Բելառուսի ճգնաժամն ու Հայաստանի ազգային շահը․ հատման եզրեր
Բելառուսում օգոստոսի 9-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների և հետընտրական զարգացումների վերաբերյալ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը որոշակի քննադատությունների առիթ է դարձել։ Թեև դիրքորոշումը ներկայացվում է որպես ազգային շահի արտահայտում, սակայն դա այդքան էլ այդպես չէ:
Ի՞նչ է կատարվում
Բելառուսում նախագահական ընտրություններն անց են կացվել ընդդիմության նկատմամբ համատարած ճնշումների, ընդդիմության առաջնորդների ձերբակալման պայմաններում։ Հակառակ բոլոր անկախ գնահատականների և կանխատեսումների՝ Բելառուսում երկու տասնամյակից ավել իշխող Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ըստ Բելառուսի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, ստացել է քվեարկողների, իբր, 80 տոկոսի ձայները։ Բելառուսի քաղաքացիները օգոստոսի 9-ի երեկոյից մինչ այժմ շարունակում են բողոքի զանգվածային ակցիաները երկրի տարբեր քաղաքներում, ինչին ի պատասխան իշխանությունները կիրառում են բռնի ուժ, դիմում են ընդդիմադիր գործիչների հալածանքների և տարատեսակ սահմանափակումների։ Խաղաղ ցույցերի ընթացքում ոստիկանության գործողությունների հետևանքով զոհվել են ցուցարարներ, շատերն անհետ կորել են, իսկ մամուլն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները պատմում են Բելառուսում ցույցերից բերման ենթարկվածների նկատմամբ անմարդկային խոշտանգումների մասին։
Աշխարհի մի շարք երկրներ և կազմակերպություններ հրաժարվել են ընդունել Բելառուսի ընտրությունների լեգիտիմությունը՝ արձանագրելով այդ երկրում մարդու իրավունքների համատարած ոտնահարումները։
Հայաստանը, սակայն, եվրասիական տարածաշրջանի մի քանի այլ երկրների հետ միասին, ընդունել է Բելառուսի նախագահական ընտրությունների արդյունքները, իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 10-ին շնորհավորել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին նախագահ «ընտրվելու» կապակցությամբ։
Քննադատությունն ու երկրների սորտավորումը
Լուկաշենկոյին շնորհավորելու Փաշինյանի քայլը սուր քննադատության արժանացավ Հայաստանում ժողովրդավարության ջատագով համարվող ուժերի կողմից։ Մասնավորապես, քննադատության առանցքում դրվեց այն, որ Հայաստանում 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո իշխանության եկած քաղաքական թիմը հայտարարել է ժողովրդավարական արժեքներին իր հավատարմության, այդ արժեքների գերակայության մասին, ձևակերպել դա նույնիսկ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում, սակայն Բելառուսի դեպքում, փաստորեն, հետ է կանգնում այդ արժեքների մասին բարձրաձայնելուց։
Այսպիսի քննադատությունների ֆոնին սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը հարց ուղղեց Փաշինյանին այն մասին, թե ինչու է Հայաստանը ձեռնպահ քվեարկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Բելառուսում մարդու իրավունքների ոտնահարումների հարցով նիստ գումարելու նախաձեռնությանը։ Սիմոնյանը, նաև, թվարկեց նախաձեռնությանը ձեռնպահ քվեարկած մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Անգոլա, Կամերուն, Կոնգո, Նիգերիա և այլն։ Թեև վարչապետի ճշտմանը, թե արդյո՞ք պատգամավորը ակնարկում է երկրների որոշակի «սորտավորում»՝ թվարկելով այդ երկրների անունները, Սիմոնյանը պատասխանեց, որ ոչ, այնուամենայնիվ, քվեարկությանը մասնակցած երկրների ձայների վերլուծությունը որոշակի եզրակացությունների հիմք կարող է դառնալ։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդն ունի 47 անդամ երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը։ 47 երկրներից Բելառուսում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ նիստ գումարելու նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 25 երկիր, 2 երկիր քվեարկել է դեմ, իսկ 20 երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը, քվեարկել է ձեռնպահ։
