25 տարի առաջ, 1991-ի այս օրերին Արցախի հյուսիսում Սովետական իշխանությունների կողմից իրականացվեց «Օղակ» («Кольцо») օպերացիան, որի նապատակն էր էթնիկ զտումներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում՝ անկախության մասին հանրաքվե թույլ չտալու համար:
1991 թ. փետրվարին Ադրբեջանի ԽՍՀ գերագույն խորհրդի նստաշրջանում Ադրբեջանի կոմկուսի կենտկոմի երկրորդ քարտուղար և ԼՂԻՄ-ի Կազմկոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Պոլյանիչկոն, ով նաև խորհրդային ամենաակտիվ գաղափարախոսն էր աֆղանական պատերազմում, խոսելով սովետական միլիցիայի ուժերով իրականացվող գործողության մասին հայտարարեց, որ «1991 թվականը կհայտարարվի Ղարաբաղի տարի: Այդ տարին Ադրբեջանի համար վերջին դժվար տարին կլինի: Ղարաբաղի հողը մերն է, և այն մենք պետք է նվաճենք մեր երեխաների համար: Օդանավակայանն արդեն մերն է: Բայց անհրաժեշտ է ավելացնել օմոնականների քանակը…»: Իսկ Ադրբեջանական ԽՍՀ ՆԳ նախարար Մ. Ասադովի ելույթում քաղաքական նույն ձևակերպումն ամրապնդվեց ուժայինով. «Օմոնականների կազմը շուտով կհամալրվի և կհասցվի 600 մարդու: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի մերձակա շրջաններում տեղակայված է տասը հազարանոց բանակը: Այնպես որ Ղարաբաղ մտնելը և այն գրավելը տեխնիկայի գործ է»:
Ռազմական հարձակումներին զուգընթաց՝ Ադրբեջանի ԽՍՀ-ը դիմեց նաև տնտեսական հարկադրանքի միջոցների և խզեց բոլոր տեսակի ապրանքամատակարարումները, որոնք ԼՂԻՄ և շրջակա հայկական բնակավայրեր հասնում էին հիմնականում Ադրբեջանի տարածքով:
«Օղակ» գործողության նախապատրաստման և իրականացման ողջ ընթացքում Ադրբեջանական ԽՍՀ-ին գործուն աջակցություն են ցուցաբերել ԽՍՀՄ կենտրոնական իշխանությունները, որոնք աջակցում էին Բաքվի բոլոր գործողություններին՝ թալան, սպանություններ, բռնաբարություններ, մարդկանց խեղում և տարհանում Արցախի հյուսիսային դարպասը համարվող տարածքներից: Մասնավորապես՝ ԽՍՀՄ ներքին գործերի փոխնախարար Գրոմովը գլխավորել է իր ծավալով, դաժանությամբ և «աֆղանացված» բովանդակությամբ նախադեպը չունեցող «պրոֆիլակտիկ» գործողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի դեմ: Հարցազրույցներից մեկում, արդարացնելով իր գործողությունները, նա նույնիսկ սպառնաց` ասելով, որ «կշրջափակեն Ղարաբաղը «Բեռլինյան պատով»»:
1991 թ. ապրիլի 19-ին ԼՂԻՄ-ի արտակարգ դրության շրջանի զինվորական պարետությունը ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի հրամանատարությունից հրաման է ստանում հեռացնել ԼՂԻՄ հատուկ շրջանի պարետության ստորաբաժանումները Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերի տարածքից, որոնց փոխարինելու են գալիս ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի Բաքվի գնդի ստորաբաժանումները` գնդապետ Մաշկովի հրամանատարությամբ, ինչի հետևանքով հայ ազգաբնակչությունը հայտնվում է սովետական միլիցիայի հատուկ ստորաբաժանման՝ ОМОН -ի թշնամական շրջափակման օղակի մեջ:
Ապրիլի 30-ին Ադրբեջանական ԽՍՀ ՆԳՆ ОМОН-ը Կիրովաբադում տեղակայված խորհրդային 4-րդ բանակի Բաքվի 23-րդ մոտոհրաձգային դիվիզիայի ստորաբաժանումների հետ, ուղղաթիռներով, զրահամեքենաներով, տանկերով ու «Գրադ» կայանքներով զինված, Գետաշեն-Մարտունաշենից սկսվում է Լեռնային Ղարաբաղում հայերի բռնի տեղահանման գործողությունը:
Աֆղանստանի փորձը՝ Արցախում
ԽՍՀՄ ներքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Բորիս Գրոմովը դեռևս ապրիլի 6-ին Մոսկվայից ժամանել էր էթնիկ լարվածության շրջան և գաղտնի հանդիպում ունեցել Վլադիմիր Պոլյանիչկոյի հետ: Այս փաստը կրկին հաստատում է ԽՍՀՄ բարձրագույն ղեկավարության հանցավոր համագործակցությունը և անմիջական ներգրավվածությունը էթնիկ զտումների իրականացման Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությանը, որում տվյալ փուլում հատուկ դերակատարություն ունեցան Գրոմովը և Պոլյանիչկոն, ովքեր դեռևս աֆղանական պատերազմի տարիներից սերտ համագործակցության փորձ ունեին (առաջինն Աֆղանստանում խորհրդային բանակի ստորաբաժանումների հրամանատարն էր, երկրորդը` Աֆղանստանի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, այսպես կոչված` «ազգային հաշտեցման» տխրահռչակ քաղաքականության տեսաբաններից ու մշակողներից մեկը):
Կուլիմինացիան և Արդյունքները
«Օղակ» գործողության արդյունքում հայաթափվեցին հետևյալ գյուղերը՝ Գետաշեն, Մարտունաշեն, Ջրաբերդ, Կարինգ, Արագյուլ, Բանազուր, Կարմրաքար, Սարալանջ, Արևշատ, Քարագլուխ, Մյուլկուդուրա, Պետրոսաշեն, Սպիտակաշեն, Ցամձոր, Ցոր, Աղջաքենդ, Մեծ Շեն, Եղծահող, Կիրով: Ընդհանուր առմամբ հինգ հազար մարդ ունեզրկվեցին, խոշտանգվեցին և տեղահանվեցին: Մայիսի 4-ից 5-ը 1317 մարդ տեղահանվեց Ստեփանակերտ, այնուհետև տեղափոխվեց Հայաստան, նույն ճակատագրին արժանացան տեղահանվածների վերջին ներկայացուցիչները՝ 1100 մարդ՝ մայիսի 6-ին: Մայիսի 7-ին այդ տարածքում սպանվեց վերջին հայը:
1991 թվականի հուլիսի 4-ին, հատուկ հրամանով, Խանլարի շրջանում «խորհրդային կարգ ու կանոնը վերահաստատելու» համար, Միխայիլ Գորբաչովի հատուկ հրամանով, 7 օմոնականներ պարգևատրվեցին Կարմիր Աստղի հատուկ օրդենով: Իսկ Բորիս Գրոմովը քաղաքական կարիերայի էական աճ ունեցավ, որը շարունակվեց ավելի քան քսան տարի:

25 лет назад, в эти дни 1991 года, советскими властями на севере Карабаха была проведена операция «Кольцо», целью которой было осуществление этнической чистки в НКАО, с тем, чтобы не допустить референдум по вопросу о независимости.
