- Արտաքին քաղաքականություն, Ժողովրդավարություն եվ մարդու իրավունքներ
Դեռևս 2023 թ. դեկտեմբերին տեղեկացանք, որ ազգությամբ հայ ՌԴ քաղաքացի Դմիտրի Սեդրակովը ՀՀ-ում ռուսաստանյան ուժայինների կողմից ձերբակալվել և ապա իր կամքին հակառակ տեղափոխվել է ՌԴ։
39-ամյա Սեդրակովը, մասնավորապես, չցանկանալով մասնակցել ուկրաինական պատերազմին (ստորաբաժանումը տեղակայված է եղել Զապորոժիե շրջանում), 6-ամսյա մարտական գործողություններից հետո բժշկական հաստատությունից դիմել էր փախուստի և «Անտառով անցիր» կազմակերպության օգնությամբ տեղափոխվել ՀՀ։ Իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչ Իվան Չուվիլիաևի խոսքով՝ Սեդրակովը ընդամենը մեկ շաբաթ էր անցկացրել Հայաստանում, Գյումրի գնացել՝ հավանաբար մատչելի բնակարան գտնելու հույսով։
Սեդրակովի նկատմամբ Ռուսաստանում քրեական գործ է հարուցվում՝ առանց թույլտվության ծառայության վայրը լքելու համար (նախատեսվող պատիժը՝ մինչև 10 տարվա ազատազրկում)։ Քննությունն իրականացրել է Հայաստանում տեղակայված ՌԴ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական վարչության 519-րդ զինվորական քննչական բաժինը։ Նույն այն քննչական ստորաբաժանումը, որը քննում էր 2015 թվականին Վալերի Պերմյակովի կողմից Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործը։
Հարկ է նաև ընդգծել, որ 1997 թ. ՀՀ և ՌԴ միջև կնքված պայմանագրի 5-րդ հոդվածով հստակ ամրագրվում է, որ 102-րդ ռազմաբազան ինքը կարող է որոշակի իրավիճակներում ձերբակալել միայն իր զինծառայողներին, եթե նրանք կատարել են հանցանք ՌԴ կամ ռազմաբազայի ծառայողների դեմ, եթե կատարել են զինվորական հանցագործություն կամ, եթե հանցագործությունը կատարել են ռազմաբազայի տարածքում։ Սակայն Սեդրակովը 102-րդ ռազմաբազայի ծառայող չէ և ուրեմն որևէ պարագայում չէր կարող ձերբակալվել ՌԴ ուժայինների կողմից։
Մոտ մեկ ամիս Գյումրու ռուսական ռազմաբազայում ապօրինի պահելուց հետո ռուս իրավապահները նրան տեղափոխել են Ռուսաստան։
«Քայլիր անտառով» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտնել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի ընթացքում իրենք օգնել են այլ երկրներ տեղափոխվել 600 ռուսաստանցի զինվորականների, բայց սա առաջին դեպքն էր, երբ իրենց աջակցությամբ այլ երկրում հաստատված քաղաքացուն ձերբակալել են։
Ակնհայտ է, որ Սեդրակովը չէր կարող հայտնաբերվել և ձերբակալվել ՀՀ տարածքում ռուսական ծառայությունների կողմից, եթե նրանք հասանելիություն չունենային Հայաստանում սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգին։ Ընդ որում, գործողությունն անհնարին կլիներ առանց ՀՀ տարածքում օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների իրականացման։
Անգամ ավելին, ակնհայտ է, որ ապօրինաբար ձերբակալված անձին Հայաստանից դուրս հանելու համար օգտագործվել է նաև այն հանգամանքը, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում քաղաքացիների բացթողումն իրականացնում են նաև ռուսաստանյան սահմանապահները, որոնք կարող են և աչք փակել նրա վրա, որ անձը երկրից հանվում է իր կամքին և Հայաստանի օրենսդրությանը հակառակ։
Ռուս իրավապահների կողմից Դմիտրի Սեդրակովին հայտնաբերելուն, այնուհետև 102-րդ ռազմաբազա տեղափոխելուն և ՌԴ տանելուն ուղղված՝ ՀՀ տարածքում իրականացված բոլոր գործողությունները կրել են բացարձակապես ապօրինի բնույթ՝ խախտելով ՀՀ օրենսդրությունը և հայ-ռուսական միջպետական համաձայնագրերը։
Իրավական ընթացակարգերի անտեսումը
ՀՀ դատախազությունից հայտնել են, որ Սեդրակովին ձերբակալելու, կալանավորելու և ՌԴ իրավասու մարմիններին հանձնելու մասին միջնորդություն չեն ստացել, չեն քննարկել ու չեն բավարարել։ Այսինքն՝ որևէ իրավական ընթացակարգ, որը պետք է ապահովվի և պահպանվի ՀՀ տարածքում քրեական հետապնդում իրականացնելու, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցանք կատարած անձին հայտնաբերելու և այլ պետությանը հանձնելու (արտահանձնելու) դեպքում, ուղղակի չի պահպանվել։ Այնինչ, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի ուժով՝
