Հունիսի 20-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հանդիպել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հետ։ Այս հանդիպումը տեղի է ունեցել բավական հետաքրքիր և բարդ ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական համատեքստում, և հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում Մոսկվան տրամադրված է պաշտպանել կոնկրետ անձանց կոնկրետ շահերը։
Միջավայրը
Դեռևս հունիսի 13-ին հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը հանդիպել է Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, որը ջերմ հարաբերություններ ունի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Հանդիպումն արժանացավ հայկական կողմի կոշտ արձագանքին, ընդհուպ՝ ՌԴ դեսպանը կանչվեց ԱԳՆ, որտեղ նրա հետ զրույց տեղի ունեցավ «Հայաստանի ներքին գործերին չխառնվելու համատեքստում»։
Դեսպանի և Հրայր Թովմասյանի հանդիպումը, փաստացի, տեղի ունեցավ հայկական կողմի այս արձագանքից հետո, սակայն դա այս իրադարձության միակ ուշագրավ կողմը չէ։ Տեղի ունեցածի ողջ հմայքն այն է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանդիպման պահին առանցքային դեր ուներ Ռոբերտ Քոչարյանի հետագա ճակատագրի համար, քանի որ Քոչարյանի և մյուսների գործը կարող էր ուղարկվել Սահմանադրական դատարան, որտեղ ՍԴ-ն պետք է քններ Քոչարյանի անձեռնմխելիության և նրան առաջադրված մեղադրանքների կիրառելիության հարցը։ Այլ կերպ ասած՝ ՍԴ-ն պետք է որոշեր Քոչարյանի՝ ազատության մեջ մնալ-չմնալու հարցը։
Սրան զուգահեռ, սակայն, Հայաստանի Ազգային ժողովը հունիսի 20-ին Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրեց Վահե Գրիգորյանին, որն իր երդման ելույթի ժամանակ հայտարարեց, որ ստանձնում է ՍԴ նախագահի լիազորությունները՝ հղում անելով օրենսդրական բացերի հետևանքով առաջացած սահմանադրական ճգնաժամին։
Փաստացի, Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունը նշանակում է, որ Քոչարյանի հարցում Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները ներկա պահին առնվազն հարցականի տակ են գտնվում, ինչը յուրօրինակ կերպով իմաստազրկում է դեսպանի քայլը։
Փաստացի, Հայաստանը դիվանագիտական գործիքակազմի ամենակոշտ միջոցներից մեկով վերաբերմունք էր ցույց տվել Քոչարյանի և ՌԴ դեսպանի հանդիպմանը և հստակ հասկացնել տվել, որ բացասական է վերաբերվում ՀՀ ներքին գործերին խառնվելուն ուղղված Մոսկվայի գործողությանը։ Դրանից հետո, սակայն, ռուսական կողմը ոչ թե փորձել է որևէ հայտարարության կամ դիվանագիտական այլ միջոցով մեղմել կամ բացատրել իրավիճակը, այլ ակնհայտորեն արհամարհել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ավելի սրելով ստեղծված իրավիճակը։
Այլ կերպ ասած, ծավալվող իրադարձությունները հուշում են, որ Ռուսաստանն ինքն է պատրաստ ներկա փուլում փորձության ենթարկել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները՝ չցանկանալով հետ կանգնել որդեգրած ուղուց։ Ավելին, Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելուն ուղղված գործողությունների այս տրամաբանությամբ Ռուսաստանը կարող է շարունակել արհամարհել Երևանից հնչող ազդակները և նույնիսկ դիմել ավելի կոշտ քայլերի, սակայն դրանց հետևանքը կարող է անկանխատեսելի լինել բոլոր կողմերի համար։

Russia aggravates relations with Armenia
It was revealed on June 20 that the Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin met with the President of the RA Constitutional Court Hrayr Tovmasyan. This meeting took place in a very interesting and complicated domestic and foreign political context, and once again shows that in the Armenian-Russian relations, Moscow is inclined to protect specific interests of specific individuals.
Environment
On June 13, it became known that the Russian ambassador to Armenia met with Robert Kocharyan, who has warm relations with Russian President Vladimir Putin.
This was met by a tough response from the Armenian side, and the Russian ambassador was invited to the Foreign Ministry, where a conversation took place with him in the context of “not interfering with Armenia’s internal affairs.”
In fact, the Ambassador’s meeting with Hrayr Tovmasyan took place after this response by the Armenian side, but this is not the only remarkable aspect of this event. The whole charm of the incident is that at the moment of the meeting, the Constitutional Court President Hrayr Tovmasyan had a key role in Robert Kocharyan’s future as the case of Kocharyan and others could be sent to the Constitutional Court where the Constitutional Court would examine Kocharyan’s immunity and the issue of the applicability of the accusations brought against him. In other words, the Constitutional Court would be deciding whether or not Kocharyan is to remain in freedom.
However, on June 20, the National Assembly of Armenia elected Vahe Grigoryan judge of the Constitutional Court.  During his inaugural address, Grigoryan stated that he is assuming the powers of the President of the Constitutional Court, citing the constitutional crisis caused by legislative gaps.
In fact, Vahe Grigoryan’s statement means that Hrayr Tovmasyan’s powers are currently under question, which makes the Ambassador’s move somehow meaningless.
Consequences
In fact, Armenia has shown its attitude towards the meeting between Kocharyan and Russian Ambassador by using one of the toughest diplomatic tools and has made clear that it treats Moscow’s intervention in Armenia’s internal affairs negatively. However, the Russian side did not try to mitigate or explain the situation through any statement or other diplomatic means. It obviously ignored the Armenian side’s position, further aggravating the situation.
In other words, the events suggest that Russia is ready to test the Armenian-Russian allied relations at the current stage, not wishing to stand back from the chosen path. Moreover, with this logic of actions aimed at intervening in Armenia’s internal affairs, Russia may continue to ignore the impulses from Yerevan and even resort to tougher steps, but their consequences may be unpredictable for all sides.