- 15 Նոյեմբերի, 2017
Հայաստանի իշխանությունները կազմակերպված արշավ են սկսել քաղաքացիական հասարակության դեմ՝ ճնշելու հասարակական կազմակերպությունների օրինական գործունեությունը հանրապետությունում։ Տևական ժամանակ ընթացող այս քաղաքականությունը հատկապես ակտիվացել է վերջին երեք ամիսներին։ Քաղաքացիական հասարակության վարկաբեկմամբ զբաղված են թե՛ իշխանական պաշտոնյաներն ու պատգամավորները, թե՛ զանգվածային լրատվության որոշ միջոցներ։
Քաղաքացիական հասարակության դեմքը «սևացնելու» համար իշխանությունը և որոշ ԶԼՄ-ներ կիրառում են տարբեր մանիպուլյացիաներ, փաստային աղավաղումներ, տարածում են ապատեղեկատվություն։ Ակնհայտ է, որ այս պայքարի առաջամարտիկները իշխող կուսակցությունն ու Հայաստանում գործող ռուսական քարոզչության գործիքներն են։
Հեռուստատեսային արշավը
Քաղհասարակության դեմ արշավի՝ նոր թափով մեկնարկի համար հարմար առիթ հանդիսացավ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքի քննարկումը։ Հանրապետական կուսակցության գլխավոր գրասենյակում՝ Մելիք Ադամյան 2 հասցեում գործող «Արարատ» հեռուստաընկերությունը բարձրախոս դարձավ «Հանուն ինքնիշխանության վերականգնման» շարժման անդամների համար, ովքեր բազմաթիվ ոչ փաստական մեղադրանքներ ներկայացրին Հայաստանում գործող որոշ ՀԿ-ների։ Հեռուստըանկերությունն այդ ՀԿ-ներին պատասխանելու հնարավորություն չտվեց՝ դառնալով մեկ կողմի քարոզչության տարածողը։ Հենց այս ընթացքում էլ արդիական դարձավ հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ հսկողության մեխանիզմներ ստեղծելու վերաբերյալ քննարկումը։
Իշխանությունն ընդդեմ քաղհասարակության
Հանրապետականի մեկ այլ ակտիվությունը քաղհասարակության դեմ ձևավորված արշավում հասավ Ազգային ժողով։ Նոյեմբերի 14-ին Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը հայտարարեց արտասահմանյան ֆինանսավորում ստացող ՀԿ-ների փակման, ինչպես նաև դրանց կողմից դրամաշնորհների ստացման կարգի և ձևի սահմանափակման անհրաժեշտության մասին։ Բաբուխանյանը կեղծ տեղեկություններ ներկայացրեց՝ մեղադրելով «Բաց հասարակության հիմնադրամներին» տարկետման իրավունքի վերացման դեմ ուսանողական ցույցերը ֆինանսավորելու մեջ։ Մեղադրանք հնչեց նաև «Հանրային օրակարգ» ՀԿ-ի հասցեին՝ այդ ցույցերը կազմակերպելու և «հակապետական» գործունեություն ծավալելու կապակցությամբ։ Պատգամավորը հայտարարեց նաև որոշ ՀԿ-ների փակման նախագիծ ստեղծելու իր մտադրության մասին։
Քաղհասարակության դեմ ամիսներ առաջ սկսած արշավը փուլ առ փուլ տանում էր հենց նման քննարկման ստեղծմանը և ՀԿ-ների համար ճնշման մեխանիզմներ ստեղծելուն։ Դեռ ավելի վաղ այդ արշավի մասնակիցները հայտարարում էին հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ վարած քաղաքականության խստացման իրենց ցանկության մասին։
Համապատասխան մեխանիզմների ստեղծումն իհարկե իշխանությանը հնարավորություն կտա իր հսկողության տակ պահել ՀԿ-ների գործունեությունը։
Ամենախոշոր «գրանտակերը»
