«Գիշերային գայլերը» Հայաստանում
Սեպտեմբերի 8-ից 16-ը «Գիշերային գայլեր» ռուսական մոտոակումբի բայքերները և Ռուսաստանի մոտոցիկլետային սպորտի ֆեդերացիան մոտո և ավտոարշավ են անցկացրել Հայաստանի տարածքում: Արշավն անց է կացվում «Հայաստան 1718․ Արյունը ջուր չի դառնա» կարգախոսով։
Ովքե՞ր են «Գիշերային գայլերը»
«Գիշերային գայլեր» մոտոակումբը հիմնադրվել է 1989 թ. մայիսի 31-ին` դառնալով բայքերների առաջին պաշտոնական ակումբը ԽՍՀՄ տարածքում: «Գիշերային գայլերն» ամեն տարի մայիսի 9-ին սկանդալային երթեր է իրականացնում նախկին ԽՍՀՄ երկրների տարածքում և անգամ փորձում մուտք գործել արևելյան Եվրոպայի երկրներ, օրինակ՝ Լեհաստան և Սլովակիա։ Այս երթերն ունեն քաղաքական նրբերանգ, իրականցվում են ռուսական Գեորգիևյան ժապավեններով, ուստի զարմանալի չէ, որ այն երկրները, որոնց տարածքում իրականացվում են նմանատիպ երթեր, դրանք համարում են ռուսական իմպերիալիզմի դրսևորում։
«Գիշերային գայլեր» մոտոակումբը վայելում է Կրեմլի աջակցությունը և հստակ կապ ունի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ ՌԴ նախագահը բազմիցս հանրության առաջ է հայտնվել «Գիշերային գայլերի» առաջնորդ Ալեքսանդր Զալդոստանովի հետ։ Այսպես, օրինակ, այս տարվա օգոստոսին ՌԴ նախագահը մոտոակումբի անդամների հետ Ղրիմում մոտոարշավի է մասնակցել։ Վրաստանում մոտոակումբի անդամները հայտնի են որպես «Կրեմլի մոտոցիկլավարներ», և նրանց մուտքը Վրաստան միշտ բուռն հանրային քննարկման առարկա է դառնում։ Վրաստանը միակ երկիրը չէ, որին դուր չեն գալիս «Գիշերային գայլերի» արշավները։ Չեխիայում «Գիշերային գայլերի» 2015 թվականի մոտոարշավը ևս լայն քննարկման առարկա էր դարձել, ինչպես նաև վերածվել «Գիշերային գայլերի» կողմնակիցների և հակառակորդների բախման։ 2015 թվականին Կանադայի կառավարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել «Գիշերային գայլեր» ակումբի նկատմամբ, ընդ որում՝ վերջինս Կանադայի կառավարության փաստաթղթում անվանվում է «բայքերների բանդա»:
Հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությո՞ւն, թե՞ իմպերիալիզմի հերթական դրսևորում
«Գիշերային գայլերի» այցելության անվանումը ուշագրավ է։ Ըստ լրատվամիջոցների, մոտոցիկլետային արշավը նվիրված է հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությանը։ «Հայաստան 1718․ Արյունը ջուր չի դառնա» անվանումը, թերևս, առաջին հայացքից ոչինչ չի ասում։ «Արյունը ջուր չի դառնա» ասացվածքը բարեկամների միջև արյունակցական կապի անխզելիության մասին է, որը, թերևս, այդ դեպքում ակնարկում է հայ-ռուսական «ստրատեգիական բարեկամության» մասին։
Ալեքսանդր Զալդոստանովը, մոտոարշավից բացի, Հայաստանում ներկայացրել է իր «Ռուսական ռեակտոր» ֆիլմը։ «Սպուտնիկին» տված հարցազրույցում Զալդոստանովը հայտարարել է․ «Ես երբեք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տարբերություն չեմ դրել։ Քանի որ դրանք մի երկիր են եղել։ Հենց այդ մասին է իմ ֆիլմը»։ Ֆիլմն իրականում Ռուսաստանի պատմության մասին է՝ «Հոկտեմբերյան հեղափոխությունից» մինչև մեր օրերը, և առաջին անգամ ցուցադրվել է անցած աշնանը Սանկտ Պետերբուրգում։ Ավելին, ֆիլմը հերոսացնում է Ղրիմի միացումը ՌԴ-ին։
Հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ են «Կրեմլի մոտոցիկլավարները», որոնք միշտ քաղաքականացված ակցիաներ են իրականացնում, հենց այս պահին եկել Հայաստան իրենց ֆիլմով։ Դրդապատճառներն այնքան էլ պարզ չեն, սակայն տարօրինակ է, որ ռուսական հեգեմոնիայի գործիք հանդիսացող մոտոակումբը, որի մուտքը մի շարք երկրներ դառնում է հանրային քննադատության առարկա, գալիս է Հայաստան՝ առանց անգամ որևէ ուշադրության արժանանալու հանրության կողմից: Հարկ է նաև նշել, որ «Գիշերային գայլերի» հայաստանյան արշավը լուսաբանվել է միայն ռուսական «Սպուտնիկ» գործակալության հայկական ծառայության կողմից։ Բացի դա, մոտոակումբի այցի մասին հրապարակում է կատարել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջը։ Ընդ որում, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության հայտարարությունը բավական խրախուսական տոնով է, ինչը տարօրինակ է թվում հատկապես այն համատեքստում, որ բազմաթիվ երկրներ արգելում են Կրեմլի հետ փոխկապակցված այս բայքերների մուտքն իրենց տարածք։
Հ․Գ․
Ի դեպ, ինչ վերաբերում է «1718» թվին, ապա ուշագրավ է, որ այս մասին նշվում է միայն ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության հայտարարությունում, «Սպուտնիկ Արմենիայի» նյութերում և մոտոարշավի մասին հայկական լրատվական կայքերի լուրերում։ Ոչ սոցցանցերում «Գիշերային գայլերի» խմբերում, ոչ նրանց պաշտոնական կայքում այս թիվը չի հիշատակվում, ուստի, բացակայում է նաև դրա բացատրությունը։

«Ночные волки» в Армении
С 8 по 16 сентября байкеры российского мотоклуба «Ночные волки» и Федерация мотоциклетного спорта России провели мото- и автопробег на территории Армении. Пробег проводится под девизом «Армения 1718. Кровь не вода».
