- 29 Սեպտեմբերի, 2023
2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտնի հայտարարությունից մինչ օրս բազմաթիվ դեպքերում ինչպես Արցախում գտնվող, այսպես կոչված, խաղաղապահ ուժերը, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ ընդհանուր առմամբ, ապացուցել են, որ չեն իրականացնում իրենց ստանձնած պայմանագրային և ռազմաքաղաքական պարտավորությունները, ու Հայաստանի և Արցախի հաշվին հետևողականորեն սպասարկում են Ադրբեջանի շահերը:
2023 թ. սեպտեմբերի 19-ից լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններով սկսված Արցախի՝ Ռուսաստանի հետ համաձայնեցված հայաթափման ծրագիրը վերահաստատեց, որ Կրեմլը սպասարկում է Ադրբեջանի շահերը:
2023 թ․ սեպտեմբերի 26-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարությունը հայտարարություն տարածեց, որով, ըստ էության, Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծանրագույն վիճակի պատասխանատվությունը դրեց Հայաստանի իշխանությունների վրա՝ «Արևմուտքին» միջնորդական ջանքերում ներգրավելու պատճառաբանությամբ։
ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունը մինչ այդ արդեն ՌԴ ԱԽ փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և Կրեմլից ուղղակի կախվածության տակ գտնվող լրատվամիջոցների կողմից Հայաստանում իշխանափոխություն իրականացնելու խոսույթի տրամաբանական շարունակությունը դարձավ:
Այսպիսով, ակնհայտ է դառնում, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ միայն չի կատարում Հայաստանի անվտանգության երաշխավորի իր դաշնակցային պարտավորությունները, չի ապահովում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման նպատակով իր խաղաղապահ գործառույթները, այլև փորձում է ուղղակի և հրապարակավ միջամտել Հայաստանի Հանրապետության ներքին քաղաքական գործընթացներին ու աջակցել հակապետական և ապակայունացնող գործողություններին:
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս համարում ենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնական շրջանակները փորձում են պետական հեղաշրջում իրականացնել Հայաստանի Հանրապետությունում, որը պայմանավորված է մեր երկրի՝ իր բոլոր խնդիրներով և դժվարություններով հանդերձ ժողովրդավարական զարգացման հանձնառությամբ:
Պետական մակարդակով մարդու իրավունքների արժեքները համակարգված ու շարունակական կերպով խախտող Ռուսաստանի Դաշնության իշխող ռեժիմը ակնհայտորեն նպատակ է հետապնդում իր գործողություններով և Հայաստանում գտնվող իր համակիրների և այլ միջոցների օգնությամբ նվազեցնել ՀՀ ինքնիշխանության աստիճանը և անկախության մակարդակը, հնարավորության դեպքում դարձնել իր նման բռնապետական երկիր՝ մեծացնելով իրենից Հայաստանի կախվածության մակարդակը
Մենք հաստատակամորեն պնդում ենք, որ Հայաստանում իշխանությունը պետք է ձևավորվի բացառապես ազատ, թափանցիկ ու արդար ընտրություններով:
Կտրականապես մերժում ենք որևէ այլ, առավել ևս, օտարերկրյա կամ բռնի միջամտությամբ իշխանությունների ձևավորումն ու պետության հերթական զավթումը և դատապարտում ենք նման փորձերը Ռուսաստանի Դաշնության, հեղաշրջման կոչեր անող հայաստանյան գործակալների կամ բռնապետության այլ սիրահարների կողմից:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության անթաքույց թշնամական վերաբերմունքը Հայաստանի Հանրապետության և մեր ժողովրդավարության նկատմամբ՝ ՀՀ կառավարությունից պահանջում ենք.