Հայաստանի հետ միասին ձեռնպահ քվեարկած երկրները, ըստ Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալների, ունեն ազատության հետևյալ գործակիցները․
Նախաձեռնությանը դեմ քվեարկած երկու երկրներն են Ֆիլիպինները (59, մասամբ ազատ) և Վենեսուելան (16, ոչ ազատ):
Նախաձեռնությանը կողմ քվեարկած երկրներն են՝ ըստ Freedom House-ի ազատության գործակցի․
Ինչպես երևում է վերը բերված վիճակագրությունից, Բելառուսում մարդու իրավունքների ոտնահարումների կապակցությամբ հատուկ նիստ գումարելու հարցում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի քվեարկության արդյունքներն ունեն որոշակի օրինաչափություն։ Մասնավորապես, նիստի նախաձեռնությանը կողմ քվեարկած 25 երկրների շարքում, բացի չորս բացառություններից, բոլոր երկրները դասվում են, այսպես ասած, ազատ ու ժողովրդավար երկրների շարքին։ Այնինչ, նախաձեռնությանը ձեռնպահ քվեարկած երկրներում բացառություն են կազմում ազատ երկրները՝ ընդամենը երկու, իսկ հիմնական մասը մասամբ կամ ոչ ազատ պետություններն են, այդ թվում՝ Հայաստանը։
Ազգային շահի դիսոնանսը
ԱԺ պատգամավորի հարցին պատասխանելիս Հայաստանի վարչապետը նաև նշել է, որ քվեարկության որոշումը կայացվել է համադրելով տարբեր սկզբունքներ։ «Հայաստանը չունի մի ուղղության, մի կողմի շահեր, սկզբունքներ: Այդ սկզբունքների համադրությամբ որդեգրվել է այդպիսի դիրքորոշում»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով նաև, որ 2018-ի հեղափոխությունից հետո իրենց թիմը հայտարարել է, որ հեղափոխությունը ներհայաստանյան պրոցես է և իրենք չեն պատրաստվում այն արտահանել կամ ներմուծել։
Այդուհանդերձ, մի կողմ թողնելով հեղափոխությունը «արտահանել» կամ «ներմուծել» արտահայտությունները, հարկ է ընդգծել, որ Հայաստանի ազգային անվտանգության՝ նոր ընդունված ռազմավարության համաձայն՝ Հայաստանը, որպես ՀՀ ազգային շահ է սահմանում նաև արտաքին առավել նպաստավոր միջավայրի ձևավորումը։ Մասնավորապես, ռազմավարությունում ասվում է (4․5), որ «Հայաստանը ժողովրդավարությունը և մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությունը դիտարկում է որպես տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության կարևոր բաղադրիչներ և շարունակելու է սատար կանգնել այս արժեքների արմատավորմանը»։
Իսկ ո՞րն է այն տարածաշրջանը, որի մասին խոսվում է Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում։ Հայաստանը հարևան երկրների հետ կապված չէ որևէ գործուն ինտեգրացիոն ծրագրերով, իսկ Հայաստանի տնտեսական և անվտանգային «տարածաշրջանը» եվրասիական տարածաշրջանն է, մասնավորապես՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) սահմանները։ Հետևաբար, ժողովրդավարությունը և մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությունը նաև այդ տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության կարևոր բաղադրիչներն են, և Հայաստանը, ըստ իր Ազգային անվտանգության ռազմավարության, պետք է շարունակի սատար կանգնել այդ արժեքների արմատավորմանը նաև ա՛յդ տարածաշրջանում։
ԵՄ-ի ու ԵԱՏՄ-ի տարբերությունը
Հետաքրքիր է, որ Բելառուսի վերաբերյալ հարցին պատասխանելիս Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ այդ երկիրը, ինչպես և Հայաստանը, ԵԱՏՄ անդամ է։ Ընդհանրապես՝ խոսույթը, որ Հայաստանը պետք է կամ ստիպված էր ճանաչել Բելառուսում տեղի ունեցած խնդրահարույց ընտրությունների լեգիտիմությունը, քանի որ նույն ինտեգրացիոն միավորների՝ ԵԱՏՄ-ի ու ՀԱՊԿ-ի անդամ է, բավական տարածված է, սակայն և՝ անտեղի։
Դրա վառ օրինակն է նույն Եվրոպական միությունը (ԵՄ), որի մարմինները չեն խորշում ԵՄ անդամ որոշ երկրներում ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրները մատնացույց անելուց։ Այսպես, օրինակ, 2017 թվականի մարտին դատապարտել էր Հունգարիայում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը հակասող գործողությունները և կոչ էր արել հետազոտել մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակն այդ երկրում։