В феврале 1991, в ходе заседания Верховного Совета Азербайджанской ССР, второй секретарь обкома Компартии Азербайджана и президент оргкомитета НКАО Владимир Поляничко, который также был видным советским идеологом афганской войны, говоря об операциях, осуществленных силами советской милиции, заявил: «1991 год, будет годом Карабаха. Это будет последний трудный год для Азербайджана. Карабах наша земля, и мы должны заполучить ее для наших детей. Аэропорт уже наш. Но необходимо увеличить число ОМОНовцев». А в выступлении министра внутренних дел Азербайджанской ССР М. Асадова такая же политическая формулировка подкрепилась силовой: «Состав ОМОНа в ближайшее время достигнет 600 человек. А 10-тысячная армия дислоцирована в прилегающих территориях Нагорного Карабаха. Так что вторжение и захват – это дело техники.»
В ходе военных нападений, Азербайджанская ССР прибегала также к экономическим мерам и прекратила все поставки товаров, которые доходили до армянских прилегающих населенных пунктов в основном через Азербайджан.
На протяжении всей подготовки и реализации операции «Кольцо» центральное правительство Советского Союза оказывало активную поддержку Азербайджанской ССР и поддерживало все действия Баку: грабежи, убийства, изнасилования, нанесения увечий и эвакуации людей из районов, считающихся северными воротами Карабаха. В частности, министр внутренних дел СССР Громов возглавил “превентивные” меры против армянского народа в Нагорном Карабахе с “афганизированным” контентом и беспрецедентным масштабом жестокости. В одном из интервью, оправдывая свои действия, он даже пригрозил, сказав, что “отгородят Карабах “Берлинской стеной” “.
19 апреля 1991 года военное командование ЧП автономного округа НКАО получает от внутренних войск Министерства внутренних дел СССР приказ – убрать комендантские подразделения из особого района НКАО, сел Геташен и Мартунашен, которых заменят подразделения Бакинского полка внутренних войск МВД СССР, под командованием полковника Машкова. В результате этого армянское население оказывается замкнутым во враждебном кольце ОМОНа, спецподразделения советской милиции.
30 апреля ОМОН МВД Азербайджанской ССР, вместе с базирующимися в Кировабаде подразделениями 23 Бакинской мотострелковой дивизией советской 4-й Армии, вооружёнными вертолётами, БТРами, танками и системами “Град”- начал процесс насильственной депортации армянского населения Нагорного Карабаха.
Афганский опыт в Карабахе
Первый заместитель министра внутренних дел СССР Борис Громов уже 6 апреля прибыл из Москвы в регион этнического напряжения и секретно встретился с Владимиром Поляничко. Это еще раз подтверждает преступное сотрудничество высшего руководства Советского Союза и непосредственное участие в проводимой политике этнической чистки, в которой на данном этапе особую роль играли Громов и Поляничко, которые имели опыт тесного сотрудничества еще с афганской войны (первый был командиром подразделения советской армии в Афганистане, второй – один из разработчиков и теоретиков пресловутой политики “национального примирения” в Демократической Республике Афганистан).
Кульминация и Результаты
Кульминацией и результатом операции “Кольцо” стал уход армян из деревень Геташен, Мартунашен, Джраберд, Каринг, Арагюль, Баназур, Кармракар, Сараландж, Аревшат, Караглух, Мюлкудура, Петросашен, Спитакашен, Цамдзор, Цор, Ахджакенд, Мец Шен, Ехцахох, Киров. В общей сложности около 5 тысяч человек были изгнаны, подвергнуты пыткам и лишены имущества. С 4 по 5 мая 1317 человек были выдворены в Степанакерт, затем в Армению, та же участь постигла последних представителей изгнанных – 1100 человек 6 мая. 7 мая на этой территории был убит последний армянин. 4 июля 1991 года специальным указом Михаила Горбачёва в округе Ханлар “за восстановление советского закона и порядка” 7 омоновцев были удостоены специальным орденом Красной Звезды. А карьера Бориса Громова стала расти в гору на протяжении более чем 20 лет.