Ըստ ՀՀ ԱԱԾ կողմից տրամադրված տեղեկությունների՝ ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության զինծառայողները ՀՀ պետական սահմանի «Մեղրի» և «Զվարթնոց» անցման կետերում սահմանային վերահսկողություն են իրականացնում (այդ թվում՝ ՀՀ ՍԷԿՏ համակարգին հասանելիության միջոցով)՝ 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ և ՌԴ միջև կնքված՝ ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին պայմանագրի պայմանների համաձայն։
ՍԷԿՏ համակարգը պարունակում է ՀՀ քաղաքացիների և ՀՀ պետական սահմանը հատող այլ անձանց անձնական տվյալներ, ինչը նաև ակնհայտ է ՀՀ կառավարության 2006 թ. հունիսի 22-ի «ՀՀ սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգ ստեղծելու, դրա շահագործման կարգը և համակարգից օգտվողների ցանկը սահմանելու մասին» 884-Ն թվակիր որոշման կարգավորումներից։
«Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 8-րդ հոդվածի սահմանմամբ՝
Անձնական տվյալներ մշակելը օրինական է, եթե՝
1) տվյալները մշակվել են օրենքի պահանջների պահպանմամբ, և տվյալների սուբյեկտը տվել է իր համաձայնությունը, բացառությամբ սույն օրենքով կամ այլ օրենքներով ուղղակիորեն նախատեսված դեպքերի, կամ
2) մշակվող տվյալները ձեռք են բերվել անձնական տվյալների հանրամատչելի աղբյուրներից:
Օրենքի 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն՝
Առանց անձնական տվյալների սուբյեկտի համաձայնության մշակողը կարող է հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ փոխանցել երրորդ անձանց կամ տվյալներից օգտվելու հնարավորություն տրամադրել, եթե տվյալներ մշակողը հանդիսանում է օրենքով կամ վավերացված միջազգային պայմանագրով սահմանված հատուկ կատեգորիայի անձնական տվյալներ մշակող, այդ տեղեկության փոխանցումը ուղղակիորեն նախատեսված է օրենքով և ունի բավարար պաշտպանության մակարդակ։
Օրենքի 27-րդ հոդվածի 6-րդ մասով՝
Պետական մարմինների տնօրինության տակ գտնվող անձնական տվյալները կարող են փոխանցվել օտարերկրյա պետական մարմիններին միայն վավերացված միջազգային պայմանագրերի շրջանակներում, իսկ ոչ պետական մարմիններին` սույն հոդվածի նորմերին համապատասխան:
Սակայն ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ի պայմանագիրը վավերացված միջազգային պայմանագիր չէ (չնայած նրան, որ թե՛ 1992 թ., թե՛ այժմ գործող իրավակարգավորումներով այն ենթակա էր վավերացման)։ Ըստ այդմ՝ դրա հիման վրա ՍԷԿՏ համակարգին հասանելիություն ռուսական սահմանապահ զորքը չպետք է ունենա։
Օգտվելով ՍԷԿՏ-ին իրենց հասանելիությունից՝ ՌԴ ԱԴԾ ստորաբաժանումներն իրականացրել են մարդու առևանգում ՀՀ տարածքում, ինչը նաև նշանակում է, որ ՀՀ տարածքում գտնվող որևէ մեկն ապահովագրված չէ ՌԴ իրավապահների ապօրինի գործողություններից, քանի դեռ նրանք ունեն հասանելիություն ՍԷԿՏ համակարգին, որը, ինչպես վերևում հիմնավորվեց, չունի որևէ իրավական հիմք։
Իսկ ահա 2016-ին պրոռուսական խմբերը հրապարակեցին ՀՀ սահմանային անցակետերը հատած քաղաքացիների ու տրանսպորտային միջոցների մասին տվյալները։ Համաձայն մամուլում հրապարակված հետաքննությունների՝ հիմնավոր կասկածներ կան, որ արտահոսքը կազմակերպվել էր ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահների կողմից:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ հիմք ընդունելով այս խնդիրը, ինչպես նաև այն, որ խոսքը օտար պետության կողմից հարյուր հազարավոր հայաստանցիների (և ոչ միայն) անձնական տվյալներին ապօրինի հասանելիության մասին է, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դիմել է ՀՀ արդարադատության նախարարության անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն՝ պահանջելով արգելափակել ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ զորքերի ծառայողների մուտքը ՀՀ ՍԷԿՏ համակարգ:
Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան սահմանապահների կողմից հայ-ռուսական պայմանագրերի ու ՀՀ ներքին օրենսդրության խախտումների մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ:

