Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջին շրջանում բավական ինտենսիվ հեռախոսային կապի մեջ է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ընդհանրապես, ուսումնասիրելով երկրի ղեկավարի պաշտոնական հեռախոսազրույցների վերաբերյալ տվյալները, կարելի է որոշակի պատկերացում կազմել կոնկրետ ժամանակաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների, առաջնահերթությունների և մարտահրավերների մասին:
Նախկինում մեր այս երկու հրապարակումներում (առաջին, երկրորդ) արդեն անդրադարձել ենք Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնավարման ընթացքում տեղի ունեցած պաշտոնական հեռախոսազրույցներին: Այս հրապարակմամբ կշարունակենք վեր հանել հեռախոսազրույցների վիճակագրությունը՝ սկսելով վերջին հրապարակման օրից: Ըստ այդմ, ստորև ներկայացված է Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական հեռախոսազրույցների վիճակագրությունը՝ 2021 թվականի փետրվարի 16-ից մինչև սույն հոդվածի հրապարակման պահը:
Ընդհանուր տվյալներ
Համաձայն ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրությունների՝ ուսումնասիրվող ժամանակահատվածում Նիկոլ Փաշինյանն ունեցել է 54 հեռախոսազրույց:
Դրանցից 24-ը ՀՀ վարչապետն ունեցել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Փաշինյանի հաջորդ ամենահաճախ հեռախոսային զրուցակիցներն են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը՝ 5-ական հեռախոսազրույց:
Փաշինյանը բավական հաճախ է հեռախոսազրույցներ ունենում նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի, իսկ վերջին շրջանում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ (3-ական անգամ):
Բացի դա, Փաշինյանը նշված ժամանակահատվածում երկուական հեռախոսազրույցներ է ունեցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ու Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ: Վարչապետը հեռախոսազրույցներ է ունեցել նաև Ղրղզստանի նախագահի, Թուրքմենստանի՝ իրար հաջորդած նախագահներ հայր ու որդի Բերդիմուհամեդովների, Ղազախստանի վարչապետի, Կանադայի վարչապետի, Ռուսաստանի վարչապետի, ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավարի հետ:
Առիթներ
Նշված ժամանակահատվածը լի էր Հայաստանի համար բավական ծանր փորձություններով և միջազգային տարբեր ցնցումներով:
Նախ, անցած տարվա մայիսին Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի սուվերեն տարածք՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում: Ցանկանալով ստանալ իր անվանական դաշնակիցների աջակցությունը՝ Հայաստանը դիմեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն: Ողջ այդ գործընթացը, բնականաբար, ուղեկցվում էր ակտիվ հեռախոսային քննարկումներով: Մասնավորապես, մայիսյան լարվածության ֆոնին ՀՀ վարչապետը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Պուտինի (2 անգամ), Մակրոնի, Սալիվանի, Բելառուսի ու Ղրղզստանի նախագահների հետ:
Հեռախոսազանգերի ակտիվությունը հաջորդ անգամ մեծանում է 2022 թվականի հունվարին՝ նույնպես ՀԱՊԿ համատեքստում, այս անգամ՝ կապված Ղազախստանում զանգվածային անկարգությունների և դրանց պատճառով այդ երկրի՝ ՀԱՊԿ դիմելու որոշման հետ: Այդ պահի դրությամբ ՀԱՊԿ նախագահող երկիրը Հայաստանն էր՝ ի դեմս վարչապետ Փաշինյանի: Վերջինս Ղազախստանում իրադարձությունների և այնտեղ ՀԱՊԿ խաղաղապահներ ուղարկելու գործողությունների ֆոնին երկուական անգամ հեռախոսազրույցներ է ունենում Ղազախստանի ու Ռուսաստանի ղեկավարների հետ: Բացի դա, նույն ժամանակահատվածում Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունենում նաև Վրաստանի վարչապետի հետ:
Ուշագրավ է, որ 2022 թվականի փետրվարի 24-ին Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի սկսած պատերազմից ի վեր Պուտինն ու Փաշինյանն ունեցել են 7 հեռախոսազրույց: Բացի դա, նույն ժամանակահատվածում ակտիվացել էին դիվանագիտական գործընթացները Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև եվրոպական միջնորդությամբ՝ ի դեմս ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի: Այս ձևաչափով եռակողմ հանդիպումներից հետո տեղի են ունեցել հեռախոսազրույցներ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ինչպես նաև նույն ժամանակահատվածում՝ 2022 թվականի ապրիլ-մայիսին, Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել նաև Բլինքենի ու Շառլ Միշելի հետ:
Ամփոփելով՝ հարկ է նշել, որ առկա վիճակագրությունը փաստում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ որոշակի ակտիվության մասին, իսկ Հայաստանի ղեկավարի հիմնական հեռախոսային զրուցընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանի նախագահը:

Неизменный телефонный собеседник: статистика межгосударственных телефонных разговоров Никола Пашиняна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в последнее время находится в довольно интенсивной телефонной связи с президентом России Владимиром Путиным.
