- 15 Նոյեմբերի, 2017
Հայաստանի իշխանությունները կազմակերպված արշավ են սկսել քաղաքացիական հասարակության դեմ՝ ճնշելու հասարակական կազմակերպությունների օրինական գործունեությունը հանրապետությունում։ Տևական ժամանակ ընթացող այս քաղաքականությունը հատկապես ակտիվացել է վերջին երեք ամիսներին։ Քաղաքացիական հասարակության վարկաբեկմամբ զբաղված են թե՛ իշխանական պաշտոնյաներն ու պատգամավորները, թե՛ զանգվածային լրատվության որոշ միջոցներ։
Քաղաքացիական հասարակության դեմքը «սևացնելու» համար իշխանությունը և որոշ ԶԼՄ-ներ կիրառում են տարբեր մանիպուլյացիաներ, փաստային աղավաղումներ, տարածում են ապատեղեկատվություն։ Ակնհայտ է, որ այս պայքարի առաջամարտիկները իշխող կուսակցությունն ու Հայաստանում գործող ռուսական քարոզչության գործիքներն են։
Հեռուստատեսային արշավը
Քաղհասարակության դեմ արշավի՝ նոր թափով մեկնարկի համար հարմար առիթ հանդիսացավ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքի քննարկումը։ Հանրապետական կուսակցության գլխավոր գրասենյակում՝ Մելիք Ադամյան 2 հասցեում գործող «Արարատ» հեռուստաընկերությունը բարձրախոս դարձավ «Հանուն ինքնիշխանության վերականգնման» շարժման անդամների համար, ովքեր բազմաթիվ ոչ փաստական մեղադրանքներ ներկայացրին Հայաստանում գործող որոշ ՀԿ-ների։ Հեռուստըանկերությունն այդ ՀԿ-ներին պատասխանելու հնարավորություն չտվեց՝ դառնալով մեկ կողմի քարոզչության տարածողը։ Հենց այս ընթացքում էլ արդիական դարձավ հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ հսկողության մեխանիզմներ ստեղծելու վերաբերյալ քննարկումը։
Իշխանությունն ընդդեմ քաղհասարակության
Հանրապետականի մեկ այլ ակտիվությունը քաղհասարակության դեմ ձևավորված արշավում հասավ Ազգային ժողով։ Նոյեմբերի 14-ին Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը հայտարարեց արտասահմանյան ֆինանսավորում ստացող ՀԿ-ների փակման, ինչպես նաև դրանց կողմից դրամաշնորհների ստացման կարգի և ձևի սահմանափակման անհրաժեշտության մասին։ Բաբուխանյանը կեղծ տեղեկություններ ներկայացրեց՝ մեղադրելով «Բաց հասարակության հիմնադրամներին» տարկետման իրավունքի վերացման դեմ ուսանողական ցույցերը ֆինանսավորելու մեջ։ Մեղադրանք հնչեց նաև «Հանրային օրակարգ» ՀԿ-ի հասցեին՝ այդ ցույցերը կազմակերպելու և «հակապետական» գործունեություն ծավալելու կապակցությամբ։ Պատգամավորը հայտարարեց նաև որոշ ՀԿ-ների փակման նախագիծ ստեղծելու իր մտադրության մասին։
Քաղհասարակության դեմ ամիսներ առաջ սկսած արշավը փուլ առ փուլ տանում էր հենց նման քննարկման ստեղծմանը և ՀԿ-ների համար ճնշման մեխանիզմներ ստեղծելուն։ Դեռ ավելի վաղ այդ արշավի մասնակիցները հայտարարում էին հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ վարած քաղաքականության խստացման իրենց ցանկության մասին։
Համապատասխան մեխանիզմների ստեղծումն իհարկե իշխանությանը հնարավորություն կտա իր հսկողության տակ պահել ՀԿ-ների գործունեությունը։
Ամենախոշոր «գրանտակերը»
Թեև գործող իշխանությունն ամեն կերպ քարոզչություն է տանում, որով փորձ է արվում բացասական տրամադրություն ստեղծել հասարակական կազմակերպությունների և ընդհանրապես քաղաքացիական հասարակության գործունեության վերաբերյալ, հակակրանք ստեղծել հասարակության մեջ՝ շրջանառելով «գրանտակեր» պիտակը, սակայն, փաստացի, Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս տասնյակ նախարարությունների և գերատեսչությունների, ամենաշատ դրամաշնորհներ ստացող «կառույցն» է։
Հայաստանի կառավարությունը 2008-ից 2014-ն ընկած ժամանակահատվածում գրեթե կես միլիարդ դոլարի գումարային աջակցություն է ստացել արտերկրից։ Այդ գումարների մոտ 80 տոկոսը եղել են ԱՄՆ-ից և Եվրամիությունից։
Դրամաշնորհներ ստացած գերատեսչությունների ցանկում են Արդարադատության նախարարությունը՝ 20 մլն ԱՄՆ դոլար, Բնապահպանության նախարարությունը՝ 40 մլն ԱՄՆ դոլար, Գյուղատնտեսության նախարարությունը՝ գրեթե 8 մլն ԱՄՆ դոլար։ Անգամ Պաշտպանության նախարարությունն ԱՄՆ-ից ստացել է 36 մլն ԱՄՆ դոլարի, իսկ Ոստիկանությունը՝ 5,5 մլն ԱՄՆ դոլարի գույք։ Դրամաշնորհներ ստացել են նաև ԱԻՆ-ը, Առողջապահության նախարարությունը, Մշակույթի նախարարությունը և այլ գերատեսչություններ։
Ռուսաստանի պես
Քաղհասարակության դեմ պայքարում հայաստանյան իշխանության հետ սերտ համագործակցությամբ աշխատում է նաև ռուսական մեդիան։ Արշավի մասնակիցներին հարթակ տրամադրող ամենաակտիվ լրատվամիջոցը ռուսական «Սպուտնիկ» գործակալությունն է։ Այս թեմայով առաջին հրապարակումը «Սպուտնիկը» ևս արել է օգոստոսին՝ արշավի նոր թափ հավաքելու օրերին։ Վերջին երեք ամիսների ընթացքում այս թեմայով ռուսական գործակալությունը մոտ 15 հրապարակում է արել ապակողմնորոշող այնպիսի վերնագրերով, ինչպիսիք են՝ «Այլասերումների և հեղաշրջումների հովանավոր․ ինչպե՞ս են Սորոսի շոշափուկները կապկպել Հայաստանը», կամ «Ո՞վ է պայքարում Հայաստանում նույնասեռական ամուսնությունների համար, կամ ինչ կապ ունի փոխնախարարը Սորոսի ֆոնդի հետ» և այլն։
