Արցախյան վերջին պատերազմի ավարտը տրվեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությամբ, որի 9-րդ կետում ասվում է. «Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են»։ Երկու ամիս անց՝ այս տարվա հունվարի 11-ին ընդունված երեք երկրների ղեկավարների երկրորդ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ ստեղծվեց եռակողմ աշխատանքային խումբ, որի գերակայություններն են երկաթուղային և ճանապարհային հաղորդակցությունները։
Երկրորդ եռակողմ հայտարարությունից հետո ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը հրապարակեց տարածաշրջանի տրանսպորտային կապերի սպասվող ապաշրջափակման հնարավոր տարբերակը պատկերող քարտեզ։
Հաշվի առնելով այն, որ վերոնշյալի համատեքստում մեծացել է Հայաստանի երկաթուղային ցանցի հանդեպ հետաքրքրությունը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց ուսումնասիրել Հայաստանի տարածքում երկաթուղային ցանցի չգործող կամ ապամոնտաժված հատվածները։
Հայաստանի ներկայիս տարածքում առաջին երկաթուղին շահագործվել է ցարական ժամանակաշրջանում՝ 1899 թվականին, երբ իրար կապվեցին Կովկասի վարչական կենտրոնը՝ Թիֆլիսը և Ալեքսանդրապոլը՝ Գյումրին (այն անցնում է այժմյան Վանաձորով)։ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը զգալիորեն ընդլայնվեց և էլեկտրաֆիկացվեց սովետական ժամանակաշրջանում՝ հատկապես ետպատերազմյան տարիներին։ 1985 թվականի դրությամբ Խորհրդային Հայաստանն ուներ ընդհանուր օգտագործման 760 կմ շահագործվող երկաթուղի։
Այսօր, ըստ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը շահագործող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության վերջին տվյալների, Հայաստանի երկաթուղային գծերի ընդհանուր երկարությունը մոտ 1250 կմ է, որից 760 կմ-ը կազմում են գլխավոր ուղիները։ Ընկերությունն այսօր շահագործում է երկաթգծի մոտ 690 կմ հատվածը։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ երկաթգծերի քարտեզը
Երկաթգծի չշահագործվող, լքված և ապամոնտաժված հատվածները
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Հայաստանի երկաթուղային ցանցը փաստացի շրջափակման մեջ է հայտնվել՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից տասնամյակներ տևած ամբողջական շրջափակման պատճառով։ Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի տարածքի երկաթգծերի զգալի մասը կամ ուղղակի լքվել է կամ, որոշ դեպքերում՝ նաև ապամոնտաժվել։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կողմից տրամադրված տվյալներից տեղեկանում ենք, որ Հայաստանի երկաթուղային ցանցում կա երեք չշահագործվող հատված՝
- Երասխ — Ադրբեջանի (Նախիջևանի) հետ պետական սահման,
- Գյումրի — Ախուրյան — Թուրքիայի հետ պետական սահման,
- Դիլիջան — Իջևան- Ադրբեջանի հետ պետական սահման։
Երասխի հատվածը, որը Երևան-Բաքու երկաթուղու մաս էր կազմում, չի գործում ավելի քան 30 տարի՝ կապված արցախյան հակամարտության ժամանակ հայ-ադրբեջանական բախումներով։ Այդ ժամանակվանից փաստացի շփման գիծ ձևավորվեց Հայաստանի և Նախիջևանի միջև, և երկաթուղու աշխատանքը կասեցվեց։ Այսօր Երասխից Նախիջևանի Սադարակ բնակավայր ընկած շուրջ 4 կմ հատվածը ամբողջությամբ ապամոնտաժված է։ Դրա մի քանի հարյուր մետրն է գտնվում Հայաստանի տարածքում։
Գյումրիից դեպի Թուրքիայի հետ պետական սահմանն ընկած շուրջ 13 կմ հատվածը ևս փաստացի լքված է արդեն շուրջ 30 տարի։ Վերջին գնացքն այստեղով անցել է 1993 թվականին, երբ Թուրքիան վերջնականապես փակեց ՀՀ-ի հետ սահմանը։ Ըստ մի ուսումնասիրության՝ այդ հատվածի առնվազն 0.7 կմ-ն ապամոնտաժված է։ 2009 թվականի հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման նախաշեմին խոսակցություններ եղան այդ հատվածը վերանորոգելու և վերագործարկելու շուրջ, սակայն հայ-թուրքական սահմանը այդպես էլ չբացվեց, և Գյումրի-Կարս երկաթգիծը չվերագործարկվեց։ Գործն այն ժամանակ հասել էր նրան, որ Գյումրի-Ախուրյան հատվածում վերանորոգման աշխատանքներ էին տարվել։