В целом, при изучении данных относительно официальных телефонных разговоров главы государства, можно составить определенное представление о происходящих в конкретный период событиях, приоритетах и ​​вызовах.
Ранее в этих двух публикациях (первая, вторая) мы уже писали об официальных телефонных разговорах, состоявшихся в период премьерства Никола Пашиняна. В данной публикации мы продолжим обзор статистики телефонных разговоров, начиная со дня последней публикации. Посему, ниже представлена ​​статистика официальных телефонных разговоров Никола Пашиняна начиная с 16 февраля 2021 года до момента публикации данной статьи.
Общие данные
Согласно официальному сайту премьер-министра РА, Никол Пашинян за исследуемый период провел 54 телефонных беседы. 24 из них премьер-министр РА провел с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. По 5 бесед Пашинян провел с президентом Франции Эмманюэлем Макроном и госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Пашинян также довольно часто разговаривает по телефону с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили, президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым, а в последнее время и с президентом Европейского совета Шарлем Мишелем (по три беседы с каждым из них).
Кроме того, Пашинян провел по два телефонных разговора с президентом Беларуси Александром Лукашенко и президентом Ирана Ибрагимом Раиси. Премьер-министр провел телефонные беседы с президентом Кыргызстана, сменившими друг друга президентами Туркменистана отцом и сыном Бердымухамедовыми, премьер-министром Казахстана, премьер-министром Канады, премьер-министром России, советником президента США по национальной безопасности Джейком Салливаном, главой Международного комитета Красного Креста.
Поводы
Вышеуказанный период был насыщен довольно тяжелыми для Армении испытаниями и различными международными потрясениями.
Сперва, в мае прошлого года, Азербайджан вторгся на суверенную территорию Армении в Сюникской и Гегаркуникской областях. Желая получить поддержку своих номинальных союзников, Армения обратилась в ОДКБ. Весь процесс, естественно, сопровождался активными телефонными переговорами. В частности, на фоне майской напряженности премьер-министр РА провел телефонные разговоры с Путиным (дважды), Макроном, Салливаном, президентами Беларуси и Кыргызстана.
В следующий раз активность телефонных звонков увеличивается в январе 2022 года, также в контексте ОДКБ, на этот раз в связи с массовыми беспорядками в Казахстане, из-за которых страна приняла решение обратиться в ОДКБ. На тот момент страной-председателем ОДКБ была Армения в лице премьер-министра Пашиняна. Последний дважды провел телефонные переговоры с руководителями Казахстана и России на фоне событий в Казахстане и действий по отправке туда миротворцев ОДКБ. Кроме того, в этот же период Пашинян провел телефонный разговор и с премьер-министром Грузии.
Россией войны против Украины 24 февраля 2022 года Путин и Пашинян провели 7 телефонных разговоров. Кроме того, в тот же период активизировались дипломатические процессы между Арменией и Азербайджаном при европейском посредничестве в лице президента Совета Европы Шарля Мишеля. После трехсторонних встреч по этому формату состоялись телефонные разговоры с президентом РФ Владимиром Путиным. В тот же период, в апреле-мае 2022 года, Пашинян также провел телефонные разговоры с Блинкеном и Шарлем Мишелем.
В заключение следует отметить, что текущая статистика свидетельствует о некоторой активности во внешней политике Армении, а основным телефонным собеседником армянского лидера продолжает оставаться президент России.