Հայաստանյան քաղհասարակության մասին քննարկումներն ավելի վաղ հասել էին նաև Ռուսաստանի «Առաջին ալիք», որտեղ ևս քննարկվել էր դրանց փակման անհրաժեշտությունը։ Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը «Բաց հասարակության հիմնադրամների» գործունեությունը տասնյակ ՀԿ-ների շարքում ՌԴ տարածքում «անցակնալի» հայտարարեց 2015 թվականի նոյեմբերին։ Այս քայլով ՌԴ-ն ավելի խորացրեց երկրում այդ պահին առկա մարդու իրավունքների պաշտպանության և ազատությունների բնագավառում ճգնաժամը՝ լուրջ քննադատության արժանանալով միջազգային հանրության կողմից։

Armenian authorities have launched an organized campaign against civil society in order to suppress the legal activity of the non-governmental organizations in the republic. This long-lasting policy has become especially active during the last three months. Both government officials and deputies, and some media outlets are trying to discredit the civil society.
In order to reach that end, the government and some media make use of various manipulation techniques, distortion of facts, and spread disinformation. It is obvious that the leaders of this struggle are the ruling party and Russian propaganda tools in Armenia.
TV Campaign
The discussion of the Law on Prevention of Domestic Violence and Protection of the Victims of Domestic Violence instigated a new wave of campaign against the civil society. Ararat TV company, which is located in the same building as the Republican Party headquarters, became a microphone for the members of the “For Restoration of Autonomy” movement, who made ungrounded allegations against some NGOs. The TV company did not give the NGOs the opportunity to respond to the allegations. It was at this time that the discussion on creating control mechanisms over non-governmental organizations emerged.
Government against Civil Society
On November 14, Deputy from Republican Party faction at parliament Hayk Babukhanyan talked about the necessity to close NGOs funded by foreign organizations, as well as limit the order of receiving them. Babukhanyan falsely accused “Open Society Foundations” of funding student protests. He also accused Public Agenda NGO of organizing those protests and carrying out anti-government activities. The MP also announced about his intention to draft a bill on closing some of the NGOs.
The campaign against the civil society, which started months ago, led to creation of such a discourse and pressure mechanisms against NGOs. Earlier on, the participants of that campaign were announcing about their desire to tighten policies with regard to NGOs.
It goes without saying that the creation of relevant mechanisms will allow the government to keep the activity of the NGOs under control.
The Largest “Grant-Consumer”
Though the current authorities are trying to create negative sentiments against NGOs, and the civil society in general, by using the label “grant-consumers”, in fact, the Republic of Armenia is the largest “structure” receiving foreign grants on behalf of its dozens of ministries and agencies.
In 2008-2014, the RA government received almost half a billion USD financial assistance from abroad. About 80 percent of that money was received from the US and the European Union.
Ministries that have received foreign grants include but are not limited to the Ministry of Justice (20 million USD), Ministry of Nature Protection (40 million USD), Ministry of Agriculture (almost 8 million USD). Even the RA Ministry of Defense has received 36 million USD worth property from the US, and the RA Police has received 5.5 million USD worth property. The Ministry of Emergency Situations, Ministry of Health, Ministry of Nature Protection and other agencies have also received foreign grants.
Like Russia
The Russian media also works in close cooperation with the Armenian government in the fight against the civil society.  The largest media outlet offering a platform for the campaign participants is the Russian “Sputnik” news agency. During the last three months, the Russian agency has made about 15 publications on this topic with misleading headlines, such as “Sponsor of Perversions and Coups: How Soros’s Antennas have Tied Armenia’s Hands”, or “Who Fights for Same-Sex Marriages in Armenia or What Links There are between Deputy Minister and Soros Foundation”, and etc.
The discussions about the Armenian civil society and the need to close some NGOs had earlier reached the Russian “Channel 1”. It is worth reminding that in November 2015 Russia announced the activity of “Open Society Foundations” among others as “undesirable” in the territory of the Russian Federation. With this step, Russia further enhanced the human rights and freedoms protection crisis in the country, leading to serious criticism from the international community.