- Իրենց լիազորությունների շրջանակում վճռականորեն խափանել ներքաղաքական գործընթացներում օտարերկրյա միջամտության բոլոր փորձերը,
- Դադարեցնել ռուսաստանյան հեռուստաալիքների վերահեռարձակումը ապահովող հայ-ռուսական պայմանագրերի գործողությունը, իսկ կաբելային հեռարձակում իրականացնող օպերատորներին պարտադրել՝ իրենց ցանցերից անջատել ռուսաստանյան բոլոր այն հեռուստաալիքները, որոնք հակահայաստանյան, հակահայկական բացահայտ կամ քողարկված պրոպագանդա են սփռում, հաղորդում են ՀՀ պետականությունը, ինքնիշխանությունը վարկաբեկող, նվաստացնող արտադրանք,
- Սկսել ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցության դադարեցման պաշտոնական գործընթաց, դրանով իսկ վերացնել Արևմուտքի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացման այս լրջագույն խոչընդոտը,
- «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ինչպես նաև հայ-իրանական ու հայ-թուրքական սահմաններին բոլոր սահմանապահ գործառույթները փոխանցել ՀՀ սահմանապահ զորքերին, ինչպես նախատեսված է 1992 թվականի հայ-ռուսական համապատասխան պայմանագրով:
- Սկսել Հայաստանում ռուսաստանյան (102-րդ) ռազմակայանի գտնվելու հետ կապված բոլոր պայմանագրերի գործունեության դադարեցման և մեր երկրից ՌԴ զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերման պաշտոնական գործընթացը:

Заявление НПО относительно враждебных шагов России
Начиная с подписания знаменитого заявления от 9 ноября 2020 года и по сей день так называемые миротворческие силы в Арцахе и Российская Федерация в целом доказали, что они не выполняют свои договорные и военно-политические обязательства и последовательно обслуживают интересы Азербайджана за счет Армении и Арцаха.
Согласованная с Россией программа деарменизации Арцаха, начавшаяся с широкомасштабной военной операции 19 сентября 2023 года, подтвердила, что Кремль обслуживает интересы Азербайджана.
Министерство иностранных дел России 26 сентября 2023 года распространило заявление, в котором, по сути, возложило ответственность за тяжелейшую ситуацию в Нагорном Карабахе на власти Армении под предлогом вовлечения «Запада» в посреднические усилия.
Заявление МИД РФ стало логическим продолжением утверждений заместителя председателя Совета Безопасности РФ Дмитрия Медведева и напрямую зависимых от Кремля СМИ о смене власти в Армении.
Таким образом, становится очевидным, что Российская Федерация не только не выполняет союзнические обязательства по гарантиям безопасности Армении, не осуществляет свои миротворческие функции в целях обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, но и пытается напрямую публично вмешиваться во внутриполитические процессы Республики Армения и поддерживать антигосударственные и дестабилизирующие действия.
Мы, нижеподписавшиеся общественные организации, считаем, что официальные круги Российской Федерации пытаются осуществить государственный переворот в Республике Армения, что обусловлено приверженностью нашей страны демократическому развитию со всеми вытекающими проблемами и трудности.
Правящий режим Российской Федерации, систематически и постоянно попирающий ценности прав человека на государственном уровне, явно стремится своими действиями, с помощью своих сторонников в Армении и другими средствами снизить степень суверенитета и уровень независимости Армении, по возможности превратить ее в такую ​​же диктаторскую страну, как и она сама, повысив уровень зависимости Армении от нее.
Мы твердо настаиваем на том, что власть в Армении должна формироваться исключительно путем свободных, прозрачных и справедливых выборов.
Мы категорически отвергаем любое иное, тем более иностранное или насильственное вмешательство в формирование власти и очередную узурпацию государства, осуждаем подобные попытки Российской Федерации, армянских агентов, призывающих к перевороту, и других любителей диктатуры.
На основании вышеизложенного, а также нескрываемого враждебного отношения Российской Федерации к Республике Армения и нашей демократии, мы требуем от правительства РА:
1. В пределах своих полномочий решительно пресекать все попытки иностранного вмешательства во внутриполитические процессы,
2. Прекратить действие армяно-российских соглашений, обеспечивающих ретрансляцию российских телеканалов, и обязать операторов кабельного вещания отключить от своих сетей все те российские телеканалы, которые распространяют антиармянскую открытую или скрытую пропаганду, транслируют эфирную продукцию, дискредитирующую государственность и суверенитет Республики Армения,
3. Начать официальный процесс прекращения членства Армении в ОДКБ, устранив тем самым серьезное препятствие на пути углубления военно-технического сотрудничества с Западом․
4. Передать все пограничные функции в аэропорту «Звартноц», а также на армяно-иранской и армяно-турецкой границах пограничным войскам РА, как это предусмотрено соответствующим армяно-российским соглашением от 1992 года.
1. Начать официальный процесс прекращения действия всех соглашений, связанных с размещением российской (102-й) военной базы в Армении и полным выводом российских вооруженных сил из нашей страны.