«ՀՀ պետական գնումների համակարգի հետազոտություն». միջանկյալ հաշվետվություն
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ-ն 2023 թվականից, Միացյալ Թագավորության Միջազգային զարգացման աջակցության շրջանակում ՄԹ կառավարության ֆինանսավորմամբ, իրականացնում է «Պետական գնումների հանրային վերահսկողության և հաշվետվողականության խթանում» ծրագիրը:
Ծրագրի շրջանակում սույն թվականի մարտի 6-ին հրապարակվել էր «ՀՀ պետական գնումների համակարգի հետազոտության» մեկնարկային հաշվետվությունը:
Ստորև ձեր դատին է ներկայացվում արդեն «ՀՀ պետական գնումների համակարգի հետազոտության» միջանկյալ հաշվետվությունը, որում ներառված են 2023 թ․ դեկտեմբերի 31-ից մինչև 2024 թ․ մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները, այդ թվում՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարությանն ուղղված առաջարկությունների փաթեթը:
Բացի դա, ծրագրի շրջանակում պատրաստվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությանն ուղղված 2 հարցում, իսկ ՀՀ օրենսդրությանը երեք տեսակի գործարքների համապատասխանությունը պարզելու նպատակով պաշտոնական պարզաբանման վերաբերյալ պատրաստվել են գրություններ:
Միջանկյալ զեկույցում անդրադարձ կա նաև տեխնիկական բնութագրերի հետ կապված խնդիրներին, գնումների կատարմանը, գնման պայմանագրերի կատարմանը, գնումների թափանցիկությանը, ներքին հսկողությանը և այլնի:
Հետազոտությունը կարող է օգտակար լինել պետական գնումների ոլորտում հետաքննություններ իրականացնող լրագրողներին, պետական գնումների ընթացակարգերը մշտադիտարկող կազմակերպություններին և այլ հետաքրքրված անձանց:
«ՀՀ պետական գնումների համակարգի հետազոտություն» միջանկյալ հաշվետվությունն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ այստեղ:

- Useful resources, Economy and Energy
Union of Informed Citizens consulting NGO has been implementing the project “Promotion of Accountability and Public Oversight of State Procurement” since 2023, funded by the UK Government within the framework of International Development Assistance of the United Kingdom.
Within the scope of the project, on March 6 of this year, the initial report on the Study of the RA State Procurement System was published.
Below is the interim report on the Study of State Procurement System of the Republic of Armenia, which includes the works performed in the period between December 31, 2023, to March 31, 2024 including the package of recommendations addressed to the RA Ministry of Finance.
In addition, within the framework of the project, 2 inquires to the RA Ministry of Finance were prepared, and in order to reveal the compliance of three types of transactions with the RA legislation letters were drafted for official clarifications.
The interim report also addresses issues related to technical specifications, execution of procurement, performance of procurement contracts, transparency of procurements, internal supervision, etc.
The Study may be useful to investigative journalists in the field of public procurement, organizations monitoring public procurement procedures, and other interested parties.