- 4 Սեպտեմբերի, 2017
Սեպտեմբերի 3-ին Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Հայաստանը վերջին պահին հրաժարվել է մասնակցել Վրաստանում` սեպտեմբերի 3-ին մեկնարկած ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին: «Հայաստանը պետք է մասնակցեր զորավարժություններին, սակայն, ցավոք սրտի, դրանց մեկնարկից մի քանի օր առաջ նրանք հրաժարվեցին այդ մտադրությունից: Ո՞րն է դրա պատճառը, ինձ հայտնի չէ», – հայտարարել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գիորգի Կաչարավան:
Հայկական կողմի արձագանքը
Մինչ այժմ ՀՀ ՊՆ արձագանքն այնքան էլ խելամիտ չի թվում։ ՊՆ խոսնակը մեկնաբանություն չի տվել այս կապացությամբ, իսկ միակ պաշտոնական մեկնաբանությունն արել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արտակ Զաքարյանը: Սեպտեմբերի 4-ին, «Հակառակորդի ռազմաքաղաքական մարտավարությունն ու մեր անելիքները» թեմայով խորհրդաժողովին լրագրողների հետ զրույցում նա նշել է, որ Հայաստանը պաշտոնապես չի ասել, որ մասնակցելու է Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած զորավարժություններին:
Ըստ նրա՝ ՊՆ-ն չի հաստատել, որ հայկական կողմն անպայման մասնակցելու է. «Ես չեմ կարող ասել, թե ինչո՞ւ է Հայաստանը նշված եղել մասնակիցների ցուցակում: Հայաստանի զինված ուժերը երբեք պաշտոնապես չի ասել, որ մասնակցելու է այդ զորավարժություններին: Զինված ուժերի գործունեության մեջ միշտ էլ լինում են պլանավորումների վերանայումներ»: Արտակ Զաքարյանի մեկնաբանությունը ինքնին հակասական է․ մի կողմից մենք չենք հաստատել նախապես, մյուս կողմից էլ պլանավորումների վերանայում է տեղի ունեցել, իսկ թե ինչու պլանավորումը չի վերանայվել մի շաբաթ առաջ, այլ՝ վերջին վայրկյանին, պարզ չէ։
Կրկին անկանխատեսելի
Վերջին վայրկյանին Հայաստանի անակնկալ հրաժարվելը ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին մասնակցելուց, բնականաբար, քաղաքական քայլ է։ Վերջին պահին միջազգային զորավարժություններից հրաժարվելու համար Երևանը պետք է ունենար հստակ պատճառներ, այն է՝ երկրի ներսում տիրող արտակարգ իրավիճակ կամ սահմանին պատերազմական իրավիճակ։ Այս հանգամանքներից որևէ մեկը բարեբախտաբար չկար հրաժարվելու պահին, որպեսզի բացատրեր Հայաստանի անսպասելի գործողությունները։
Արտակ Զաքարյանն իր մեկնաբանության մեջ, փաստորեն, մեղադրում է ՆԱՏՕ զորավարժության կազմակերպիչներին անփութության մեջ։ Նմանօրինակ մեկնաբանությունը ոչ միայն էլ ավելի խորացնում է կասկածներն առ այն, որ ՀՀ կառավարությունը կրկին տեղի է տվել Մոսկվայի ճնշումներին ի վնաս իր արտաքին կապերի մի կազմակերպության հետ, որի հետ մինչ օրս ունեցել է սերտ հարաբերություններ, այլ ապացուցում, որ պաշտոնական Երևանի քաղաքական որոշումներն անկանխատեսելի են։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան-Հյուսիսատլանտյան դաշինք հարաբերությունները միշտ դրական են գնահատվել երկու կողմից էլ։ Այսպես, օրինակ, ՆԱՏՕ-ն 2004թ ի պատասխան Ադրբեջանի իշխանությունների մերժմանը մուտքի արտոնագրեր տրամադրել ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին մասնակցելու համար Բաքու մեկնող հայ զինվորականներին, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարությունը չեղյալ էր հայտարարել Արդբեջանում ծրագրված զորավարժությունները:
Իսկ այս տարվա հունիսին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայի հետ հանդիպմանը քննարկել էր Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի հարաբերությունների սերտացումը։ Ի պատասխան ռուսական մամուլում հայտնվել էին Հայաստանին հասցեագրված մի շարք դժգոհ հրապարակումներ։ Ավելին, հուլիսի վերջին Վրաստանում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին Հայաստանի մասնակցությունը այս ամառվա ընթացքում երկրորդ անգամ դժգոհության ալիք էր առաջացրել Մոսկվայում։
Հ.Գ. Այս կոնտեքստում անմիջապես ասոցիացիաներ են առաջանում 2013թ․ սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի կողմից ԵՄ ասոցացման պայմանագրից հրաժարվելն ու ԵԱՏՄ-ին միանալու մասին հայտարարելը, երբ մի գիշերում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանին զրկեց միջազգային հեղինակությունից՝ ստեղծելով ՀՀ համար Ռուսաստանի կցորդի համբավ։ Զավեշտալի զուգադիպությամբ երկու իրադարձություններն էլ տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 3-ին։

