Ռուս-բելառուսական հարաբերությունների նոր երանգները
Ռուսաստանի և Բելառուսի հարաբերություններում հերթական սրացումն է նկատվում, ինչը կարող է ցնցումների առիթ դառնալ ինչպես եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներում, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհաքաղաքական համատեքստում։
Խորը ինտեգրացիա
Սեպտեմբերի 6-ին ՌԴ և Բելառուսի վարչապետների կողմից ստորագրվել է մի ծրագիր, որի համաձայն՝ սկսած 2021 թվականից նույնականացվելու են երկու երկրների հարկային և քաղաքացիական օրենսգրքերը, արտաքին առևտրային ռեժիմները, միավորվելու են բանկային վերահսկողության համակարգերը, նավթի, գազի, էլեկտրաէներգիայի շուկաները և այլն։ Գործողությունների այս ծրագիրը բխում է դեռ 1999 թվականին Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև ստորագրված՝ միասնական պետություն ստեղծելու մասին պայմանագրից։
Ըստ էության, վերը նշված ծրագիրը նշանակում է, որ բելառուսական տնտեսությունը կորցնելու է ինքնիշխանությունը և ամբողջովին միավորվելու է ռուսական տնտեսության հետ։ Սա, ընդ որում, միասնական պետության ստեղծման ճանապարհին կատարվող անհրաժեշտ քայլերի միայն մի մասն է։
Ուշագրավ է, որ միասնական պետության ստեղծման գործընթացի բավական երկար պասիվությունից հետո այդ մասին անցած տարվա դեկտեմբերին «հիշեցրել էր» ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը՝ նշելով, որ երկու երկրները պետք է «բովանդակությամբ լցնեն» վերոնշյալ պայմանագիրը։ Մեդվեդևի այդ հայտարարությունը հնչել էր օրեր անց Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ասուլիսից, որի ժամանակ բելառուս առաջնորդն անընդունելի էր համարել Բելառուսի՝ Ռուսաստանի կազմ մտնելը։
Այս տարվա սեպտեմբերի սկզբին ՌԴ և Բելառուսի վարչապետների միջև ստորագրված ծրագիրը, ըստ ամենայնի, հենց այն «բովանդակությունն է», որի մասին ակնարկել էր Մեդվեդևը։ Բելառուսական կողմը, սակայն, թեև ստորագրել է այդ փաստաթուղթը, այնուամենայնիվ, չի համակերպվում զարգացումների նման ընթացքի հետ, ինչի մասին են վկայում մի քանի գործոններ։
Խորը դիմադրություն
Նույն օրը, երբ ՌԴ և Բելառուսի վարչապետները ստորագրում էին տնտեսական ինտեգրման մասին փաստաթուղթը, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բելառուսական Բրեստ քաղաքում կոչ է արել Մոսկվային չճնշել Բելառուսին՝ միաժամանակ շեշտելով, որ Մինսկը չի պատրաստվում դավաճանել Ռուսաստանին կամ փոխել իր արտաքին քաղաքական կողմնորոշումը դեպի Արևմուտք։
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ սկսած անցած տարվա դեկտեմբերի վերջից Բելառուս են այցելում տարբեր ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Այդ այցերից ամենակարևորներից մեկը, թերևս, այս տարվա օգոստոսի վերջին ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի այցն էր։ Ինչպես նշվում էր այցի վերաբերյալ Բելառուսում ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարությունում, Մինսկում քննարկվել էին տարածքային անվտանգության և Բելառուսի ինքնիշխանության հետ կապված հարցեր, իսկ ինքը՝ Բոլթոնը, այցի արդյունքում հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Բելառուսի ինքնիշխանությանը։
Արդեն պաշտոնանկ եղած Բոլթոնից հետո սեպտեմբերի 17-ին Բելառուս է այցելել ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ քաղաքական հարցերով տեղակալ Դևիդ Հեյլը։ Վերջինիս հետ հանդիպման ժամանակ Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ չի պատկերացնում Արևելյան Եվրոպայի, այդ թվում՝ Ուկրաինայի հակամարտությունների կարգավորումն առանց ԱՄՆ-ի։
Խորը մարտավարություն
Այսպիսով, ինչպես երևում է վերը նկարագրված պատկերում, ՌԴ և Բելառուսի ընդհանուր պետության շուրջ «բովանդակային» զարգացումների ֆոնին Մինսկը զարգացնում է իր հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ, իսկ Լուկաշենկոն հայտարարում է Բելառուսի արտաքին քաղաքական բազմավեկտորության մասին։
Որոշակի լարվածություններն ու նույնիսկ բավական թեժ սրացումները, ընդհանուր առմամբ, բնորոշ են ռուս-բելառուսական հարաբերություններին, հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ բելառուս առաջնորդն ունի բավական էմոցիոնալ արտահայտվելու սովորություն։ Սակայն նախկինում նման երևույթները ծառայեցվում էին ռուս-բելառուսական հարաբերությունների պակաս կնճռոտ ուղղություններին։ Օրինակ՝ Մինսկից կարող էին Մոսկվայի հասցեին հնչել դժգոհություններ ու մեղադրանքներ, որոնց արդյունքում բելառուսական կողմը Մոսկվայից պահանջում ու հաճախ ստանում էր գազի ավելի ցածր սակագին, լրացուցիչ արտոնություններ։ Այս մարտավարությունը, կարելի է ասել, փոփոխություն է կրում սկսած անցած դեկտեմբերից, երբ Մոսկվան՝ ի դեմս Մեդվեդևի, «հիշեցրեց» միասնական պետության մասին, և այդ ուղղությամբ լուրջ քայլ կատարեց։ Արդյունքում Բելառուսը ներկայում, ի հակադրություն Մոսկվայի կողմից ճնշման, օգտագործում է ոչ միայն էմոցիոնալ հայտարարություններ, այլ խաղի մեջ է ներքաշում այլ կողմի՝ ԱՄՆ-ին, ինչը, անկասկած, անհետևանք չի մնալու թե՛ ռուս-բելառուսական հարաբերությունների, թե՛ տարածաշրջանի, թե՛ եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների համար։
Ինչ վերաբերում է այս կառույցներին, ապա առաջիկա միջոցառումների ընթացքում, այդ թվում՝ հոկտեմբերի սկզբին Երևանում տեղի ունենալիք ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին, պետք է սպասել որոշակի զարգացումների։ Հայաստանն իրերի նման դրության պարագայում պետք է կարողանա բալանսավորված քաղաքականություն վարել և դիվիդենտներ քաղել սպասվող լարվածությունից։

Новые оттенки российско-белорусских отношений
В отношениях между Россией и Беларусью наблюдается очередное обострение, которое может привести к потрясениям как в евразийских интеграционных структурах, так и более широком геополитическом контексте.
