- 25 Դեկտեմբերի, 2018
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և գազի գնի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հետաքրքիր եռանկյունի է առաջացրել Հայաստանի, Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններում։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին, Մոսկվայում սպասվում է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հանդիպումը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, իսկ դեկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը ՌԴ ղեկավարի հետ։ Հենց այս հանդիպումների արդյունքում էլ, ամենայն հավանականությամբ, կհանգուցալուծվի ստեղծված իրավիճակը, որը Հայաստանի համար կարող է լինել շատ անբարենպաստ, սակայն կա նաև մանևրելու և դրական արդյունքներ գրանցելու հնարավորություն։
Եռանկյունու օրակարգը
Վերջին ամսում հայ-ռուսական և հայ-բելառուսական հարաբերությունների հիմնական թեման ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցն էր։ Ինչպես հայտնի է, Յուրի Խաչատուրովի հետ կանչումից հետո Հայաստանը պնդում է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում պետք է շարունակի լինել ՀՀ ներկայացրած թեկնածուն, այնինչ Բելառուսը պնդում է, որ ռոտացիոն սկզբունքով պաշտոնը պետք է բաժին հասնի իրենց թեկնածուին։ Այս վեճը Հայաստանի կողմից դրվեց փոքր-ինչ այլ մակարդակի վրա, երբ Երևանը կասկածի տակ դրեց ՀԱՊԿ արդյունավետությունը, իսկ Բելառուսի հասցեին մեղադրանքներ հնչեցին Ադրբեջանի հետ ՀԱՊԿ ներքին հարցերը քննարկելու վերաբերյալ։
Գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը քննարկվել էր նոյեմբերի 8-ին Աստանայում, որտեղ համաձայնության չգալով` կողմերը որոշել էին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության նիստ հրավիրել Սանկտ-Պետերբուրգում և շարունակել քննարկումն այնտեղ դեկտեմբերի 6-ին։ Սանկտպետերբուրգյան նիստը տեղի չունեցավ, բայց դա չխանգարեց Լուկաշենկոյին դեկտեմբերի 21-ին ստորագրել Բելառուսի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զասին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար նշանակելու մասին Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագիծը։ Լուկաշենկոյի օրինակին հետևեցին նաև Տաջիկստանը և Ղրղզստանը։ Ստանիսլավ Զասը, իր հերթին, արդեն այցելել է ՀԱՊԿ անդամ Ռուսաստան, Ղրղզստան, Ղազախստան և Տաջիկստան, և միայն Հայաստանը չի ընդունել նրան։
Հայաստան-Բելառուս-Ռուսաստան հարաբերությունների օրակարգը, սակայն, միայն այս հարցով չի սահմանափակվում, և հարկ է նշել, որ Հայաստանի համար այս զարգացումները տեղի են ունենում նաև մի քանի այլ իրադարձությունների ֆոնին, ինչպիսին է Գյումրու 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայողի կողմից ՀՀ քաղաքացու սպանությունը և դրա դեմ ՌԴ դեսպանատան մոտ իրականացվող բողոքի ցույցերը, ինչպես նաև հանգամանքը, որ ՀԱՊԿ անդամ ոչ մի երկիր չի շնորհավորել Հայաստանին խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ։
Այս երեք երկրների փոխհարաբերությունների առանձին, ներկա փուլում շատ ավելի կարևոր ու առարկայական թեմա է Ռուսաստանից մատակարարվող գազի, իսկ Բելառուսի պարագայում՝ նաև նավթի հարցը։
Ռուսաստանը մինչև հիմա Բելառուսին տարեկան մինչև 24 միլիոն տոննա նավթ է մատակարարել առանց մաքսատուրքերի, ինչը բելառուսական բյուջեին տարեկան շուրջ 2 միլիարդ դոլարի օգուտ է տալիս։ Վերջերս, սակայն, Ռուսաստանն իրականացրել է հարկային փոփոխություններ, որոնցով Բելառուսը կզրկվի նավթային արտոնություններից։ Բացի դա, Ռուսաստանը չի ցանկանում երկարաձգել Բելառուսի հետ գազային պայմանավորվածությունները մինչև 2024 թվականը, այլ համաձայնեցրել է միայն 2019 թվականին գազի մատակարարման գները, ինչը դուր չի գալիս Մինսկին և կախվածության մեջ դնում նրան Մոսկվայից։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գազի գնի հետ պայմանագիրը, որը ստորագրվել էր 2013 թվականի դեկտեմբերին, ավարտվում է այս տարի, և հիմա Մոսկվան կարող է վերանայել Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը։
