Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատավորների թեկնածուների բարեվարքության՝ ԻՔՄ-ի հարցազրույցների ամփոփում
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում ընթացող հակակոռուպցիոն բարեփոխումների սահմաններում ձևավորում է մասնագիտացված Հակակոռուպցիոն դատարան: Վերաքննիչ ատյանի հակակոռուպցիոն քաղաքացիական և հակակոռուպցիոն քրեական դատարանների դատավորների թեկնածուների բարեվարքության ստուգման նախնական հարցազրույցներն իրականացրել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ներկայացուցիչ Վաղարշ Աղաբեկյանը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ներկայացուցչի կողմից, անհատական հարցազրույցների արդյունքում, Հակակոռուպցիոն դատարանների վերաքննիչ ատյանների դատավորների 27 թեկնածուներից 16-ը ստացան դրական եզրակացություն, 4-ը՝ դրական՝ վերապահումներով, և 7 թեկնածուն՝ բացասական եզրակացություն:
Դատավորների նշված թեկնածուները, նախքան ԻՔՄ-ի ներկայացուցչի հարցազրույցը, բարեվարքության ստուգում էին անցել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում, որտեղ 27 թեկնածուներից 14-ը ստացել է դրական, 8-ը՝ դրական՝ վերապահումով, իսկ 5-ը՝ բացասական եզրակացություն: Ու թեև ԿԿՀ հանձնաժողովի արդյունքները մեծամասամբ համընկնում են ԻՔՄ ներկայացուցչի եզրակացությունների հետ, այդուհանդերձ, որոշ թեկնածուների հարցում կարծիքները որոշակիորեն տարբերվում էին: Ամեն դեպքում, թե ԿԿՀ-ն և թե ԻՔՄ-ն եզրակացություններով բավականին տխուր պատկեր են արձանագրել:
Նշենք, որ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարանի հիմնական գործառույթը լինելու է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերի քննությունը, իսկ հակակոռուպցիոն քրեական դատարանինը՝ կոռուպցիոն քրեական գործերի դատաքննությունը:
27 թեկնածուներից 6-ը Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից նշանակվելու են Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն քրեական և 6-ը՝ քաղաքացիական պալատի դատավորներ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ևս մեկ անգամ վերահաստատում է այն դիրքորոշումը, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի և, առավելևս, դրա Վերաքննիչ ատյանի դատավորները պետք է բավարարեն բարեվարքության ամենաբարձր չափանիշներին:

- Announcements, Reforms
As it is known, a specialized Anti-Corruption Court is being formed within the framework of the ongoing anti-corruption reforms in Armenia․ Preliminary interviews of the judges of Anti-Corruption Civil and Anti-Corruption Criminal Courts of Appeal were conducted by Vagharsh Aghabekyan, a representative of the Union of Informed Citizens NGO.
As a result of individual interviews by the representative of the Union of Informed Citizens, 16 out of 27 candidates for judges of the Anti-Corruption Courts of Appeal received a positive conclusion, 4 – a positive conclusion with reservations, and 7 candidates – a negative conclusion.
Prior to the interview with the UIC representative, the mentioned candidates for judges had been tested for integrity at the Corruption Prevention Commission, where out of 27 candidates, 14 received a positive conclusion, 8 – a positive conclusion with reservation, and 5 – a negative conclusion. And although the results of the Corruption Prevention Commission largely coincide with the conclusions of the representative of the Union of Informed Citizens, opinions on some of the candidates somewhat differed.
It should be noted that the main function of the anti-corruption civil court will be the investigation of cases of confiscation of property of illegal origin, and the anti-corruption criminal court will investigate corruption criminal cases.
Six of the 27 candidates will be appointed by the Supreme Judicial Council as judges of the Anti-Corruption Criminal Court and six as judges of the Civil Chamber.
The Union of Informed Citizens reaffirms the position that judges of the Anti-Corruption Court and, moreover, its Court of Appeal must meet the highest standards of integrity.