Դիլիջանից Իջևանով դեպի Ադրբեջանի հետ պետական սահման հատվածը, որը բացվել է 1980-ականների սկզբներին, ամբողջությամբ լքված վիճակում է։ Այս հատվածը Երևան-Բաքու այլընտրանքային ուղու մաս էր։ Իջևանից հետո երկաթգիծը շարունակվում էր դեպի Ադրբեջանի Աղստաֆայի շրջան և Կիրովաբադ-Եվլախ ճանապարհով հասնում Բաքու։ Այստեղով վերջին գնացքը անցել է 1992-ին։ Այն տեղ-տեղ քանդված է կամ թալանված։ Հաղարծին գյուղի տարածքում, օրինակ, երկաթգծի մի հատվածը սողանքի պատճառով ավերվել է, իսկ երկաթգծի էլեկտրական լարերը և այլ պարագաներ ապամոնտաժվել են։ 2020 թվականին ոստիկանությունը հայտնեց, որ մի քաղաքացի ապամոնտաժել և գողացել է երկաթգծի ռելսերի փայտե 18 հենակ։ Ըստ 2016-ին «Առավոտ» օրաթերթում հրապարակված հոդվածի՝ «ներկայումս թալանված են երկաթգծի ոչ միայն լարերը, այլ նաև էլեկտրասյուներ, կայարանների և կիսակայարանների շենքեր»։ Երկաթգծի Իջևանի կայարանի մնացորդներին օրերս անդրադարձել է «Սիվիլնեթը»:
Ամբողջությամբ ապամոնտաժված է Երևան-Բաքու երկաթգծի Մեղրիով անցնող շուրջ 40 կմ հայաստանյան հատվածը։ Մեղրիով վերջին գնացքն անցել է 1992-ի ապրիլին։ Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը, 2016-ին այցելելով Մեղրի, գրել էր. «40-կիլոմետրանոց երկաթգծից ոչինչ չի մնացել։ Երկաթյա ռելսերը և ինժեներական ամբողջ համակարգը ուղղակի գոյություն չունեն»։ Իսկ Factor.am-ի լրագրող Ռոբերտ Անանյանը, այս հունվարին այցելելով տեղանք, նշել էր, որ Մեղրու երկաթգծի ռելսերն ապամոնտաժված են, իսկ շենքերն ու թունելները՝ կիսաքանդ։ Ըստ ԱԺ նախկին պատգամավոր Դավիթ Մաթևոսյանի, որը Մեղրիի շրջանից էր, Մեղրիի երկաթուղին սկսվեց ապամոնտաժվել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավարման շրջանում՝ 2003-ից։ Ըստ Հանրային հեռուստաընկերության լրատվական ծառայության կողմից հրապարակված հետաքննության, այն ապամոնտաժվել է պաշտպանության նախարարության պատվերով՝ 2003-ին, երբ նախարար էր Սերժ Սարգսյանը, և վաճառվել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին։ 2018-ի հոկտեմբերին Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն տարածեց, որում նշվում է, որ ըստ նախնական քննության տվյալների, Կապան-Մեղրի հատվածը, 2008-ին կոնցեսիոն պայմանագրով հանձնված լինելով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին, 2010-2011 թվականների ընթացքում «ամբողջությամբ ապամոնտաժվել և հափշտակվել է»: Նախկին երկաթգծի փոխարեն (հանված ռելսերի և հենակների տեղը) այժմ անցնում է Մեղրիից դրանից դեպի արևելք գտնվող Նռնաձոր գյուղ գնացող գրունտային ճանապարհը:
Հայաստանի երկաթուղային ցանցի այլ հատվածներ ևս փաստացի անգործ վիճակում են։ Դրանցից ամենանշանակալին Հրազդան-Ֆիոլետովո-Դիլիջան հատվածն է։ Չնայած ըստ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կայքում տեղադրված տեղեկատվության «Դիլիջան» կայարանը շահագործվում է, Հրազդան-Դիլիջան հատվածը չի գործում։
Այսպիսով, Հայաստանի երկաթուղային ցանցի զգալի մասը՝ Հրազդան-Իջևան-Ադրբեջանի հետ սահման և Գյումրի-Թուրքիայի հետ սահման հատվածներն այսօր գտնվում են լքված վիճակում, իսկ Երևան-Բաքու երկաթուղու Մեղրու հատվածն ամբողջությամբ ապամոնտաժված է։