Թեև գործող իշխանությունն ամեն կերպ քարոզչություն է տանում, որով փորձ է արվում բացասական տրամադրություն ստեղծել հասարակական կազմակերպությունների և ընդհանրապես քաղաքացիական հասարակության գործունեության վերաբերյալ, հակակրանք ստեղծել հասարակության մեջ՝ շրջանառելով «գրանտակեր» պիտակը, սակայն, փաստացի, Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս տասնյակ նախարարությունների և գերատեսչությունների, ամենաշատ դրամաշնորհներ ստացող «կառույցն» է։
Հայաստանի կառավարությունը 2008-ից 2014-ն ընկած ժամանակահատվածում գրեթե կես միլիարդ դոլարի գումարային աջակցություն է ստացել արտերկրից։ Այդ գումարների մոտ 80 տոկոսը եղել են ԱՄՆ-ից և Եվրամիությունից։
Դրամաշնորհներ ստացած գերատեսչությունների ցանկում են Արդարադատության նախարարությունը՝ 20 մլն ԱՄՆ դոլար, Բնապահպանության նախարարությունը՝ 40 մլն ԱՄՆ դոլար, Գյուղատնտեսության նախարարությունը՝ գրեթե 8 մլն ԱՄՆ դոլար։ Անգամ Պաշտպանության նախարարությունն ԱՄՆ-ից ստացել է 36 մլն ԱՄՆ դոլարի, իսկ Ոստիկանությունը՝ 5,5 մլն ԱՄՆ դոլարի գույք։ Դրամաշնորհներ ստացել են նաև ԱԻՆ-ը, Առողջապահության նախարարությունը, Մշակույթի նախարարությունը և այլ գերատեսչություններ։
Ռուսաստանի պես
Քաղհասարակության դեմ պայքարում հայաստանյան իշխանության հետ սերտ համագործակցությամբ աշխատում է նաև ռուսական մեդիան։ Արշավի մասնակիցներին հարթակ տրամադրող ամենաակտիվ լրատվամիջոցը ռուսական «Սպուտնիկ» գործակալությունն է։ Այս թեմայով առաջին հրապարակումը «Սպուտնիկը» ևս արել է օգոստոսին՝ արշավի նոր թափ հավաքելու օրերին։ Վերջին երեք ամիսների ընթացքում այս թեմայով ռուսական գործակալությունը մոտ 15 հրապարակում է արել ապակողմնորոշող այնպիսի վերնագրերով, ինչպիսիք են՝ «Այլասերումների և հեղաշրջումների հովանավոր․ ինչպե՞ս են Սորոսի շոշափուկները կապկպել Հայաստանը», կամ «Ո՞վ է պայքարում Հայաստանում նույնասեռական ամուսնությունների համար, կամ ինչ կապ ունի փոխնախարարը Սորոսի ֆոնդի հետ» և այլն։
Հայաստանյան քաղհասարակության մասին քննարկումներն ավելի վաղ հասել էին նաև Ռուսաստանի «Առաջին ալիք», որտեղ ևս քննարկվել էր դրանց փակման անհրաժեշտությունը։ Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը «Բաց հասարակության հիմնադրամների» գործունեությունը տասնյակ ՀԿ-ների շարքում ՌԴ տարածքում «անցակնալի» հայտարարեց 2015 թվականի նոյեմբերին։ Այս քայլով ՌԴ-ն ավելի խորացրեց երկրում այդ պահին առկա մարդու իրավունքների պաշտպանության և ազատությունների բնագավառում ճգնաժամը՝ լուրջ քննադատության արժանանալով միջազգային հանրության կողմից։

Власти Армении начали организованную кампанию против гражданского общества, чтобы подавить законную деятельность НПО в республике. Эта долгосрочная политика особенно активизировалась в течение последних трех месяцев. Дискредитацией гражданского общества заняты как провластные чиновники и депутаты, так и некоторые средства массовой информации.
Для «очернения» лица гражданского общества власти и некоторые СМИ используют разные манипуляции, искажают факты, распространяют дезинформацию. Очевидно, что лидерами этой борьбы являются правящая партия и российские пропагандистские инструменты в Армении.