Ըստ էության, այս պարագայում խոսքը գնում է բուն ինտեգրացիոն կառույցների՝ ԵՄ-ի ու եվրասիական ԵԱՏՄ-ի ու ՀԱՊԿ-ի որդեգրած արժեքների տարբերության մասին։ Առաջինի դեպքում անկյունաքարային են հենց ժողովրդավարական արժեքները, և անկախ նրանից, թե որտեղ են արձանագրվում այդ արժեքների հետ կապված խնդիրները, հետևում է արձագանքը։ Եվրասիական կառույցների դեպքում իրավիճակն այլ է, և զգացվում է որոշակի բաժանում «մերոնքների» և «ոչ մերոնքների», իսկ, այսպես ասած, «մերոնքների» դեպքում գործում են երկրների առաջնորդների միջև անձնական հարաբերությունների, անձնական սոլիդարության և այլ գործոններ։
Սա, բնականաբար, բացասաբար է անդրադառնում եվրասիական կառույցների կառավարման մոդելի արդյունավետության ու որակի վրա։ Եվ հենց այստեղ է, որ Հայաստանը, իր Ազգային անվտանգության ռազմավարության ոգուն համաձայն, պետք է շարունակեր սատարել ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը նաև ու հենց ա՛յս տարածաշրջանում։

Кризис в Беларуси и национальный интерес Армении: грани пересечения
Позиция властей Армении в связи с президентскими выборами, прошедшими в Беларуси 9 августа, и послевыборными событиями стала поводом для некоторой критики. Хотя позиция представляется как проявление исключительно национального интереса, на самом деле это не совсем так.
Президентские выборы в Беларуси были проведены в условиях повсеместного давления на оппозицию, задержания ее лидеров. Вопреки всем независимым оценкам и прогнозам, Александр Лукашенко, правивший в Беларуси более двух десятилетий, согласно центральной избирательной комиссии, якобы получил 80 процентов голосов. С вечера 9 августа и по сей день граждане Беларуси проводят массовые акции протеста в разных городах страны, а власти в ответ применяют силу, преследуют лидеров оппозиции и идут на различные ограничения. Действия полиции во время мирных протестов привели к гибели протестантов, многие пропали без вести, а пресса и правозащитные организации рассказывают о бесчеловечных пытках задержанных на митингах в Беларуси.
Некоторые страны и государства мира отказались принять легитимность белорусских выборов, зарегистрировав повсеместные нарушения прав человека в этой стране.
Однако Армения вместе с несколькими другими странами евразийского региона приняла результаты президентских выборов в Беларуси, а премьер-министр Никол Пашинян 10 августа поздравил Александра Лукашенко с «избранием» президентом.
Критика и сортировка стран
Силы, считающиеся поборниками демократии в Армении, жестко раскритиковали поступок Пашиняна, поздравившего Лукашенко. В частности, критика основывалась на том, что политическая команда, пришедшая к власти после революции 2018 года в Армении, заявила о приверженности демократии, о верховенстве ее ценностей, сформулировала это даже в Стратегии национальной безопасности, однако в случае с Беларусью фактически отступилась от этих ценностей.
На фоне такой критики 16 сентября в Национальном собрании, в ходе вопросов и ответов с правительством, депутат от фракции «Светлая Армения» Карен Симонян спросил Пашиняна, почему Армения воздержалась при голосовании в Совете по правам человека ООН, связанном с инициативой созыва заседания по вопросу нарушений прав человека в Беларуси. Симонян также перечислил ряд стран, воздержавшихся при голосовании, среди которых были Ангола, Камерун, Конго, Нигерия и т.п. Хотя на уточнение премьера, намекает ли депутат на определенную «сортировку» стран, перечисляя их, Симонян ответил отрицательно, тем не менее, анализ голосов стран, принявших участие в голосовании, может дать почву для некоторых выводов.
