Հունիսի 20-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հանդիպել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հետ։ Այս հանդիպումը տեղի է ունեցել բավական հետաքրքիր և բարդ ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական համատեքստում, և հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում Մոսկվան տրամադրված է պաշտպանել կոնկրետ անձանց կոնկրետ շահերը։
Միջավայրը
Դեռևս հունիսի 13-ին հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը հանդիպել է Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, որը ջերմ հարաբերություններ ունի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Հանդիպումն արժանացավ հայկական կողմի կոշտ արձագանքին, ընդհուպ՝ ՌԴ դեսպանը կանչվեց ԱԳՆ, որտեղ նրա հետ զրույց տեղի ունեցավ «Հայաստանի ներքին գործերին չխառնվելու համատեքստում»։
Դեսպանի և Հրայր Թովմասյանի հանդիպումը, փաստացի, տեղի ունեցավ հայկական կողմի այս արձագանքից հետո, սակայն դա այս իրադարձության միակ ուշագրավ կողմը չէ։ Տեղի ունեցածի ողջ հմայքն այն է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանդիպման պահին առանցքային դեր ուներ Ռոբերտ Քոչարյանի հետագա ճակատագրի համար, քանի որ Քոչարյանի և մյուսների գործը կարող էր ուղարկվել Սահմանադրական դատարան, որտեղ ՍԴ-ն պետք է քններ Քոչարյանի անձեռնմխելիության և նրան առաջադրված մեղադրանքների կիրառելիության հարցը։ Այլ կերպ ասած՝ ՍԴ-ն պետք է որոշեր Քոչարյանի՝ ազատության մեջ մնալ-չմնալու հարցը։
Սրան զուգահեռ, սակայն, Հայաստանի Ազգային ժողովը հունիսի 20-ին Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրեց Վահե Գրիգորյանին, որն իր երդման ելույթի ժամանակ հայտարարեց, որ ստանձնում է ՍԴ նախագահի լիազորությունները՝ հղում անելով օրենսդրական բացերի հետևանքով առաջացած սահմանադրական ճգնաժամին։
Փաստացի, Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունը նշանակում է, որ Քոչարյանի հարցում Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները ներկա պահին առնվազն հարցականի տակ են գտնվում, ինչը յուրօրինակ կերպով իմաստազրկում է դեսպանի քայլը։
Փաստացի, Հայաստանը դիվանագիտական գործիքակազմի ամենակոշտ միջոցներից մեկով վերաբերմունք էր ցույց տվել Քոչարյանի և ՌԴ դեսպանի հանդիպմանը և հստակ հասկացնել տվել, որ բացասական է վերաբերվում ՀՀ ներքին գործերին խառնվելուն ուղղված Մոսկվայի գործողությանը։ Դրանից հետո, սակայն, ռուսական կողմը ոչ թե փորձել է որևէ հայտարարության կամ դիվանագիտական այլ միջոցով մեղմել կամ բացատրել իրավիճակը, այլ ակնհայտորեն արհամարհել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ավելի սրելով ստեղծված իրավիճակը։
Այլ կերպ ասած, ծավալվող իրադարձությունները հուշում են, որ Ռուսաստանն ինքն է պատրաստ ներկա փուլում փորձության ենթարկել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները՝ չցանկանալով հետ կանգնել որդեգրած ուղուց։ Ավելին, Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելուն ուղղված գործողությունների այս տրամաբանությամբ Ռուսաստանը կարող է շարունակել արհամարհել Երևանից հնչող ազդակները և նույնիսկ դիմել ավելի կոշտ քայլերի, սակայն դրանց հետևանքը կարող է անկանխատեսելի լինել բոլոր կողմերի համար։

Россия обостряет отношения с Арменией
20 июня стало известно, что посол России в Армении Сергей Копиркин встретился с председателем Конституционного суда РА Грайром Товмасяном. Эта встреча прошла в довольно интересном и сложном внутриполитическом и внешнеполитическом контексте, и в очередной раз продемонстрировала, что в армяно-российских отношениях Москва настроена защищать конкретные интересы конкретных лиц.
Атмосфера
13 июня стало известно, что посол РФ в РА встретился с обвиняемым по делу 1 Марта вторым президентом Армении Робертом Кочаряном, у которого теплые отношения с президентом РФ Владимиром Путиным.
Встреча удостоилась жесткой реакции армянской стороны, вплоть до того, что посол РФ был вызван в МИД, где с ним состоялась беседа «в контексте невмешательства во внутренние дела Армении».
Встреча посла с Грайром Товмасяном фактически состоялась после реакции армянской стороны, однако это не единственный примечательный аспект этого события. Вся прелесть произошедшего заключается в том, что председатель Конституционного суда Грайр Товмасян в момент встречи сыграл ключевую роль в будущем Роберта Кочаряна, поскольку дело Кочаряна и других могло бы быть направлено в Конституционный суд, где КС должен был бы рассмотреть  вопрос неприкосновенности Кочаряна и применимости выдвинутых обвинений. Другими словами, КС должен был бы решить, останется ли Кочарян на свободе или будет заключен под стражу.
Параллельно с этим, однако, 20 июня Национальное Собрание Армении избрало судьей Конституционного суда Ваге Григоряна, который во время своей инаугурационной речи, сославшись на конституционный кризис, вызванный пробелами в законодательстве, заявил, что принимает исполнение полномочий председателя КС.
Фактически, заявление Ваге Григоряна означает, что в данный момент полномочия Грайра Товмасяна по делу Кочаряна находятся под вопросом, что по-своему օбессмысливает шаг посла.
Фактически Армения одним из жестких средств дипломатического инструментария показала отношение к встрече посла РФ с Кочаряном и дала четко понять, что негативно относится к вмешательству Москвы во внутренние дела Армении. После этого, однако, российская сторона вместо того, чтобы смягчить или объяснить ситуацию открыто проигнорировала позицию армянской стороны еще больше обострив ситуацию.
Другими словами, происходящие события говорят о том, что на нынешнем этапе Россия сама готова подвергнуть испытанию армяно-российские союзнические отношения, не желая отступать от выбранного путь.
Более того, при такой логике действий, направленных на вмешательство во внутренние дела Армении, Россия может продолжать игнорировать импульсы, поступающие из Еревана, и даже прибегать к более жестким шагам, исход которых может быть непредсказуемым для всех сторон.