Այսօր՝ մայիսի 2-ին, Երևանում մեկնարկել է Հակակոռուպցիոն քաղաքականության վերաբերյալ կլոր սեղան-քննարկում, որը կազմակերպվել է տեղական ու միջազգային հասարակական կազմակերպությունների համատեղ ուժերով: Միջոցառմանը մասնակցելու են նաև հյուրեր Վրաստանից, Ուկրաինայից և Մեծ Բրիտանիայից, ինչպես նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորներ: Քննարկման առարկա է նաև Ուկրաինայի հակակոռուպցիոն և ոստիկանական բարեփոխումների կիրառելիությունը Հայաստանում: Այս միջոցառման առանցքային մասնակիցներից մեկն Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր Մուստաֆա Նայեմն է:
Սակայն, ինչպես արդեն հայտնի է, Նայեմին մայիսի 1-ի գիշերը «երրորդ երկրի պահանջով» թույլ չէին տվել մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետություն: Միայն երեկ առավոտյան Ուկրաինայի դեսպանատան միջամտությունից հետո պատգամավորին թողեցին «մեկ անգամ» մուտք գործել Հայաստան:
«Այլ երկիրը», բնականաբար, Ռուսաստանն է: Բանն այն է, որ 2018 թվականի նոյեմբերի 1-ին ՌԴ Վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը ստորագրել էր «Ուկրաինայի հակառուսական պատժամիջոցների դեմ պատասխան միջոցների մասին» հրամանագիրը, որը տարածվում է 68 իրավաբանական և 322 ֆիզիկական անձանց, այդ թվում՝ Գերագույն ռադայի պատգամավոր Մուստաֆա Նայեմի վրա:
Այսինքն, այս պահին առկա փաստերը գալիս են վկայելու, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնատար անձինք կարող են որոշել, թե ով կարող է մուտք գործել Հայաստան, իսկ ով՝ ոչ, կամ Հայաստանն առանց համապատասխան իրավական ակտի ընդունման միացել է Ռուսաստանի հակաուկրաինական պատժամիջոցներին:
Ամեն դեպքում ակնհայտ է, որ գործ ունենք պետականության ու անկախության լուրջ մարտահրավերի հետ, և Ազգային անվտանգության ծառայությունը պետք է օր առաջ դադարեցնի այլ պետության շահերը սպասարկող քաղաքականությունը:
Ռուսաստանյան սահմանապահները
Մուստաֆա Նայեմը Հայաստան էր ժամանել օդանավով և սահմանը փորձել էր հատել «Զվարթնոցի» անցակետում: Ինչպես հայտնի է, ռուսաստանյան սահմանապահները Հայաստանում գործում են ոչ միայն Թուրքիայի և Իրանի սահմանին, այլև հենց «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում:
Առայժմ հայտնի չէ, թե ուկրաինացի պատգամավորի մուտքն արգելողները Հայաստանի՞, թե՞ Ռուսաստանի սահմանապահներն էին:
Սակայն հարկ է նշել, որ «Զվարթնոցում» ռուսաստանցի սահմանապահների առկայությունն ամբողջությամբ ապօրինի է, քանի որ ՀՀ և ՌԴ միջև 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրով ռուսաստանյան սահմանապահներն իրավունք չունեն ներգրավվել Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանը պաշտպանելուց տարբերվող որևէ գործառույթի մեջ:
Այդ մասին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» բարձրաձայնել է բազմիցս՝ դեռևս 2015 թվականից սկսած, թեև այս խնդիրն ավելի վաղ ծագում ունի․ ռուսաստանյան սահմանապահները պարզապես չեն հեռացվել «Զվարթնոցից» ԽՍՀՄ փլուզումից հետո:
Չի բացառվում, որ Հայաստանի սահմանների կառավարման հարցում Ռուսաստանի այսօրինակ ազդեցությունը պայմանավորված է նաև հենց այն հանգամանքով, որ «Զվարթնոցում» ուղևորների անձնագրային վերահսկողությունն իրականացնում են նաև ռուսաստանցի սահմանապահները:

СНБ реализует антиукраинские санкции России
Сегодня, 2 мая, в Ереване стартовал круглый стол-обсуждение Антикоррупционной политики, который организуется совместными силами местных и международных общественных организаций. В мероприятии примут участие гости из Грузии, Украины и Великобритании, а также депутаты Национального Собрания Армении. В том числе будет обсуждаться применимость в Армении антикоррупционных и полицейских реформ в Украине. Одним из ключевых участников этого мероприятия выступает депутат Верховной Рады Украины Мустафа Найем.
Однако, как известно, в ночь на 1 мая Найему «по требованию третьей страны» не разрешили въезд в Республику Армения. Только после вмешательства посольства Украины депутату разрешили «однократный въезд» в Армению
«Третья страна», естественно, Россия. Дело в том, что 1 ноября 2018 года премьер-министр РФ Дмитрий Медведев подписал постановление об ответных мерах на антироссийские санкции Украины, который распространяется на 68 юридических и 322 физических лица, в том числе на депутата Мустафу Найеми.
То есть имеющиеся на данный момент факты свидетельствуют о том, что официальные лица Российской Федерации могут решать, кому въезжать в Армению, а кому — нет, либо Армения, без соответствующего правового акта, присоединилась к российским антиукраинским санкциям.
В любом случае очевидно, что мы имеем дело с серьезными вызовами государственности и независимости, и Служба национальной безопасности должна как можно скорее прекратить политику обслуживания интересов другого государства.
Российские пограничники
Мустафа Найем прибыл в Армению на самолете и пытался пересечь границу на КПП в аэропорту «Звартноц». Как известно, российские пограничники в Армении действуют не только на границе с Турцией и Ираном, но и в международном аэропорту «Звартноц».
Пока неизвестно, украинского депутата не впустили в страну пограничники Армении или России. Однако стоит отметить, что наличие в «Звартноц» российских пограничников является абсолютно незаконным, так как, по подписанному Арменией и РФ 30 сентября 1992 года договору «О статусе пограничных войск и их жизнеобеспечении на территории Республики Армения», российские пограничники не имеют права совершать какие-либо функции, отличные от защиты границы с Турцией и Ираном.
«Союз информированных граждан» не раз поднимал этот вопрос, начиная с 2015 года, хотя у этогo вопроса более глубокие корни: российские пограничники после распада СССР просто не покинули «Звартноц». Не исключено, что такое влияние России в вопросе управления границами Армении обусловлено в том числе тем, что паспортный контроль пассажиров аэропорта «Звартноц» также осуществляется российскими пограничниками.