Մոսկովյան հանդիպումներում, ըստ այդմ, քննարկվելու են հենց այս հարցերը՝ անշուշտ, հաշվի առնելով վերոնշյալ բոլոր խնդիրները։
Եռանկյունու անկյունները
Ռուսաստանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցում ողջ այս ընթացքում ցուցաբերել է զսպվածություն՝ չաջակցելով կողմերից որևէ մեկին։ Բելառուսը գլխավոր քարտուղարի հարցում իր անզիջում պահվածքը իրականացնում է Ռուսաստանի հենց այսպիսի դիրքորոշման պայմաններում, և Մոսկվայի ձայնը, անկասկած, կարող է որոշիչ լինել գլխավոր քարտուղարի նշանակման գործընթացի հետագա զարգացման համար։
Մյուս կողմից Մոսկվան անհարմարություններ ու խնդիրներ է ստեղծում Հայաստանի և Բելառուսի համար գազի ու նավթի հարցերում, ուստի լծակներ է ստանում այս երկու երկրների նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու և իրեն հարմար որոշումների դրդելու համար, իսկ այդ որոշումները բնավ չեն սահմանափակվում միայն ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակմամբ։
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը նշել է, որ Մոսկվան ու Մինսկը պետք է «բովանդակությամբ լցնեն» երկու երկրների միջև 1999 թվականին ստորագրված միասնական պետություն ստեղծելու մասին պայմանագիրը, որի համաձայն Ռուսաստանն ու Բելառուսը պետք է միավորվեն, այնինչ Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն դեկտեմբերի 14-ի իր ասուլիսում անընդունելի էր համարել Բելառուսի՝ Ռուսաստանի կազմ մտնելը և ընդգծել, որ ինքնիշխանությունը «սրբություն» է իրենց համար։ Նույն կարծիքն ավելի ուշ հայտնել էր նաև Բելառուսի արտգործնախարար Վլադիմիր Մակեյը։
Այսպիսով, ստացվում է, որ Հայաստանը, ճնշման ենթարկվելով ՀԱՊԿ քարտուղարի և գազի գնի հարցում՝ հնարավորություն ունի օգտվել Բելառուսի նկատմամբ ռուսական ճնշումից և դրական արդյունքներ գրանցել իր համար։ Հենց դա է հուշում ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ և ընդհանրապես՝ եվրասիական ինտեգրացիոն մարմինների տրամաբանությունը, որտեղ առաջնայինը ոչ թե դաշնակցային հարաբերություններ են, այլ միմյանց ճնշելու և սադրելու մեխանիզմները։

Ситуация вокруг Генерального секретаря ОДКБ и цены на газ создала интересный треугольник в отношениях между Арменией, Беларусью и Россией. Сегодня, 25 декабря, в Москве ожидается встреча президента Беларуси Александра Лукашенко с президентом РФ Владимиром Путиным, а 27 декабря – встреча исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна с российским лидером. В результате этих встреч, по всей вероятности, разрешится сложившаяся ситуация, что можеть быть очень неблагоприятно повлиять на Армению. Однако есть возможность маневрировать и зарегистрировать положительные результаты.
Повестка треугольника
Главной темой армяно-российских и армяно-белорусских отношений за прошедший месяц стал вопрос назначения генерального секретаря ОДКБ. Как известно, после отзыва Юрия Хачатурова Армения настаивает на том, что на должности генерального секретаря ОДКБ должен оставаться кандидат от Армении, между тем как Беларусь утверждает, что по принципу ротации должность должна достаться их кандидату. Этот спор был выведен Арменией немного на другой уровень, когда Ереван поставил под сомнение эффективность ОДКБ и обвинил Беларусь в обсуждении внутренних вопросов ОДКБ с Азербайджаном.