3 сентября Министерство обороны Грузии заявило, что Армения в последний момент отказалась принять участие в военных учениях НАТО, которые стартовали 3 сентября в Грузии. «Армения должна была участвовать в военных учениях, однако, к сожалению, за несколько дней до их старта отказалась от участия. Что послужило причиной – мне неизвестно», — заявил официальный представитель Минобороны Грузии Георгий Каджарава.
Отклик армянской стороны
До сих пор отклик Министерства обороны Республики Армения (МО РА) не кажется таким разумным. Спикер МО не прокомментировал этот вопрос, а единственный официальный комментарий сделал заместитель министра обороны РА Артак Закарян. В беседе с журналистами на форуме «Военно-политическая тактика противника и наши действия» 4 сентября он отметил, что Армения официально не заявляла о своем участии в учениях НАТО в Грузии.
По его словам, МО не подтверждало, что армянская сторона обязательно примет участие: «Я не могу сказать, почему Армения была указана в списке участников. Вооруженные силы Армении никогда официально не заявляли, что они будут участвовать в этих учениях. В деятельности Вооруженных сил всегда бывает пересмотр планировок». Комментарий Артака Закаряна сам по себе противоречив: с одной стороны, мы не подтвердили заранее, с другой – был проведен пересмотр планировок, а почему планировка не была пересмотрена неделю назад, а в последний момент – неясно.
Вновь непредсказуемо
Неожиданный отказ Армении в последний момент от участия в учениях НАТО, естественно, является политическим шагом. Для отказа от участия в международных военных учениях в последний момент Ереван должен был иметь четкие причины, такие как чрезвычайное положение внутри страны или военная обстановка. К счастью, ни одного из этих обстоятельств не существовало в момент отказа, чтобы объяснить неожиданные действия Армении.
Артак Закарян в своем комментарии, фактически, обвиняет организаторов военных учений НАТО в небрежности. Подобный комментарий не только более углубляет сомнения в том, что армянское правительство снова уступило давлениям Москвы в ущерб своим внешним связям с такой организацией, с которой у нее по сей день были тесные отношения, но и доказывает, что политические решения официального Еревана непредсказуемы.
Напомним, что отношения между Арменией и Североатлантическим альянсом всегда положительно оценивались обеими сторонами. Так, например, НАТО в 2004 году в ответ на отказ властей Азербайджана предоставить визы армянским военнослужащим, отправляющимся в Баку для участия в учениях НАТО, руководство Североатлантического союза отменило запланированные в Азербайджане военные учения.
А в июне этого года председатель НС РА Ара Баблоян обсудил на встрече со Специальным представителем генерального секретаря НАТО по странам Южного Кавказа и Центральной Азии Джеймсом Аппатураем сближение отношений Армении с Североатлантическим альянсом. В ответ на что, в российской прессе появились некоторые недовольные публикации, адресованные Армении. Более того, участие Армении в учениях НАТО в Грузии в конце июля во второй раз в течение этого лета вызвало волну недовольства в Москве.
P.S. В этом контексте сразу возникают ассоциации с отказом Армении от Соглашения об ассоциации ЕС 3 сентября 2013 года и заявлением о присоединении к ЕАЭС, когда за одну ночь президент Армении Серж Саргсян лишил Армению международной репутации, создав для Армении славу атташе России. По забавному совпадению, оба этих события имели место 3 сентября.