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, անկախ հանցանքի կատարման վայրից, քրեական վարույթն իրականացվում է սույն օրենսգրքի դրույթներին համապատասխան, եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով այլ բան նախատեսված չէ: Իսկ այլ բան, ինչպես տեսնում ենք 1997 թ. վերոնշյալ պայմանագրից, նախատեսված չէ։
Ընդ որում, արդեն իսկ լրատվական դաշտում հայտնվեցին տեղեկություններ, որ Դմիտրի Սեդրակովին ձերբակալելուց առաջ ռուսաստանյան իրավապահների կողմից Գյումրիում իրականացվել է «արտաքին դիտում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումը, որը ՀՀ տարածքում իրականացնելու իրավունքը որևէ օտարերկրյա իրավապահ մարմին չուներ։
Նշենք նաև, որ Հայաստանում ՌԴ ռազմական ոստիկանության ուժերի տեղակայումն ինքնին հակասում է հայ-ռուսական պայմանագրերին, ինչի մասին մենք գրել ենք դեռևս 2018 թվականին։
Այսպիսով, ստացվում է, որ ունենք մի իրավիճակ, որտեղ ՌԴ ուժայինները կարողանում են տեղեկանալ իրենց համար անցանկալի անձանց ՀՀ մուտքի մասին, ՀՀ տարածքում իրականացնել օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ, ձերբակալել ցանկացած անձի և «Զվարթնոց» օդակայանում քաղաքացիների բացթողումն իրականացնող ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահների միջոցով տեղափոխել այդ անձին ՌԴ։
Նշենք, որ առաջիկայում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» իրավական գործընթաց կսկսի՝ կապված ՍԷԿՏ համակարգին ռուսաստանյան սահմանապահների հասանելիության հետ, ինչի մասին առանձին կտեղեկացնենք։
Առաջին դեպքը չէ
Սա բնավ առաջին բացահայտված դեպքը չէ, երբ ռուսաստանյան ուժայինները Հայաստանում անցնում են իրենց լիազորություններից կամ ապօրինի օգտագործում ՍԷԿՏ համակարգին հասանելիությունը։
2015 թ. հունվարին ՌԴ սահմանապահները Շիրակի մարզի Բայանդուր գյուղի մոտակայքից ՀՀ իրավապահներից փախցրեցին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության համար որոնվող, ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին։
Իսկ ահա 2016-ին պրոռուսական խմբերը հրապարակեցին ՀՀ սահմանային անցակետերը հատած քաղաքացիների ու տրանսպորտային միջոցների մասին տվյալները։ Համաձայն մամուլում հրապարակված հետաքննությունների՝ հիմնավոր կասկածներ կան, որ արտահոսքը կազմակերպվել էր ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահների կողմից, որը, ինչպես բացահայտվեց այդ օրերին, հայկական կողմի թողտվությամբ անարգել հասանելիություն ունի ՀՀ ՍԷԿՏ համակարգին, այն է՝ ՀՀ սահմանը հատող բոլոր քաղաքացիների անձնական տվյալներին։
2018-ին էլ ռուսաստանյան ռազմակայանը պահել և տևական ժամանակ հայկական կողմին չէր փոխանցում Գյումրիում փողոցում հավաքարարուհուն ծեծելով սպանած Ռազգիլդյաևին՝ ըստ էության մարդասպանին պաշտպանելով Հայաստանում դատարանի առջև կանգնելուց։
Հայաստանում տեղակայված ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ զորքերի ծառայողների կողմից օրինախախտումների պատմությանը կարող եք ծանոթանալ այստեղ, իսկ ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի ծառայողների կողմից սպանված 12 հայաստանցիների մասին պատմություններին՝ այստեղ։

Глубинные проблемы похищения человека в Гюмри российскими силовиками
Еще в декабре 2023 года стало известно, что армянин, гражданин РФ Дмитрий Седраков был задержан в РА российскими силовиками и против своей воли перевезен в РФ.
39-летний Седраков, в частности, не желая участвовать в украинской войне (подразделение дислоцировалось в Запорожском районе), после 6 месяцев боевых действий сбежал из медицинского учреждения и с помощью организации «Идите лесом» перебрался в Армению. По словам представителя правозащитной организации Ивана Чувиляева, Седраков провел в Армении всего неделю, а в Гюмри поехал, вероятно, в надежде найти доступное жилье.