Ըստ բեռնափոխադրումներ իրականացնող «Ապավեն» ընկերության տրամադրած տվյալների, երկաթգծի Մեղրիի հատվածի վերանորոգումը (ավելի ճիշտ՝ կառուցումը) կարժենա 250 մլն դոլար, Իջևանինը՝ 450 մլն դոլար, Ախուրյանինը՝ 16 մլն դոլար, իսկ Երասխինը՝ 5 մլն դոլար: Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի ղեկավարությամբ գործող աշխատանքային խմբում դեռևս չի քննարկվել երկաթուղիների վերականգման ծախսերի բաշխման հարցը:
Ամենայն հավանականությամբ, քննարկվում է միմիայն Մեղրիի ու Երասխի երկաթուղու հատվածների վերանորոգումը, քանի որ Հրազդան-Իջևան-Ադրբեջան երկաթգծի վերանորոգումը չափազանց թանկ է (դրա լքված հատվածի երկարությամբ ու 8 կմ-անոց թունելով պայմանավորված): Իսկ Ախուրյանի երկաթգծի շահագործումը պայմանավորված է հայ-թուրքական սահմանի բացմամբ, որը, կարծես, տեսանելի ապագայում նախատեսված չէ:

Текущее состояние железных дорог, соединяющих Армению с Азербайджаном и Турцией
Конец последней войны в Арцахе ознаменовался подписанием 9 ноября 2020 года трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана, 9-й пункт которого гласит: «Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе». Спустя два месяца, согласно второму трехстороннему заявлению лидеров трех стран, принятому 11 января этого года, была создана трехсторонняя рабочая группа, приоритетом которой является железнодорожное и автомобильное сообщение.
После второго трехстороннего заявления российская газета «Коммерсантъ» опубликовала карту, на которой представлен возможный вариант ожидаемой разблокировки транспортного сообщения в регионе.
Принимая во внимание, что в вышеупомянутом контексте возрос интерес к железнодорожной сети Армении, «Союз информированных граждан» решил изучить нефункционирующие или демонтированные участки железнодорожной сети на территории Армении.
Первая железная дорога на современной территории Армении (которая проходит через территорию нынешнего Ванадзора) была сдана в эксплуатацию в царский период, в 1899 году, когда были соединены административные центры Кавказа – Тбилиси и Александрополь (ныне Гюмри).
Железнодорожная сеть Армении была значительно расширена и электрофицирована в советский период, в особенности в послевоенные годы. По состоянию на 1985 год  в Советской Армении действовало 760 км железных дорог общего пользования.
Сегодня, по последним данным компании «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД), которая эксплуатирует сеть железных дорог Армении, общая протяженность железнодорожных линий Армении составляет около 1250 км, из которых 760 км – основные дороги. Сегодня компания эксплуатирует около 690 км железной дороги.
Карта ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога»
Неэксплуатируемые, заброшенные и демонтированные участки железной дороги
После распада Советского Союза железнодорожная сеть Армении фактически оказалась разблокированной по причине длящейся десятилетиями полной блокады со стороны Азербайджана и Турции. За последние три десятилетия большая часть железных дорог в Армении была заброшена или, в некоторых случаях, демонтирована.
Согласно данным, предоставленным ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», в сети железных дорог Армении есть три неэксплуатируемых участка:
1. Ерасх – государственная граница с Азербайджаном (Нахиджеван)
2. Гюмри – Ахурян – государственная граница с Турцией,
3. Дилижан – Иджеван – государственная граница с Азербайджаном.