Вопрос о назначении Генерального секретаря обсуждался 8 ноября в Астане, где стороны, не придя к соглашению, решили провести заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ 6 декабря в Санкт-Петербурге и продолжить обсуждение. Встреча в Санкт-Петербурге не состоялась, но это не помешало Лукашенко 21 декабря подписать проект решения Совета коллективной безопасности о назначении генеральным секретарем ОДКБ секретаря Совета безоспасности Блеаруси Станислава Зася. Примеру Лукашенко последовали Таджикистан и Кыргызстан. Станислав Зас, в свою очередь, уже побывал в государствах-членах ОДКБ – России, Кыргызстане, Казахстане и Таджикистане, и только Армения не приняла его.
Однако повестка дня отношений Армения-Беларусь-Россия не ограничивается этим вопросом, и следует отметить, что эти события для Армении происходят на фоне ряда других событий, таких как убийство гражданки Армении военнослужащим 102-й военной базы в Гюмри и акции протеста возле российского посольства в связи с этим, а также то обстоятельство, что ни одна страна-участница ОДКБ не поздравила Армению с прошедшими парламентскими выборами.
На данном этапе отношений этих трех стран наиболее важной и значимой темой является газ, поставляемый из России, а в случае Беларуси – и вопрос нефти.
Россия поставляет в Беларусь до 24 миллионов тонн нефти в год без каких-либо таможенных пошлин, что ежегодно пополняет белорусский бюджет на около 2 миллиардов долларов. Однако в последнее время в России произошли налоговые изменения, в результате которых Беларусь будет лишена льгот на нефть. Кроме того, Россия не хочет продлевать газовые соглашения с Беларусью до 2024 года, а лишь договорилась о ценах на поставки газа в 2019 году, что не нравится Минску и ставит в зависимость от Москвы.
Срок договора о цене на газ между Арменией и Россией, который был подписан в декабре 2013 года, истекает в этом году, и теперь Москва может пересмотреть цену на газ для Армении.
Соответственно, на московских встречах будут обсуждаться именно эти вопросы, конечно, с учетом всех вышеперечисленных вопросов.
Углы треугольника
Россия на протяжении всего времени проявляла сдержанность в вопросе назначения Генерального секретаря ОДКБ, не поддерживая ни одну из сторон. Беларусь в вопросе Генерального секретаря действует бескомпромиссно в условиях именно такой позиции России, и голос Москвы, несомненно, может стать решающим фактором для дальнейшего развития процесса назначения Генерального секретаря.
С другой стороны, Москва создает неудобства и проблемы для Армении и Беларуси в вопросах газа и нефти, следовательно получает рычаги для оказания давления на эти две страны и принуждения этих стран принять угодные России решения. А эти решения отнюдь не ограничиваются назначением генерального секретаря ОДКБ.
17 декабря премьер-министр России Дмитрий Медведев отметил, что Москва и Минск должны «наполнить содержанием» договор о создании Союзного государства, подписанный между двумя странами в 1999 году, согласно которому Россия и Беларусь должны объединиться. В то время как президент Беларуси Лукашенко 14 декабря во время пресс-конференции счел неприемлемым присоединение Беларуси к России и подчеркнул, что суверенитет для Беларуси – это святое. Такое же мнение позднее высказал министр иностранных дел Беларуси Владимир Макей.
Таким образом, получается, что Армения, подвергаясь давлению в вопросах генерального секретаря ОДКБ и цены на газ, имеет возможность воспользоваться давлением России на Беларусь и зафиксировать для себя положительные результаты. Именно это подсказывает логика ОДКБ, ЕАЭС и евразийских интеграционных органов в целом, где приоритетом являются не союзнические отношения, а механизмы давления и провоцирования друг друга.