В России в отношении Седракова возбуждается уголовное дело за оставление места службы без разрешения (предусмотренное наказание – лишение свободы на срок до 10 лет). Следствие проводил 519-й военный следственный отдел Военного следственного управления Следственного комитета РФ. Это то самое следственное подразделение, которое в 2015 году расследовало дело об убийстве Валерием Пермяковым семьи Аветисян.
Следует также отметить, что статья 5 договора между РА и РФ от 1997 года четко устанавливает, что 102-я военная база в определенных ситуациях может самостоятельно задерживать только своих военнослужащих, если они совершили военное преступление против РФ или служащих военной базы, или если  преступление было совершено на территории военной базы. Однако Седраков не является служащим 102-й военной базы, а значит, ни в коем случае не мог быть задержан российскими силовиками.
Российские правоохранители, незаконно продержав Седраков около месяца на российской военной базе в Гюмри, перевезли его в Россию.
Правозащитная организация «Идите лесом» сообщила, что в период русско-украинской войны они помогли выехать в другие страны 600 россиянам, но это первый случай задержания человека, укрывшегося с их помощью в другой стране.
Очевидно, что российские службы не смогли бы найти и задержать Седракова на территории РА, не имей они доступа к информационной системе пограничного электронного управления (СПЭУ) в Армении. Причем это невозможно было сделать без проведения оперативно-розыскных мероприятий на территории РА.
Более того, очевидно, что для вывоза из Армении незаконно задержанного человека воспользовались тем, что пропуск граждан в аэропорту «Звартноц» осуществляют и российские пограничники, которые могут закрыть глаза на то, что человек вывозится из страны против своей воли и вопреки законодательству Армении.
Все действия на территории РА по обнаружению Дмитрия Седракова российскими правоохранительными органами, затем по его перемещению на 102-ю военную базу и вывозу в РФ, были исключительно незаконными, нарушавшими законодательство РА и армяно-российские межгосударственные соглашения.
Пренебрежение правовыми процедурами
Из Прокуратуры РА сообщили, что не получали, не рассматривали и не удовлетворяли ходатайства о задержании, аресте и передаче Седракова компетентным органам РФ. То есть правовые процедуры, которые необходимо обеспечивать и соблюдать при осуществлении уголовного преследования, а также при обнаружении лица, совершившего преступление, на территории РА и его передаче (экстрадиции) другому государству, просто-напросто не были соблюдены. В то время как согласно части 1 статьи 3 Уголовно-процессуального кодекса РА:
Уголовное производство на территории Республики Армения, независимо от места совершения преступления, осуществляется в соответствии с положениями настоящего Кодекса, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Армения. А иное, как видим из вышеуказанного договора от 1997 года, не предусмотрено.
Между тем, в СМИ уже появились сведения о том, что перед задержанием Дмитрия Седракова российские правоохранители провели в Гюмри оперативно-розыскное мероприятие «наружное наблюдение», которое не вправе проводить на территории РА ни один иностранный правоохранительный орган.
Отметим также, что расположение сил военной полиции РФ в Армении само по себе противоречит армяно-российским договорам, о чем мы писали еще в 2018 году.
То есть, как видим, у нас сложилась ситуация, когда российские силовики могут получать информацию о въезде нежелательных для них лиц в РА, осуществлять оперативно-розыскные мероприятия на территории РА, могут задержать любого человека и с помощью пограничников ФСБ РФ, осуществляющих пропуск граждан в аэропорту «Звартноц», вывезти этого человека в РФ.
Отметим, что в ближайшее время «Союз информированных граждан» начнет правовой процесс, связанный с доступом российских пограничников к СПЭУ, о чем сообщим отдельно.
Не первый случай
Это отнюдь не первый раскрытый случай, когда российские силовики превышают свои полномочия в Армении или незаконно пользуются доступом к СПЭУ.
В январе 2015 года пограничники РФ неподалеку от села Баяндур Ширакской области похитили у правоохранительных органов РА военнослужащего 102-й российской военной базы Валерия Пермякова, разыскиваемого за убийство 7 членов семьи Аветисянов в Гюмри.
А в 2016 году пророссийские группы опубликовали данные о гражданах и транспортных средствах, пересекших пограничные КПП РА. Согласно проведенным расследованиям, опубликованным в прессе, есть основания полагать, что утечка была организована пограничниками ФСБ РФ, которая, как выяснилось в эти дни, с попустительства армянской стороны имеет беспрепятственный доступ к системе СПЭУ РА, а значит – к личным данным всех граждан, пересекающих границу РА.
А в 2018 году российская военная база укрыла и долгое время не передавала армянской стороне Разгильдяева, забившего до смерти уборщицу на улице в Гюмри, по сути, защищая убийцу, который должен был предстать перед судом в Армении.
С историей нарушений законов служащими пограничных войск ФСБ РФ, дислоцированных в Армении, можете ознакомиться здесь, а с историями о 12 жителях Армении, убитых служащими 102-й военной базы РФ – здесь.