Глубокая интеграция
16 сентября премьер-министрами России и Беларуси была подписана программа, по которой начиная с 2021 года будут объединены Налоговый и Гражданский кодексы двух стран, внешнеторговые режимы, системы банковского надзора, рынки нефти, газа, электроэнергии и т.д. Эта программа действий вытекает из договора о создании Союзного государства, подписанного между Россией и Беларусью в 1999 году.
По сути, вышеуказанная программа означает, что белорусская экономика потеряет свой суверенитет и будет полностью объединена с российской экономикой. Это лишь часть необходимых шагов, предпринимаемых на пути к созданию Союзного государства
Примечательно, что после довольно длительного застоя процесса создания Союзного государства, о договоре в декабре прошлого года напомнил премьер-министр России Дмитрий Медведев, отметив, что обе страны должны «наполнить содержанием» вышеуказанный договор. Заявление Медведева прозвучало через несколько дней после того, как президент Беларуси Александра Лукашенко во время пресс-конференции счел неприемлемым присоединение Беларуси к России.
Программа, подписанная российским и белорусским премьер-министрами в начале сентября этого года, по всей вероятности является именно тем «содержанием», о котором намекал Медведев. Однако белорусская сторона, хотя и подписала документ, тем не менее, не примеряется с таким развитием событий, о чем свидетельствуют несколько факторов.
Глубокое сопротивление
В тот же день, когда премьер-министры РФ и Беларуси подписывали документ об экономической интеграции, Александр Лукашенко в белорусском городе Бресте призвал Москву «не гнобить» Беларусь, при этом отметив, что Минск не собирается предавать Россию или менять свою внешнеполитическую ориентацию на Запад.
В то же время следует отметить, что с конца декабря прошлого года Беларусь посещают различные высокопоставленные должностные лица США. Одним из наиболее важных из этих визитов был, пожалуй, визит советника президента США по национальной безопасности Джона Болтона в конец августа текущего года. Как отмечается в заявлении посольства США в Беларуси, в Минске обсуждались вопросы, связанные с территориальной безопасностью и суверенитетом Беларуси, а сам Болтон по итогам визита заявил, что США поддерживают суверенитет Беларуси.
После уже отправленного в отставку Болтона 17 сентября Беларусь посетил заместитель госсекретаря США по политическим делам Дэвид Хейл. Во время встречи с ним Лукашенко заявил, что не представляет урегулирование конфликтов в Восточной Европе, в том числе на Украине, без участия США.
Глубокая стратегия
Таким образом, как видно из вышесказанного, на фоне содержательных развитий вокруг создания единого государства России и Беларуси, Минск развивает свои отношения с США, а Лукашенко заявляет о многовекторности внешней политики Беларуси.
Определенная напряженность и даже довольно серьезные обострения в целом характерны для российско-белорусских отношений, особенно если учесть, что белорусскому лидеру свойственно эмоционально выражаться.
Однако в прошлом такие явления использовались в менее шероховатых направлениях российско-белорусских отношений. Например, из Минска могли поступать недовольства и обвинения в адрес Москвы, в результате чего белорусская сторона требовала и часто получала от Москвы более низкие цены на газ и дополнительные привилегии.
Эта стратегия, можно сказать, претерпела изменения с декабря прошлго года, когда Москва в лице Медведева напомнила о Союзном государстве и сделала серьезный шаг в этом направлении. В результате сейчас Беларусь, в противовес давлению со стороны Москвы, использует не только эмоциональные заявления, но и вовлекает в игру США, что несомненно не останется без последствий как для российско-белорусских отношений, так и для региона и евразийских интеграционных структур.
Что касается этих структур, то во время ближайших меропроятий, в том числе на предстоящем в начале октабря в Ереване заседании Высшего евразийского экономического совета, следует ожидать определенных развитий. При таком раскладе Армения должна суметь провести сбалансированную политику и получить дивиденды от ожидаемой напряженности.