Железнодорожный участок Ерасх, который был частью железной дороги Ереван-Баку, не эксплуатируется более 30 лет из-за армяно-азербайджанских столкновений во время Арцахского конфликта. С тех пор де-факто была установлена ​​линия соприкосновения между Арменией и Нахиджеваном, и работа железной дороги была приостановлена. Сейчас 4-километровый участок от Ерасха до населенного пункта Садарак в Нахиджеване полностью демонтирован. Лишь несколько сотен метров находятся на территории Армении
13-километровый участок от Гюмри до государственной границы с Турцией также заброшен на протяжении более 30 лет. Последний поезд проходил по этому железнодорожному пути в 1993 году, когда Турция окончательно закрыла границу с Арменией. Согласно одному из исследований, как минимум 0.7 км этого демонтировано. Накануне подписания армяно-турецких протоколов в 2009 году шли разговоры вокруг ремонта и перезапуска, однако армяно-турецкая граница так и не была открыта, а железная дорога Гюмри-Карс – не восстановлена. Тогда дело дошло то того, что на участке Гюмри-Ахурян были проведены ремонтные работы.
Проходящий через Иджеван участок от Дилижана до государственной границы с Азербайджаном, который был открыт в начале 1980-х годов, полностью заброшен. Этот участок был частью альтернативного маршрута Ереван-Баку. После Иджевана железная дорога проходила через Агстафинский район Азербайджана и по линии Кировабад-Евлах доходила до Баку. Последний поезд проходил по этому пути в 1992 году. В некоторых местах эта железная дорога разграблена или разрушена. В районе села Агарцин, например, из-за оползня была разрушена часть железной дороги, электрические провода и другие объекты демонтированы. В 2020 году полиция сообщила, что гражданин разобрал и похитил 18 деревянных железнодорожных шпал. Согласно статье, опубликованной в газете «Аравот» в 2016 году, «в настоящее время разграблены не только железнодорожные провода, но и опоры линии электропередачи, здания станций и полупостоянок». Развалин железнодорожной станции в Иджеване недавно коснулся Civilnet.
Полностью демонтировано около 40 км армянского участка железной дороги Ереван-Баку, проходящего через Мегри. Последний поезд через Мегри прошел в апреле 1992 года. Журналист Татул Акопян, посетивший Мегри в 2016 году, написал: «От 40-километровой железной дороги ничего не осталось. Железных рельсов и всей инженерной системы просто не существует». А журналист Factor.am Роберт Ананян, посетивший местность в январе текущего года, отметил, что рельсы Мегринской железной дороги демонтированы, а здания и тоннели полуразрушены. По словам бывшего депутата Давида Матевосяна, который родом из Мегри, железную дорогу в Мегри начали демонтировать во время президентства Роберта Кочаряна –  в 2003 году. Согласно расследованию, опубликованному службой новостей Общественного телевидения Армении, участок железной дороги был демонтирован по заказу Министерства обороны в 2003 году, когда министром был Серж Саргсян, и был продан Зангезурскому медно-молибденовому комбинату.
В октябре 2018 года Следственный комитет распространил сообщение о том, что согласно предварительному расследованию участок Капан-Мегри, переданный ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» в 2008 году по концессионному соглашению, был «полностью демонтирован и расхищен» в 2010-2011 гг. Вместо бывшей железной дороги (на месте снятых рельсов и опор) теперь проходит грунтовая дорога, ведущая из Мегри в село Нрнадзор.
Остальные части железнодорожной сети Армении фактически также простаивают. Наиболее значимым из них является участок Раздан-Фиолетово-Дилижан. Хотя, согласно информации, размещенной на сайте ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», станция «Дилижан» эксплуатируется, а участок Раздан-Дилижан не действует.
Таким образом, значительная часть железнодорожной сети Армении –  Раздан-Иджеван-граница с Азербайджаном, Гюмри-граница с Турцией сейчас находится в заброшенном состоянии, а участок Мегри железной дороги Ереван-Баку полностью демонтирован.
Согласно данным, предоставленным компанией по грузоперевозкам «Апавен», реконструкция (а точнее строительство) участка Мегринской железной дороги обойдется в 250 миллионов долларов, Иджевана – 450 миллионов, Ахуряна – 16 миллионов, Ерасха – 5 миллионов. Рабочая группа, возглавляемая заместителями премьер-министров Армении, России и Азербайджана, еще не обсуждала распределение затрат на восстановление железной дороги.
По всей вероятности, обсуждается только ремонт участков Мегри и Ерасх, так как ремонт железной дороги Раздан-Иджеван-Азербайджан слишком дорогой (из-за протяженности заброшенного участка и 8-километрового тоннеля). А эксплуатация Ахурянской железной дороги обусловлена ​​открытием армяно-турецкой границы, что, по-видимому, не планируется в обозримом будущем.