Кто такие «Ночные волки»?
Мотоклуб «Ночные волки» был основан 31 мая 1989 года и стал первым официальным клубом байкеров на территории СССР. Каждый год 9 мая «Ночные волки» проводят скандальные пробеги на территории стран бывшего СССР, даже пытаются проникнуть в страны Восточной Европы, например, в Польшу и Словакию. Пробеги эти носят политический подтекст: проводятся с российскими Георгиевскими лентами, потому неудивительно, что страны, в которых проводятся подобные пробеги, считают их проявлением российского империализма.
Мотоклуб «Ночные волки» пользуется поддержкой Кремля и напрямую связан с президентом РФ Владимиром Путиным. Президент РФ не раз появлялся на публике с лидером «Ночных волков» Александром Залдостановым. Так, например, в августе этого года президент России участвовал в мотопробеге в Крыму вместе с членами мотоклуба. В Грузии члены мотоклуба известны как «Кремлевские мотоциклисты», и их приезд в Грузию всегда становится поводом для бурных обсуждений. Грузия – не единственная страна, которой не нравятся пробеги «Ночных волков». В Чехии мотопробег «Ночных волков», проведенных в 2015 году, также стал предметом бурных дискуссий, кроме того, он обернулся столкновением сторонников и противником «Ночных волков». В 2015 году правительство Канады установило санкции в отношении клуба «Ночные волки», причем в документе канадского правительство их именуют «бандой байкеров».
Вековая армяно-российская дружба или очередное проявление империализма?
Примечателен девиз визита «Ночных волков». Согласно СМИ, мотоциклетный пробег посвящен вековой армяно-российской дружбе. Название «Армения 1718. Кровь не вода», с первого взгляда, вроде бы ни о чем не говорит. Фраза «кровь не вода» говорит о нерушимости кровной связи между друзьями, и в данном случае, по-видимому, в ней содержится намек на армяно-российскую «стратегическую дружбу».
Помимо мотопробега, Александр Залдостанов в Армении представил и свой фильм «Русский реактор». В интервью «Спутнику» Залдостанов заявил: «Я никогда не делал различия между Россией и Арменией. Тогда это была одна страна. Об этом как раз и мой фильм». В действительности фильм рассказывает об истории России от «Октябрьской революции» до наших дней, и впервые был показан прошлой осенью в Санкт-Петербурге. Более того, фильм героизирует присоединение Крыма к России.
Возникает вопрос: почему «Кремлевские мотоциклисты», которые всегда проводят политизированные акции, именно сейчас приехали в Армению со своим фильмом. Мотивы их не совсем ясны, но странно, что мотоклуб, являющийся инструментом российской гегемонии, визит которого в ряде стран становится предметом общественной критики, приезжает в Армению, не удостоившись никакого внимания общественности. Следует также отметить, что армянский пробег «Ночных волков» освещался только армянской службой российского агентства «Спутник». Кроме того, о визите мотоклуба сообщалось на странице посольства РА в РФ в фейсбуке. Причем тон объявления посольства РА был довольно поощрительным, что кажется странным, особенно в контексте того, что многие страны запрещают доступ этих байкеров, связанных с Кремлем, на свою территорию.
П.С.
Кстати, что касается числа «1718», любопытно, что оно указывается только в объявлении посольства РА в РФ, материалах «Спутник Армения» и новостях армянских информационных сайтов о мотопробеге. Ни в группах «Ночных волков» в социальных сетях, ни на их официальном сайте это число не упоминается, следовательно, отсутствует и его объяснение.