Совет по правам человека ООН состоит из 47 стран-членов, и Армения в их числе. Из 47 стран за инициативу созыва заседания по вопросу нарушений прав человека в Беларуси проголосовали 25 стран, против – 2, и 20 стран, в том числе Армения, воздержались.
У стран, воздержавшихся вместе с Арменией, по данным международной правозащитной организации Freedom House, следующие коэффициенты свободы:
Странами, проголосовавшими против инициативы, были Филиппины (59, частично свободная) и Венесуэла (16, несвободная).
За инициативу проголосовали следующие страны, согласно коэффициенту свободы Freedom House:
Как видно из вышеприведенной статистики, результаты голосования Совета по правам человека ООН по вопросу созыва специального заседания в связи с нарушениями прав человека в Беларуси, имеют определенную закономерность. В частности, среди 25 стран, проголосовавших за инициативу заседания, кроме четырех исключений, все страны относятся к так называемым свободным и демократическим. Тогда как среди стран, воздержавшихся при голосовании по инициативе, исключение составляют свободные страны – их всего две, а основная часть – частично или полностью несвободные государства, в том числе Армения.
Диссонанс национального интереса
Отвечая на вопрос депутата НС, премьер-министр Армении также отметил, что решение о голосовании было принято при сопоставлении разных принципов. «У Армении нет одного направления, интересов, принципов одной стороны. При сопоставлении этих принципов была принята такая позиция», – сказал премьер-министр, добавив также, что после революции 2018 года их команда заявила, что революция – это внутриармянский процесс, и они не собираются его экспортировать или импортировать.
Тем не менее, отбросив в сторону выражения «экспортировать» или «импортировать», следует подчеркнуть, что согласно новой стратегии национальной безопасности Армении, Армения в качестве национального интереса РА устанавливает также формирование наиболее благоприятной внешней среды. В частности, в стратегии говорится (4.5), что «Армения рассматривает демократию и защиту основополагающих прав и свобод человека как важные компоненты мира и стабильности в регионе и продолжит способствовать укоренению этих ценностей».
А что это за регион, о котором говорится в Стратегии национальной безопасности? Армения не связана с соседними странами никакими действенными интеграционными программами, а «регионом» экономики и безопасности Армении является евразийский регион, в частности, границы Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Следовательно, демократия и защита основополагающих прав и свобод человека для этого региона также являются важным компонентом мира и стабильности в регионе, и Армения, согласно ее Стратегии национальной безопасности, должна продолжать поддерживать укоренение этих ценностей и в этом регионе.
Разница между ЕС и ЕАЭС
Интересно, что, отвечая на вопрос о Беларуси, Никол Пашинян подчеркнул, что эта страна, как и Армения, является членом ЕАЭС. В целом, утверждение, что Армения должна или вынуждена была признать легитимность проблематичных выборов в Беларуси, поскольку состоит в одних интеграционных единицах с ней – ЕАЭС и ОДКБ, – довольно распространено, но и неуместно.
Ярким примером тому является тот же Европейский совет (ЕС), органы которого не гнушаются указывать на проблемы с демократией в некоторых странах-членах ЕС. Так, например, в марте 2017 года они осудили действия в Венгрии, противоречащие защите прав человека, и призвали изучить ситуацию с правами человека в этой стране.
По сути, в данном случае речь идет о разнице между ценностями, которым привержены интеграционные структуры – ЕС и евразийские ЕАЭС и ОДКБ. Для первой краеугольным камнем являются именно демократические ценности, и независимо от того, где регистрируются проблемы, связанные с этими ценностями, следует реакция на них. С евразийскими структурами ситуация иная, чувствуется некоторое разделение на «своих» и «чужих», а для так называемых «своих» действуют личные отношения между главами государств, личная солидарность и другие факторы.
Это, разумеется, негативно отражается на эффективности и качестве модели управления евразийскими структурами. И именно здесь Армения, в духе Стратегии национальной безопасности, должна была продолжать содействовать укреплению демократических ценностей и в этом регионе.