственный руководитель
Единственный иностранный глава государства, который прибыл в Армению после 9 ноября 2020 года, – премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили. Примечательно, что последний дважды посетил Армению за этот период – 12 мая и 9 октября 2021 года. Помимо Гарибашвили, ни один глава какого-либо другого государства в указанный период в Армению не приезжало.
Первый и самые частые гости
Первой иностранной делегацией, посетившей Армению после 44-дневной войны, стала правительственная делегация России, прибывшая в Армению 21 ноября 2020 года. В состав делегации входили министр обороны России Сергей Шойгу и министр иностранных дел Сергей Лавров, которые провели отдельные встречи с премьер-министром РА Николом Пашиняном. Помимо этого, 23 декабря Армению посетил Министр по чрезвычайным ситуациям Евгений Зинич.
Визиты российских делегаций и должностных лиц в Армению особенно активизируются в 2021 году, и, пожалуй, самым частым гостем становится вице-премьер России Алексей Оверчук. Последний посетил Армению 3 января, 20 сентября, 5 ноября, 24 ноября и 22 декабря 2021 года.
6 мая 2021 года в Армению с делегацией прибыл министр иностранных дел России Сергей Лавров
8 апреля – генеральный прокурор РФ Игорь Краснов
17 июля и 28 октября – заместитель начальника Генерального штаба ВС РФ Сергей Истраков
14 сентября – председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер
2 октября – член Cовета директоров компании GeoProMining Роман Троценк
5 ноября – президент Российской академии наук Александр Сергеев
Кроме того, 10 августа и 23 декабря в Армению прибыл Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась
Отметим, что 18 ноября в Ереване прошло заседание Евразийского межправительственного совета с участием премьер-министров стран ЕАЭС – России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана. Это было, пожалуй, единственное международное мероприятие на высшем уровне, которое прошло в Армении в 2021 году.
Европейские гости
Делегации стран ЕС и европейских структур не сильно отстают от российской стороны по интенсивности визитов. В частности, 28 января первым европейским гостем после войны стал госсекретарь Франции по иностранным делам Жан-Батист Лемуан. Последний прибыл в Армению также 23 апреля в составе делегации парламентариев, возглавляемой председателем Сената Франции Жераром Ларше.
26 апреля в Армению прибыл министр иностранных дел Литвы Габриэлюс Ландсбергис, а 25 июня Ландсбергис посетил Армению вместе с министром иностранных дел Австрии Александром Шалленбергом и министром иностранных дел Румынии Богданом Ауреску. Последний, кстати, еще 19 ноября 2020 года совместно с министрами иностранных дел 10 стран-членов ЕС инициировал активизацию участия ЕС в разрешении конфликтов на постсоветском пространстве.
Помимо вышеперечисленных лиц, в указанный период в Армению прибыли также:
16 марта – действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линден, 9 июля – еврокомиссар по политике соседства и расширению Оливер Вархей
17 июля – председатель Европейского совета Шарль Мишель
20 июля – председатель подкомитета по безопасности и обороне Комитета по иностранным делам Натали Луазо
13 сентября, 21 октября и 30 ноября – спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар. Последний посетил Армению также 19 декабря, привезя с собой из Баку 10 армянских пленных. Отметим, однако, что 19 декабря, согласно сайту премьер-министра РА, встречи между Клаари и Пашиняном не проходило.
14 сентября в Армению прибыл министр иностранных дел Словакии Иван Корчок
1 октября – министр иностранных дел Чехии Якуб Кулганек
19 октября – делегация Совета Европы
5 ноября – содокладчики мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Кимо Киллуненом и Борианой Аберг
19 ноября – вице-спикер Сейма Литвы Андриус Мазуронис
США и НАТО
Первым американским должностным лицом, посетившим Армению после 44-дневной войны, был и.о. помощника госсекретаря США по европейским и евразийским делам Филипп Рикер – 10 ноября. 3 ноября Армению посетила также заместитель помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Эрика Олсон.
Из должностных лиц НАТО после войны, 21 октября 2021 года, Армению посетил спецпредставитель генерального секретаря НАТО Хавьер Коломин Пирис.
Другие
Как мы уже отметили выше, Армению с визитом на высшем уровне посетил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили. Помимо него, 2 ноября в Армению прибыл министр обороны Грузии. Кстати, 25 марта Армения также принимала иракскую делегацию во главе с министром обороны Ирака.
27 января и 26 мая Армению посетил министр иностранных Мухаммад Джавад Зариф, 13 октября – генеральный прокурор.
16 августа в Армению прибыл министр иностранных дел Уругвая, 5 октября – Генеральный секретарь Франкофонии Луиза Мушикивабо, 13 октября – министр иностранных дел Индии.
Что касается визитов сопредседателей Минской группы ОБСЕ, то визит сопредседателей в полном составе состоялся только 12 декабря 2020 года.
6 сентября 2021 года Армению посетил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ от Российской Федерации Игорь Ховаев, 13 сентября – сопредседатель от Франции Стефан Висконти.
14 июля Армению посетил председатель совета директоров «Air Arabia» шейх Абдулла бин Мохаммед аль Тани, 15 ноября – вице-президент Всемирного банка, 28 октября – заместитель госсекретаря Ватикана, различные общественные деятели, бизнесмены и т. д.
В заключение, пожалуй, можем констатировать, что наибольшее внимание Армении и нашему региону, естественно, уделяют Россия и страны Евросоюза. По сравнению с довоенным и допандемным периодом значительно сократилось число визитов сопредседателей Минской группы ОБСЕ.