2018 թվականի դեկտեմբերին Գյումրիում տեղացի կնոջը ծեծած ու սպանած ռուս զինծառայողի գործն արդեն մեկ տարի է, ինչ քննվում է Շիրակի մարզի ընդանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում։
ՌԴ քաղաքացի, 102-րդ ռազմակայանի զինծառայող Ա․ Ռազգիլդյաևը մեղադրվում է այն բանի համար, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 2-ին` ժամը 07-ի սահմաններում, ալկոհոլի ազդեցության տակ փողոցում հետևել է գյումրեցի Ջուլիետա Ղուկասյանին, դիտավորությամբ հարվածներ հասցրել նրան, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է մահ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում 24-ամյա զինծառայողին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը։ 2019 թ․ օգոստոսի 16-ին քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել էր և քրեական գործն ուղարկվել էր դատարան։
Հայաստանի տարածքում գործող ռուսաստանյան ռազմաբազայի և ՀՀ հանրային մարմինների, այդ թվում՝ իրավապահ և դատական համակարգերի միջև փոխհարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև կնքված՝ ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին 1995 թվականի պայմանագրով և ռուսաստանյան ռազմաբազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ հայ-ռուսական 1997 թվականի համաձայնագրով։
Այսպես, ըստ վերոնշյալ պայմանագրի 1-ին հոդվածի, ռուսաստանյան ռազմաբազի զինվորական կազմավորումները պետք է գտնվեն հստակ նշված տարածքներում։ Իսկ համաձայնագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն՝ ռուսաստանյան ռազմական բազայի կազմի մեջ մտնող անձանց և այդ անձանց ընտանիքների անդամների կողմից ՀՀ տարածքում կատարված հանցագործությունների և այլ իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով կիրառվում է ՀՀ օրենսդրությունը, գործում են ՀՀ իրավասու մարմինները։
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 3-րդ հոդվածը, իր հերթին, սահմանում է, որ Հայաստանի տարածքում՝ անկախ հանցանքի կատարման վայրից, բոլոր քրեական գործերի վարույթն իրականացվում է բացառապես ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգքով։ Այսինքն, համաձայն այս կարգավորումների, ռուսաստանյան ռազմաբազայի զինծառայողների գործերը պետք է քննվեն ՀՀ օրենսդրության համաձայն։
Սակայն ինչպես երևում է գյումրեցի կնոջ սպանության գործից, քննության ընթացքի հենց սկզբից ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը չի համագործակցել ՀՀ իրավապահ մարմինների հետ, այլ արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծել գործի քննության համար։
Մասնավորապես, թեև ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի համաձայն՝ ձերբակալվածներին պահելու վայրերը և կալանավորվածներին պահելու վայրերը գործում են ՀՀ պետական կառավարման լիազորված մարմինների կառուցվածքներում, ամբաստանյալ Ռազգելդյաևը պահվում է Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում։
Ավելին, ի պատասխան դատարանի՝ ամբաստանյալ Ռազգիլդյաևի ներկայությունը դատական նիստերին ապահովելու պահանջին, ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը պահանջում է Ռազգիլդյաևի անվտանգության գրավոր երաշխիքներ տրամադրել։
Հարկ է նշել, որ ՀՀ օրենսդրությունը, մասնավորապես՝ «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածը, արդեն իսկ երաշխավորում է կալանավորվածի անվտանգությունն ու հասարակական հետաքրքրվածությունից պաշտպանվածությունը, և դատարանը պարտավոր չէ լրացուցիչ երաշխիքներ ներկայացնել։
Հետևապես՝ ռուսաստանյան կողմի վերոնշյալ գործողությունները ոչ միայն հակասում են ռազմաբազայի մասին հայ-ռուսական պայմանագրին, համաձայնագրին և ՀՀ օրենսդրությանը, այլև կարող են հանցակազմ պարունակել՝ արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու մասով։
Սա առավել ուշագրավ է ռազմաբազայի մասին հայ-ռուսական պայմանագրի 9-րդ հոդվածի ֆոնին, որի համաձայն կողմերը պետք է ամեն կերպ աջակցեն հայաստանցիների ու ռազմաբազայի զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների միջև բարյացակամ հարաբերությունների ամրապնդմանը, իսկ ռուսական կողմը պետք է պահպանի հայկական օրենսդրությունն ու չմիջամտի Հայաստանի ներքին գործերին։
Պատմությունը, սակայն, ցույց է տալիս, որ Գյումրիի ռուսաստանյան ռազմակայանի զինծառայողների կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքում ՌԴ կողմը ոչ թե հետևում է հայ-ռուսական պայմանագրին ու փորձում համագործակցել հայկական կողմի հետ, այլ հակառակը՝ խախտում է ՀՀ օրենսդրությունն ու խոչընդոտում հայկական արդարադատության իրականացումը։ Նման խախտումների մենք անդրադարձել ենք բազմիցս, այդ թվում՝ կապված նաև Պերմյակովի և 2018-ի հուլիսին Փանիկ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպի հետ։

Дело российского военнослужащего, который в декабре 2018 года в Гюмри избил и убил местную жительницу, уже год как рассматривается в суде первой инстанции Ширакской области.