Телевизионная кампания
Для старта нового этапа кампании против гражданского общества хорошей возможностью стало обсуждение закона «О профилактике семейного насилия и защите лиц, подвергшихся семейному насилию». Телекомпания «Арарат», действующая на улице Мелика Адамяна 2, где расположен главный офис Республиканской партии, выступила громкоговорителем для членов движения «За восстановление суверенитета», которые представили множественные неаргументированные обвинения в адрес некоторых НПО, действующих в Армении.Телекомпания не дала возможность ответа этим НПО, став распространителем пропаганды одной стороны. Именно в это время стало актуальным обсуждение относительно создания механизмов контроля над неправительственными организациями.
Власти против гражданского общества
Другая деятельность Республиканской партии в сформированной кампании против гражданского общества дошла до Национального собрания. 14 ноября депутат от фракции правящей Республиканской партии Айк Бабуханян заявил о необходимости закрытия НПО, получающих иностранное финансирование, а также необходимости ограничения порядка и формы их предоставления. Бабуханян представил ложные сведения, обвинив «Фонды открытого общества» в финансировании студенческих протестов против отмены права на отсрочку. Также было выдвинуто обвинение в адрес НПО «Общественная повестка» в связи с организацией этих митингов и «антигосударственной» деятельностью. Депутат также заявил о своем намерении создать проект по закрытию некоторых НПО.
Кампания, начавшаяся несколько месяцев назад против гражданского общества, постепенно ведет к созданию подобного обсуждения и механизмов давления на НПО. Ранее участники этой кампании заявляли о своем намерении ужесточить политику, проводимую в отношении НПО.
Создание соответствующих механизмов, несомненно, позволит правительству сохранить деятельность неправительственных организаций под своим контролем.
Самый крупный «грантоед»
Хотя действующее правительство всячески проводит пропаганду, при помощи которой предпринимается попытка создать негативное настроение в отношении деятельности неправительственных организаций и гражданского общества в целом, сформировать антипатию в обществе, циркулируя ярлык «грантоеда», однако, фактически, Республика Армения, в лице десятков министерств и ведомств, является «структурой», получающей крупнейшие гранты
Правительство Армении в период с 2008 по 2014 год получило около полумиллиарда долларов иностранной помощи. Примерно 80 процентов этих средств поступили из Соединенных Штатов и Европейского Союза.
С списке ведомств, получивших гранты, также Министерство юстиции — 20 млн долларов США, Министерство охраны природы — 40 млн долларов, Министерство сельского хозяйства — почти 8 млн долларов. Даже Министерство обороны получило 36 миллионов долларов из Соединенных Штатов, а Полиция — инвентарь на 5,5 миллионов долларов. Министерство по чрезвычайным ситуациям, Министерство здравоохранения, Министерство культуры и другие ведомства также получили гранты.
Как Россия
С властями Армении в борьбе с гражданским обществом тесно сотрудничают также российские СМИ. Наиболее активным средством массовой информации, предоставляющим платформу для участников кампании, является российское агентство «Спутник». Первую публикацию на эту тему «Спутник» также сделал в августе, в дни, когда компания набирала новые обороты. За последние три месяца российское агентство опубликовало около 15 статей с вводящими в заблуждение заголовками, такими как «Спонсор извращений и госпереворотов: как щупальца фонда Сороса опутали Армению» или «Кто ратует за однополые браки в Армении, или как связан замминистра с Соросом?» и др.
Обсуждения об армянском гражданском обществе ранее достигли также «Первого канала» России, где также обсуждалась необходимость их закрытия. Напомним, что Россия в ноябре 2015 года объявила деятельность «Фондов открытого общества» среди ряда НПО «нежелательной» на территории России. Этим шагом Россия усилила на тот момент действующий в стране кризис в области защиты прав и свобод человека, удостоившись серьезной критики со стороны международного сообщества.