По информации, предоставленной Службой национальной безопасности (СНБ) Армении, военнослужащие Пограничного управления Федеральной службы безопасности (ФСБ) Российской Федерации, дислоцированные в РА, осуществляют пограничный контроль на пунктах пропуска «Мегри» и «Звартноц» государственной границы РА (в том числе посредством доступа к системе пограничного электронного управления (СПЭУ)) в соответствии с условиями Договора от 30 сентября 1992 года между РА и РФ о статусе пограничных войск РФ, находящихся на территории РА, и условиях их функционирования.
В системе СПЭУ содержатся персональные данные граждан РА и других лиц, пересекающих государственную границу РА, что также отражено в постановлении правительства РА №884-Н от 22 июня от 2006 года «О создании информационной системы пограничного электронного управления РА, установлении порядка ее эксплуатации и перечня пользователей системы».
Согласно статье 8 закона РА о «Защите личных данных» (далее – Закон), обработка личных данных является законной, если:
1) данные обработаны с соблюдением требований закона и субъект данных дал свое согласие на это, за исключением случаев, непосредственно предусмотренных настоящим Законом либо иными законами, или
2) обрабатываемые данные получены из общедоступных источников личных данных.
Согласно пункту 1 части 2 статьи 26 Закона, оператор может передавать личные данные специальной категории третьим лицам или предоставлять им возможность пользоваться данными без согласия субъекта личных данных, если оператор данных является установленным законом или межгосударственным договором оператором личных данных специальной категории, передача этого сведения непосредственно предусмотрена законом и имеет удовлетворительный уровень защиты.
Согласно части 6 статьи 27, личные данные, находящиеся в распоряжении государственных органов, могут быть переданы органам иностранных государств только в рамках межгосударственных договоров, а негосударственным органам – в соответствии с нормами настоящей статьи.
Однако Договор о статусе пограничных войск РФ, находящихся на территории РА, и условиях их функционирования от 30 сентября 1992 года не является ратифицированным международным договором (несмотря на то, что договор подлежал ратификации, согласно законодательству, действующему как в 1992 году, так и сейчас). Посему, исходя из этого, у российских пограничников не должно быть доступа к СПЭУ.
Воспользовавшись доступом к СПЭУ, подразделения ФСБ РФ организовали похищение человека на территории РА, что также означает, что ни один человек, находящийся на территории РА, не застрахован от незаконных действий российских правоохранительных органов до тех пор, пока у них есть доступ к СПЭУ, который как было обосновано выше, не имеет никакой правовой основы.
В 2016 году пророссийские группировки опубликовали данные о гражданах и транспортных средствах, пересекавших пограничные пункты РА. Согласно расследованиям, опубликованным в СМИ, есть обоснованные подозрения, что утечку организовали пограничники ФСБ РФ.
Также сообщаем, что исходя из данной проблемы, а также того факта, что речь идет о незаконном доступе к личным данным сотен тысяч армян (и не только) со стороны иностранного государства, «Союз информированных граждан» обратился в Агентство по защите персональных данных Министерства юстиции РА с требованием заблокировать доступ пограничных войск ФСБ РФ к СПЭУ РА.
Подробнее о нарушениях армяно-российских соглашений и внутреннего законодательства РА российскими пограничниками, дислоцированными в Армении, можно прочитать здесь.