Гражданин России, военнослужащий 102-й военной базы А. Разгильдяев обвиняется в том, что 2 декабря 2018 года в районе 07:00, находясь под воздействием алкоголя, проследил за проходящей по улице Джульеттой Гукасян, умышленно нанес ей многочисленные удары, повлекшие смерть по неосторожности.
По факту инцидента Следственным управлением Следственного комитета Армении по Ширакской области 24-летнему военнослужащему было предъявлено обвинение по пункту 14 части 2 статьи 112 Уголовного кодекса РА. В его отношении в качестве меры пресечения избран арест. 16 августа 2019 года следствие было завершено, и уголовное дело передано в суд.
Отношения между российской военной базой, действующей в Армении, и органами РА, включая правоохранительные и судебные системы, регулируются Договором между РФ и РА о российской военной базе на территории РА от 16 марта 1995 года и Соглашением между РФ и РА по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории РА от 29 августа 1997 года.
Так, согласно статье 1 вышеупомянутого Договора, воинские формирования российской военной базы должны дислоцироваться на выделенных РА участках ее территории с четко обозначенными и согласованными между сторонами границами. А согласно статье 4 Соглашения, по делам о преступлениях и иных правонарушениях, совершенных на территории Республики Армения лицами, входящими в состав российской военной базы, и членами семей этих лиц, применяется законодательство Республики Армения, действуют ее компетентные органы.
В свою очередь, статья 3 Уголовно-процессуального кодекса РА закрепляет, что производство по уголовным делам на территории Республики Армения независимо от места совершения преступления ведется в соответствии с положениями Уголовно-процессуального кодекса. То есть, в соответствии с этими положениями, дела военнослужащих российской военной базы должны рассматриваться в соответствии с законодательством РА.
В частности, хотя в соответствии со статьей 4 закона РА «О содержании задержанных и арестованных лиц», места содержания задержанных и места содержания арестованных действуют в структурах уполномоченных органов государственного управления Республики Армения, обвиняемый Разгельдяев содержится на территории 102-й российской военной базы, дислоцированной в Гюмри.
Более того, в ответ на требование суда обеспечить присутствие обвиняемого Разгильдяева на судебных заседаниях Министерство обороны РФ требует предоставить Разгильдяеву письменные гарантии безопасности.
Следует отметить, что законодательство РА, в частности, статья 7 закона РА «О содержании задержанных и арестованных лиц» уже гарантирует безопасность арестованного и защиту от общественного любопытства, и суд не обязан предоставлять дополнительные гарантии.
Следовательно, вышеупомянутые действия российской стороны не только противоречат армяно-российскому договору о военной базе, соглашению и законодательству РА, но также могут содержать состав преступления – препятствование осуществлению правосудия и следствию.
Это все более примечательно на фоне статьи 9 армяно-российского Соглашения о военной базе, согласно которой стороны должны всячески поддерживать укрепление дружественных отношений между армянами и военнослужащими военной базы, членами их семей, а российская сторона должна соблюдать армянское законодательство и не вмешиваться во внутренние дела Армении.
Однако история показывает, что в случае с преступлениями, совершенными военнослужащими российской базы в Гюмри, российская сторона вместо того, чтобы следовать армяно-российскому договору и сотрудничать с армянской стороной, нарушает законодательство РА и препятствует осуществлению правосудия в Армении. Ранее мы неоднократно касались этих нарушений, в том числе связанных с Пермяковым и инцидентом, произошедшим в июле 2018 года в селе Паник.