Ինչպես գիտեք, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում մեկնող և ժամանող քաղաքացիների անձանգրային ստուգումները հաճախ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության սահմանապահների փոխարեն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության մեր երկրում գտնվող անվտանգության դաշնային ծառայության (ФСБ) սահմանապահները:
ՀՀ ԱԱԾ-ից «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման» հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ , «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում ՀՀ և ՌԴ միջև 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրով:
Այդ պայմանագրի ուսումնասիրությամբ պարզ է դառնում, որ չկա այնպիսի մի դրույթ, որը Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահներին իրավունք կտար որևէ ծառայություն իրականացնել Հայաստանի որևէ օդանավակայանում:
Փոխարենը, պայմանագրի 3-րդ հոդվածում հստակ ամրագրված է, որ «Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանի պահպանության հետ չկապված այլ խնդիրների կատարմանը (բացառությամբ տարերային աղետների, վթարների և այլ աղետների վերացման աշխատանքների) Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը չեն ներգրավվում»:
Անգամ ավելին: Նույն պայմանագրի 6-րդ հոդվածն ասում է «Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը սահմանն անցնելու կանոնակարգերը սահմանող օրենսդրական գործող ակտերին համապատասխան մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը իրականացնում են Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի վրա գտնվող անցումային կետերով»: Ուշադրություն դարձրեք, որ խոսքը գնում է բացառապես Թուրքիայի և Իրանի սահմանների անցակետերի մասին և որևէ խոսք չկա օդակայաններում գործող անցակետերի մասին:
Այսպիսով, կարելի է վստահաբար արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը համատեղ խախտում են հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերն ու Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը: Այդ կառույցներն, ըստ ամենայնի, իրենց դասում են օրենքից վեր:
Այս մոտեցումը խիստ մտահոգիչ է, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների, Հայաստանի սահմանի վերահսկման գործառույթները ապօրինի կերպով մեկ այլ պետությանը հանձնելու մասին, ինչը հանդիսանում է պետական ինքնուրույնության որոշակի զիճում:

Как известно, в международном аэропорту “Звартноц Армения” паспортный досмотр выезжающих и прибывших граждан часто, вместо пограничников Национальной Службы Безопасности (НСБ) Армении, осуществляют, находящиеся в нашей стране, пограничники Федеральной Службы Безопасности (ФСБ) РФ.
В СНБ РА, в ответ на проведенный “Объединением Информированных Граждан” опрос, сообщили, что в международном аэропорту “Звартноц Армения” пограничники ФСБ РФ несут службу в соответствии с подписанным 30-го сентября 1992 года между РА и РФ договором “О статусе пограничных войск РФ, находящихся на территории РА и условиях их функционирования”.
Однако, после изучения этого договора становится ясно, что нет такого пункта, согласно которому пограничники РФ имели бы право нести службу в каком – либо аэропорту Армении.
Взамен, в 3-ей статье договора четко указано, что “Для выполнения других задач, не связанных с охраной границы с Турцией и Ираном (за исключением работ по ликвидации стихийных бедствий, аварий и катастроф). Пограничные войска Российской Федерации не привлекаются.”
Более того, 6-ая статья данного договора гласит: “Пограничные войска Российской Федерации в соответствии с действующими законодательными актами, регламентирующими порядок пересечения границы, осуществляют пропуск лиц, транспортных средств, грузов, товаров и иных предметов через существующие пункты пропуска, расположенные на границе Республики Армения с Турцией и Ираном.”. Обратите внимание, что речь идет исключительно о пропускных пунктах на границе с Турцией и Ираном и нет ни слова о действующих пропускных пунктах в аэропортах.
Таким образом, можно констатировать, что Национальная Служба Безопасности Республики Армения и Федеральная Служба Безопасности Российской Федерации совместно нарушают армяно-российские межгосударственные договоры и законодательство Республики Армения. Эти структуры, по всей видимости, ставят себя выше закона.
Этот подход очень озабочивает, поскольку речь идет о незаконной передаче полномочий Национальной Службой Безопасности Армжнии другой стране, что ведет к определенной уступке суверенитета.